Закупівля електроенергії на 2025 рік
Як забезпечити постачання електричної енергії на 2025 рік
Електроенергія це товар. Плануючи її закупівлю першим, що потрібно зробити замовнику, це додати інформацію про закупівлю до річного плану закупівель та опублікувати його в електронній системі закупівель. Предмет закупівлі слід визначати за четвертим знаком ДК 021:2015. Обов’язково вказати його точну назву. Приміром:
- 09310000-5 — Електрична енергія (електрична енергія);
- 65310000-9 — Розподіл електричної енергії (послуги з розподілу електричної енергії).
Не забудьте вказати і номенклатурний код. Для закупівлі електроенергії вони співпадають.
Визначте вид закупівлі, що можливо застосувати. На сьогодні, якщо очікувана вартість електроенергії на рік у замовника перевищує 100 тис. грн він може провести відкриті торги або ж застосувати електронний каталог і закупити електроенергію через Прозорро Маркет.
Якщо вартість закупівлі буде менша, замовник може скористатися можливістю укласти прямий договір.
Визначте приблизний початок проведення закупівлі, обравши місяць, коли збираєтеся опублікувати оголошення про проведення закупівлі.
Необхідно спланувати термін проведення закупівлі таким чином, щоб організація отримала електричну енергію з початку наступного року. Орієнтуйтеся на загальні строки, протягом яких замовник може провести процедуру відкритих торгів або застосувати електронний каталог.
Для відкритих торгів такий строк може становити в середньому 20 днів, а для закупівлі через електронний каталог від 6 днів.
Майте на увазі, що у разі проведення відкритих торгів існує вірогідність оскарження чи відхилення всіх тендерних пропозицій учасників. Рекомендуємо починати закупівлю електроенергії на 2025 рік вже у листопаді поточного року.
Пройдіть коротке тестування. Перевірте свої знання
Як визначити обсяги постачання електричної енергії
Насамперед замовник повинен правильно визначити очікувану вартість закупівлі електроенергії. Для цього йому потрібно визначити ціну за 1 кВт*год електроенергії. Він може скористатися примірною Методикою визначення очікуваної вартості закупівлі предмета закупівлі, що передбачає для розрахунку очікуваної вартості товарів метод порівняння ринкових цін.
Замовник може порівняти ціни електроенергії за договорами про її закупівлю, що вже були укладені іншими замовниками і оприлюднені в системі Прозорро. Не важливо за яким видом закупівлі були укладені такі договори. Замовник може аналізувати ціну як у договорах за результатами відкритих торгів, так і укладених через електронний каталог чи оприлюднених разом із звітом про укладений договір без застосування електронної системи закупівель.
Крім того, він може сформувати та направити не менше трьох письмових запитів щодо цінових пропозицій постачальникам електроенергії і отримавши відповіді розрахувати очікувану вартість шляхом визначення середньоарифметичного значення запропонованих цін.
Де дивитися тариф на постачання електричної енергії
Слід ураховувати, що у разі планування закупівлі електричної енергії разом із послугою з розподілу електричної енергії в межах однієї закупівлі (а це можуть бути і різні закупівлі) потрібно врахувати ціну (тариф) на послугу з розподілу того оператора системи, до мереж якого приєднані об’єкти замовника.
Такі ціни (тарифи) є регульованими. Їх встановлює НКРЕКП та оприлюднює на сайті НКРЕКП та офіційних сайтах операторів системи.
- Як змінити ціну на електроенергію після зміни тарифів
- Чи можна збільшувати суму договору, щоб внести зміни через підвищення тарифів
- Чи складати специфікацію до договору, щоб закупити товар/послугу за затвердженим тарифом
- Чи можна змінами в прямому договорі на електроенергію передбачити «зелений тариф»
Закупівля електричної енергії в умовах воєнного стану
Пам’ятайте, що у процесі закупівлі електричної енергії можуть виникати непередбачувані ситуації, що затягнуть термін проведення закупівлі. Наприклад, знадобиться витратити час на зміну постачальника.
