Закуповуємо розподіл електроенергії

Автор
експерт, консультант з публічних закупівель, канд. екон. наук
Щороку замовники стикаються із закупівлею послуг розподілу електроенергії. У статті — поради для укладення договору та код ДК для розподілу електричної енергії

Що таке розподіл електричної енергії

Розподіл електричної енергії – це діяльність із транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачімережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії (Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 р. № 2019-VIII).

Розподіл електроенергії код дк

Закупівля послуг з розподілу електроенергії здійснюється за кодом ДК 021:2015 - 65310000-9 - Розподіл електричної енергії.

service_slovnik.gif

Перевірте, чи правильно обрали CPV код для свого предмета закупівлі. Скористайтеся автоматизованим пошуком в системі Експертус Держзакупівлі

Скористатися пошуком

Договір на розподіл електроенергії

Для закупівлі розподілу електричної енергії замовник може може укласти:

  • договір про закупівлю з постачальником електроенергії із включенням послуги з розподілу електроенергії — в такому разі розподіл електроенергії сплачуватиме постачальник;
  • окремий договір з оператором системи розподілу електроенергії.

Якщо замовник включає цю послугу до договору з постачальником електроенергії, то вона має бути передбачена у проекті договору, що є невід’ємним додатком до тендерної документації.

Слід ураховувати, що послуги з розподілу електричної енергії надають оператори систем розподілу за тарифами, які встановлюються НКРЕКП.

Тому, у разі зміни ціни договору на закупівлю електроенергії на підставі пп. 2 п. 19 Особливостей № 1178, постачальник не повинен збільшувати ціну таких послуг у договорі. Він може робити це тільки на підставі пп. 7 п. 19 Особливостей № 1178, яким дозволено змінювати ціну договору у разі зміни регульованих цін (тарифів), нормативів.

Якщо замовник самостійно закуповує послуги з розподілу електричної енергії він повинен враховувати, що послуги з розподілу електричної енергії надають оператори систем розподілу, які є суб’єктами природних монополій.

Відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії (постанова НКРЕКП від 27.12.2017 р. № 1470) територія провадження діяльності оператора системи розподілу визначається за місцем розташування об’єктів електроенергетики, призначених для розподілу електричної енергії, що перебувають у власності ліцензіата, та до яких приєднані електричні мережі споживачів, які живляться від мереж ліцензіата.

Згідно з Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» оператор системи зобов’язаний укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Також, правилами передбачено, що споживачі, електроустановки яких приєднані до мереж, що належать оператору системи, вносять плату за перетікання реактивної електричної енергії (плата за послуги, які оператор системи розподілу або власник технологічних електричних мереж змушений надавати споживачу, якщо такий споживач експлуатує електромагнітно незбалансовані електроустановки) на поточний рахунок оператора системи відповідно до умов договору про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, який може бути додатком до договору споживача про розподіл електричної енергії.

З огляду на це учасник з яким замовник планує укласти договір на закупівлю послуг з розподілу електроенергії повинен мати  ліцензію НКРЕКП (постанова НКРЕКП від 13.11.2018 р. № 1434) на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності.

Відповідно до абз. 4 пп. 5 п. 13 Особливостей № 1178 замовник може укласти прямий договір у разі закупівлі робіт, товарів чи послуг, що можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання у випадку відсутності конкуренції з технічних причин, яка повинна бути документально підтверджена замовником.

Замовник переглядає наявність надавача послуг з розподілу електричної енергії у зведеному переліку суб’єктів природних монополій, який розміщено на офіційному веб-сайті Антимонопольного комітету України, станом на дату прийняття рішення про укладення договору та формує обгрунтування, що передбачено п. 13 Особливостей № 1178.

Документальним підтвердженням буде саме наявність учасника з яким планується укласти договір у цьому переліку.

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді