Постанова КМУ № 861 про локалізацію
Тимчасово на період 10 років для певних товарів особливості проведення закупівель встановлює пункт 6-1 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922.
Щоб врегулювати закупівлі товарів із ступенем локалізації КМУ постановою від 02.08.2022 № 861 затвердив:
- Порядок підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів;
- Порядок проведення моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва.
Що таке локалізація в публічних закупівлях
Локалізація в публічних закупівлях – це законодавча вимога до замовників придбавати товар із визначеного переліку лише за умови, що він повністю або частково вироблений в Україні.
📑Тендерна документація на товар з локалізацією: шаблон
Замовник повинен застосовувати ступінь локалізації виробництва товару, якщо:
- вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 000 грн;
- товар наявний у переліку, визначеному підпунктом 2 пункту 6-1 Розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922;
- товар наявний у додатковому переліку товарів, затверджений КМУ відповідно до підпункту 3 пункту 6-1 Розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922;
- під час закупівлі робіт чи послуг їх виконання передбачає набуття замовником у власність товару, визначеного пункту 6-1 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922.
Локалізація товарів
Перелік товарів з підтвердженим ступенем локалізації є публічним і його формує Мінекономіки.
Перелік розміщений:
Перелік містить таку інформацію:
- вид і марка товару;
- код товару за Єдиним закупівельним словником;
- ступінь локалізації;
- найменування і код за ЄДРПОУ виробника — юридичної особи;
- прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта виробника — фізособи-підприємця.
На основі інформації з Переліку замовник ухвалює рішення перевірити підтвердження ступеню локалізації товару учасника, як такого, що відповідає вимогам локалізації.
Ступінь локалізації виробництва
Ступінь локалізації виробництва — це показник місцевої складової у питомій вазі вартості сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей, складових частин і комплектуючих виробів, робіт, послуг та інших складових вітчизняного виробництва у собівартості товару, що є предметом закупівлі.
До 2032 року замовники мають проводити закупівлю товарів із Переліку винятково, якщо їх локалізація виробництва дорівнює чи перевищує певне мінімальне значення на відповідний рік.
Ступінь локалізації на 2024 рік
Локалізація в публічних закупівлях в умовах війни здійснюється відповідно до Особливостей. Замовники зобов’язані застосовувати положення пункту 6-1 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922 із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.
Від обов’язку закуповувати товари, що мають підтверджену локалізацію в публічних закупівлях в Україні, звільнені лише ті замовники, що купують товари визначені в абз. 3 п. 3 Особливостей.
Ступінь локалізації товарів у 2024 році складає 20 %.
Ступінь локалізації на 2025 рік
Ступінь локалізації товару в 2025 році складає 25 %.
Локалізація в публічних закупівлях визначається виробником. Тобто, локалізацію закупівлі конкретного товару визначає його виробник, а підтверджує Мінекономіки. Далі він автоматично підтверджується шляхом математичної перевірки інформації, внесеної до форми калькуляції собівартості товару.
Локалізація в закупівлях: коли не застосовуємо
Вимоги до локалізації не потрібно застосовувати, якщо замовник закуповує товар:
- очікувана вартість становить до 200 000 грн; або
- з країн, з якими Україна уклала інші міжнародні договори України, згоду на обов’язковість яких надала ВРУ, що містять положення про державні закупівлі, зокрема угоди про вільну торгівлю; або
- з країн, які є учасниками Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України «Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі» від 16.03.2016 № 1029-VIII; або
- для потреб Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів на їх запит з подальшою передачею таких товарів на облік запитувача.
Локалізація в публічних закупівлях: угоди
✅ Міжнародні угоди та вартісні пороги предметів закупівель, на які угода поширює свою дію
Локалізація в тендерній документації
Товари з Переліку замовник зможе закуповувати лише тоді, якщо встановить у тендерній документації вимоги щодо мінімального ступеня локалізації їх виробництва в Україні.
У 2024 році | 20 відсотків |
У 2025 році | 25 відсотків |
У 2026 році | 30 відсотків |
У 2027 році | 35 відсотків |
З 2028 року до дня завершення 10-річного строку дії пункту 6-1 Розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922 | 40 відсотків |
Замовник має вимагати підготовлену виробником товару фактичну калькуляцію собівартості такого товару, щоб оприлюднити цей документ в електронній системі закупівель разом із звітом про виконання договору про закупівлю.
Також замовник має визначити в тендерній документації вимогу надати документи визначені у пункті 13-1 Порядку № 861. А саме:
Предмет закупівлі | Вимога замовника |
Товар, внесений до переліку | Надати сертифікат відповідності системи управління якістю у виробництві вимогам:
|
Колісні транспортні засоби | Надати:
|
Також у тендерній документації варто зазначити, що замовник відхилятиме тендерні пропозиції/пропозиції учасників, які пропонуватимуть товари, що не мають підтвердженого ступеня локалізації, або сертифікатів, що підтверджують походження товару, з тих країн, на які поширюється дія міжнародних угод.