Встановивши чіткі й зрозумілі вимоги до учасників та предмета закупівлі, спланувавши її проведення заздалегідь, замовник зможе мінімізувати ризик затримки.
Технічні та якісні характеристики предмета закупівлі повинні:
- задовольняти вимоги, встановлені законодавством і нормативними актами (держстандартами, технічними умовами);
- передбачати застосування заходів захисту довкілля.
Нагадуємо, що якість електроенергії – сукупність її властивостей за стандартами, які визначають ступінь її придатності для використання за призначенням.
Електрична енергія має відповідати 1-му чи 2-му класу напруги.
Параметри якості електричної енергії в точках приєднання споживачів у нормальних умовах експлуатації повинні відповідати параметрам, що визначені в ДСТУ EN 50160:2014 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загальної призначеності», затвердженому наказом Мінекономіки від 20.05.2014 № 573 (п. 11.4.6 розділу XI Кодексу).
Якщо зважати на стандарти вимог до предмета закупівлі електроенергії в електронному каталозі, то замовнику варто обов’язково визначити:
- строк поставки товару;
- прогнозований обсяг споживання, кВт*год.
- місце постачання електроенергії.
Пам'ятайте! У разі коли оприлюднення в електронній системі закупівель інформації про місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг (оприлюднення якої передбачено Законом та/або цими особливостями) несе загрозу безпеці замовника та/або постачальника, така інформація в договорі про закупівлю, який укладається відповідно до цього пункту та оприлюднюється в електронній системі закупівель, може зазначатися як назва населеного пункту місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або назва населеного пункту, в який здійснюється доставка товару (в якому виконуються роботи чи надаються послуги).
Також у технічній специфікації для закупівлі електроенергії слід вказати чи укладатиметься договір, що передбачає постачання без розподілу чи з розподілом електроенергії. Від цього залежить ціна тендерної пропозиції і умови на яких укладатиметься такий договір.
Не зважаючи на те, що зміна постачальника — «головна морока» переможця, задля швидкої та безпроблемної зміни попереднього постачальника електричної енергії замовнику слід подбати про відсутність заборгованості за електроенергію з попереднім постачальником.
Як укласти договір на постачання електричної енергії
Якщо договір укладається за результатами відкритих торгів, майте на увазі: якщо на момент укладення договору про закупівлю видатки на електропостачання ще не будуть затверджені, ви зможете обґрунтовано продовжити термін укладення договору до 60 днів. Так скеровує абз. 4 п. 49 Особливостей № 1178.
Також, якщо проект договору не передбачатиме послуги з розподілу електроенергії, замовнкиу необхідно буде укласти договір на такі послуги, орієнтуючись на вартісні межі. Послуги з розподілу надають оператори системи розподілу, що відносяться до природних монополій. Тарифи на ці послуги затверджує НКРЕКП. Зважайте й на територіальну ознаку.
На сайті АМКУ можна знайти зведений перелік суб’єктів природних монополій.
Важливо! Якщо термін дії договору із попереднім постачальником електроенергії завершився, а договір з новим поки що не підписаний, замовник автоматично потрапляє до постачальника «останньої надії» електроенергії (ПОН).
- Як діяти, коли вичерпали кошти за договором закупівлі електроенергії
- Як діяти, коли суму за договором про закупівлю електроенергії вичерпали, а кіловати ще є
- Коли можна поширити ст. 631 для збільшення ціни на електроенергію в договорі
- Чи можна передбачити змінами до дійсного договору потребу у послугах з розподілу електроенергії
- Чому варто використовувати формулу розрахунку електроенергії в проєкті договору
Закупівля електроенергії без використання електронної системи
Електроенергія це конкурентний товар. На ринку України її пропонують багато постачальників. Але можемо зустріти в Прозорро звіт про укладення договору про закупівлю без застосування електронної системи закупівель, яким зафіксовано закупівлю електроенергії за прямим договором.
Як правило така закупівля електроенергії здійснюється у разі укладення договору про закупівлю з постачальником «останньої надії» або з постачальником універсальної послуги. Замовник застосовує пп. 5 п. 13 Особливостей.