Збільшення суми договору про закупівлю

Автор
експерт, консультант з публічних закупівель, канд. екон. наук
Потреба збільшити суму договору може виникнути через підвищення тарифів або ж коливання ціни на ринку. Дізнайтеся, яких вимог дотримати, щоб без порушень внести зміни до договору

Істотні умови договору про закупівлю можуть змінюватися лише у випадках, передбачених Законом з урахуванням Особливостей № 1178. Ці випадки перелічені з огляду на те, що ст. 180 ГКУ визначено, шо при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Тож, випадки для зміни істотних умов договору, що передбачені п. 19 Особливостей № 1178, передбачають можливість змінювати умови договору з огляду саме на ці істотні умови договору.

Слід зауважити, що серед закупівельників вживаються два визначення – ціна договору та сума договору. По суті ці значення тотожні, адже сума договору це сумарне значення додавання усіх цін номенклатурних позицій у договорі. Саме ця сума і становить ціну усього договору.

Істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) Особливостей № 1178, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім окремих випадків, що визначені п. 19 Особливостей № 1178.

Збільшення суми договору про закупівлю

Нагадаємо, що пп. 18 та 19 Особливостей № 1178 умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків:

  • визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті;
  • перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі;
  • перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки.

За пунктом 19 Особливостей серед випадків для зміни ціни в сторону збільшення  є:

1) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару.

Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.

Ціна за одиницю товару (а ця підстава застосовується тільки до закупівлі товарів), може як збільшуватися, так і зменшуватися.

Слід зауважити, що у разі збільшення ціни за одиницю товару ціна самого договору не збільшується. Відповідно щоб це було можливо зменшується обсяг закупівлі.

2) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв’язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв’язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;

У цій підставі змінюється ціна договору і може бути як збільшена, так і зменшена. Це залежить від того як змінився податок чи система оподаткування учасника.

3) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку “на добу наперед”, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

Зазначена підстава дозволяє як збільшувати суму договору так і зменшувати. В кожному окремому випадку це залежить від обставин, що спричинили зміну ціни.

Важливо! Щоб мати можливість змінювати ціну договору з цієї підстави потрібно щоб у проекті договору був закладений порядок зміни ціни. Такий порядок повинен містити умову яким чином та за яким розрахунком може змінюватися ціна договору, зокрема, що саме є документальним підтвердженням можливості застосовувати цю підставу та станом на коли може бути змінено ціну.

8) зміни умов у зв’язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону.

Відповідно до ч. 6 ст. 41 Закону дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

Таким чином, ціна договору може бути збільшена до 20 %. Замовник самостійно вирішує на скільки йому потрібно збільшити суму договору в кінці року  щоб встигнути укласти договір за результатами нової процедури відкритих торгів, але не може перевищувати цих 20%.

Збільшення суми прямого договору

Замовники укладають прямий договір або договір без використання електронної системи, коли:

  • вартість менша, ніж встановлені межі для проведення відкритих торгів;
  • наявні окремі підстави, визначені у пункті 13 Особливостей.

Коли договір укладається на суму, що не потребує тендеру, замовник керується пунктом 11 Особливостей і таки договір не вважається договором про закупівлю у розумінні Закону. Зміна ціни такого договору здійснюється відповідно до положень ГКУ та ЦКУ.

Важливо! Для того, щоб після зміни ціни договору, укладеного відповідно до п. 11 Особливостей, змінена ціна не перевищила вартісні межі, що потребують проведення тендеру, адже це в подальшому може трактуватися як уникнення застосування відкритих торгів. Втім, кожна ситуація має розглядатися окремо.

Збільшити суму договору, укладеного за пунктом 13 Особливостей, замовники зможуть лише у випадках передбачених пунктом 19 Особливостей, дотримуючись тих же правил, що і при зміні договору, укладеного за результатами відкритих торгів.

оборонні закупівлі

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді