Нагальна потреба у закупівлі: що це
Закупівлі мають бути сплановані, виважені та проведені із застосуванням одного із видів закупівель, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) з урахування Особливостей № 1178. Проте іноді на все це немає часу і замовник потребує нагального постачання товарів чи надання послуг, виконання робіт. У такому випадку замовник не може застосувати звичні алгоритми закупівель хоча б тому, що за час їх організації може статися невиправне — від надзвичайної ситуації до втрачених можливостей. Така ситуація може виникнути не залежно від суми закупівлі, у тому числі у разі потреби, що передбачає проведення процедури закупівлі відкритих торгів.
Що таке нагальна потреба в закупівлі
Коли виникає нагальна потреба у закупівлі
Об’єктивні обставини, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару, повинні бути визначені з огляду на законодачі строки проведення цих видів закупівлі.
В середньому відкриті торги, за позитивних обставин, займають близько двох-трьох тижнів. Застосування електронного каталогу може бути у термін до одного тижня.
Тож замовник повинен довести, що при наявності потреби у закупівлі й виділених йому коштів на неї, він не може чекати такі строки для того, щоб підписати договір про закупівлю.
Такі ситуації дійсно можуть бути. Зокрема вони пов’язані із неочікуваними для замовника подіями, що неможливо було передбачити заздалегідь, такими як:
- аварії;
- поломки;
- надзвичайні ситуації.
Можуть бути й інші підстави для нагальної потреби у закупівлі. Наприклад, коли обставини складаються так, що замовник не може провести чи завершити відкриті торги й отримати бажаний предмет закупівлі вчасно (відмова чи затримка постачальника, відсутність вчасного фінансування тощо), а без відповідного постачання у замовника станеться надзвичайна ситуація. Такі випадки притаманні сферам, які мають потребу у безперервній закупівлі, наприклад, постачання медикаментів, харчування, енергоносіїв тощо.
Важливо! У випадку нагальної потреби у закупівлі замовник повинен проаналізувати, чи не його дії призвели до такої ситуації. Якщо замовник самостійно спровокував нагальну потребу, а це може бути результатом як його дій, так і бездіяльності, то навряд зможе її аргументовано обґрунтувати.
Яке обгрунтування нагальної потреби
Замовник повинен документально підтвердити наявність підстави для нагальної потреби у закупівлі.
Для обгрунтування нагальної потреби у закупівлі бажано використовувати зовнішні документи, зокрема:
- експертні висновки;
- звернення;
- дефектні акти тощо.
Зверніть увагу! Такі документи мають бути створені не уповноваженою особою замовника, а незалежною стороною.
Це пов’язано із тим, що замовник повинен засвідчити, що нагальна закупівля — не його індивідуальне рішення, мотивоване відсутністю бажання проводити конкурентні закупівлі, а дійсно наявність нагальної потреби, підтвердженої іншою незалежною стороною.
Для застосування цієї підстави замовник не обмежений у визначенні об’єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання ним відповідних строків. Що врахувати:
- Якісно обгрунтувати та документально підтвердити наявність обставин
- Правильно визначити потребу у нагальній закупівлі та її очікувану вартість, в межах саме для непроведення відкритих торгів чи застосування електронного каталогу (у тому числі про забезпечення постачання у період для можливості повторного проведення відкритих торгів)
- Об’єктивно обґрунтувати це у рішенні про незастосування відповідних конкурентних видів закупівлі.
Всі зазначені дії необхідно здійснити в максимально короткі терміни з моменту, коли виникла нагальна потреба у такій закупівлі, щоб не втрачати час, адже це може нівелювати обрану підставу.
Рекомендації
Хамовникам варто уникати безпідставного застосування підстави про нагальну потребу у закупівлі, а при її наявності якісно обгрунтовувати її застосування, адже дану підставу досить складно підтвердити документально, а втрачений замовниками час для проведення більш конкурентних видів закупівель зазвичай спростовує таку підставу, а не слугує її підтвердженням.