Примірна тендерна документація: враховуємо положення Особливостей
Під час оприлюднення в електронній системі закупівель (далі — ЕСЗ) оголошення про закупівлю замовник завантажує також тендерну документацію.
Тендерна документація — це розроблена і затверджена замовником документація щодо умов проведення тендеру та майбутнього договору. У ній прописуються, зокрема, кваліфікаційні критерії до учасників, технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, критерії та методика оцінки тендерних пропозицій тощо.
Детальний перелік відомостей, які має містити тендерна документація, наведено у ст. 22 Закону про публічні закупівлі. Але замовник може включати й інші відомості, які він вважає за необхідні та вимоги щодо наявності яких передбачено законодавством. Головне — щоб така документація не містила вимог, які обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Примірна тендерна документація
Типова тендерна документація (примірна тендерна документація) формувалась замовником на основі Примірної тендерної документації, затвердженої наказом Мінекономрозвитку від 13.04.2016 № 680. Однак, 19 квітня 2020 року набрала чинності нова редакція Закону про публічні закупівлі, а примірну тендерну документацію не оновили. А у 2022 році замовники почали застосовувати Закон № 922 з урахуванням Особливостей, але ситуацію з примірною тендерною документацією це не змінило.
Крім того, на практиці було введено у дію окремі поля електронної тендерної документації в електронній системі закупівель.
Тому, замовникам варто орієнтуватися на діючі вимоги законодавства при затвердженні типової тендерної документації.
Примірна тендерна документація з Особливостями
Особливостями передбачено, що тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону № 922 з урахуванням цих особливостей (п. 28 Особливостей).
До таких особливостей можна віднести встановлення кваліфікаційних вимог до учасників та підстав для відхилення учасників, що у Законі № 922 визначені у статті 17, а в Особливостях у пункті 47.
Крім того, є умови, що не були передбачені у Законі № 922, а саме замовник в тендерній документації обов’язково зазначає інформацію про прийняття чи неприйняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів.
Також, до таких умов можна віднести можливість встановлювати в тендерній документації умови проведення відкритих торгів без аукціону.
Всі інші умови тендерної документації, передбачені у переліку статті 22 Закону № 922, залишаються такими ж. Втім, опис вимог до них в тендерній документації має бути встановлений з урахуванням вимог Особливостей та того, що ними змінено в алгоритмах дій замовника, учасника та інших задіяних осіб.
🎓Не відкладайте підвищення кваліфікації на потім!
Скористайтеся унікальною пропозицією листопада
Типова тендерна документація
У сфері публічних закупівель не затверджено типової тендерної документації, лише примірну тендерну документацію.
Втім, замовники можуть самостійно розробити шаблон примірної тендерної документації для застосування саме в організації замовника. Це допоможе уповноваженим особам розробляти тендерну документацію для кожної закупівлі, адже більшість її умов можуть бути для закупівлі будь-якого предмета закупівлі.
Втім, слід ураховувати, що в індивідуальному порядку з урахуванням особливостей предмета закупівлі та ринку його пропозицій мають розроблятися для кожної закупівлі окремо:
- кваліфікаційні критерії;
- технічні вимоги;
- проєкт договору.
Окремо розглядається необхідність встановлення забезпечення тендерної пропозиції та договірних зобов’язань.