Як брати участь в тендерах 2025 — покрокова інструкція
Як взяти участь у тендері з урахуванням Особливостей
Юридична особа, яка хоче стати учасником публічних закупівель, має враховувати вимоги:
- Закону № 922 — основного нормативного акта у сфері публічних закупівель;
- Особливостей № 1178 — документа, який деталізує порядок закупівель у період воєнного стану;
- інших нормативно-правових актів залежно від виду закупівлі.
Публічна закупівля (тендер) — це придбання замовником товарів, робіт або послуг згідно із Законом № 922 (пп. 25 п. 1 ст. 1).
Онлайн-навчання для постачальників
Учасник — підприємець чи юридична особа — резидент або нерезидент, у тому числі об’єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі. Законодавча підстава — пункт 37 частини 1 статті 1 Закону № 922 (п. 37 ч. 1 ст. 1 Закону № 922).
Важливо! Особливості № 1178 не змінюють вимоги Закону № 922, а лише уточнюють їх у контексті воєнного стану. Тому основні норми Закону № 922 залишаються чинними.
Як взяти участь в аукціоні Прозорро
Крок 1. Зареєструйтесь на майданчику Прозорро
Для того щоб подати тендерну пропозицію, потрібно зареєструватися на одному з авторизованих електронних майданчиків системи Prozorro. Наразі таких майданчиків — 12.
Важливо! Доступ до роботи на майданчику безплатний. Оплата стягується лише за подання тендерної пропозиції — згідно з тарифами, затвердженими постановою КМУ від 24.02.2016 № 166.
Плата:
- стягується за кожну пропозицію, розкриту через ЕСЗ;
- є фіксованою для всіх майданчиків;
- повертається у разі скасування торгів (крім випадків відхилення пропозиції).
Майданчики відрізняються лише функціоналом та рівнем акредитації. Вибирайте той, що відповідає виду закупівлі.
Для реєстрації потрібно:
- вибрати майданчик на сторінці Prozorro (під відповідною закупівлею);
- ввести дані компанії (назва, місце розташування, ЄДРПОУ, контакти);
- підписати договір.

32% учасників закупівель відповіли неправильно на ці запитання
Крок 2. Знайдіть відповідну закупівлю
Використовуйте фільтри системи Prozorro:
- замовник;
- регіон;
- очікувана вартість;
- ключові слова;
- код ДК 021:2015;
- статус закупівлі;
- умови оплати;
- донор тощо.
Крок 3. Ознайомтеся з тендерною документацією
Тендерна документація має містити перелік документів та/або інформації, які подає:
- учасник процедури закупівлі в складі тендерної пропозиції;
- переможець процедури закупівлі.
Ці переліки замовник оформляє як окремі додатки до тендерної документації.
Підстава – абзац 10 пункту 28 Особливостей № 1178.
Відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації, відповідно до пункту 28 Особливостей № 1178, не є підставою, щоб відхилити тендерну пропозицію учасника відповідно до пункту 44 Особливостей № 1178.
Отже, документи, які треба подати учасникові, щоб взяти участь у закупівлі, замовник зобов’язаний перелічити в окремих додатках до тендерної документації.
Зазвичай у тендерній пропозиції замовники вимагають надати:
- цінову пропозицію;
- документи, які підтверджують:
- відповідність кваліфікаційним критеріям (під час закупівлі товарів замовник має право не застосовувати кваліфікаційних критеріїв (п. 28 та п. 48 Особливостей № 1178);
- відсутність підстав для відхилення пропозиції;
- відповідність технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі;
- готовність учасника виконати зобов’язання, передбачені проєктом договору;
- тендерне забезпечення тощо.
Учасник має перевірити, чи не встановив замовник у тендерній документації дискримінаційні вимоги.
Учасник, який вважає, що замовник недостатньо чітко прописав вимоги або вони містять дискримінаційний характер, має право не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерних пропозицій звернутися через електронну систему закупівель (ЕСЗ) до замовника:
- по роз’яснення щодо тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів та/або
- з вимогою усунути порушення під час проведення тендеру.
Підстава – абзац 2 пункту 54 Особливостей № 1178.
Усі звернення автоматично оприлюднюються в ЕСЗ без ідентифікації особи учасника. Замовник зобов’язаний протягом трьох днів із дня, коли отримає звернення, надати відповідь та оприлюднити її в ЕСЗ.
Учасника, який оскаржуватиме вимоги тендерної документації після того, як закінчиться строк подання тендерної пропозиції, орган оскарження не підтримає.
Свою тендерну пропозицію учасник подає в строк, визначений у тендерній документації замовника, через електронний майданчик Прозоро.
Перевірте, чи знаєте, як діяти учаснику під час тендеру
Що потрібно для участі у тендері
Перед тим як подати пропозицію на участь у тендері, необхідно перевірити, чи не підпадає учасник під підстави для відхилення, визначені в пункті 47 Особливостей.
Згідно з цим пунктом, замовник має зобов'язання відхилити тендерну пропозицію учасника, якщо:
- Замовник має незаперечні докази того, що учасник пропонує або погоджується дати будь-якій посадовій особі замовника або іншому державному органу винагороду (наприклад, пропозиція щодо наймання на роботу, подарунки, послуги тощо), з метою вплинути на прийняття рішення щодо визначення переможця процедури закупівлі.
- Інформація про юридичну особу учасника внесена до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.
- Керівника учасника або фізичну особу, яка є учасником процедури, було притягнуто до відповідальності за корупційне правопорушення.
- Учасник протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення антикорупційного законодавства (наприклад, антиконкурентні узгоджені дії, спотворення результатів тендерів).
- Фізична особа учасника була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (наприклад, за хабарництво або відмивання коштів), при цьому судимість не знята чи не погашена.
- Керівник учасника був засуджений за кримінальне правопорушення з корисливих мотивів (зокрема, за хабарництво, шахрайство, відмивання коштів), і його судимість не знята чи не погашена.
- Тендерна пропозиція подана учасником, який є пов'язаною особою з іншими учасниками чи уповноваженими особами замовника.
- Учасник визнаний банкрутом і для нього відкрито ліквідаційну процедуру.
- У Єдиному державному реєстрі відсутня інформація про юридичну особу учасника (окрім нерезидентів).
- Юридична особа учасника, вартість закупівлі якої перевищує 20 млн грн, не має антикорупційної програми або уповноваженого для її реалізації.
- Учасник або його кінцевий бенефіціар є особою, до якої застосовано санкції, що забороняють здійснювати публічні закупівлі.
- Керівника учасника або фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто до відповідальності за використання дитячої праці чи торгівлю людьми.
Ці підстави можуть стати основою для відхилення пропозиції, тому важливо перевірити кожен з пунктів перед подачею пропозиції.
Нерезиденти як учасники публічних закупівель
Участь у публічних закупівлях є доступною не лише для резидентів, але й для іноземних компаній (нерезидентів). Це передбачено пунктом 2 статті 5 Закону № 922. Згідно із цією нормою учасники, незалежно від того, є вони резидентами чи нерезидентами, можуть брати участь у процедурах закупівель на рівних умовах.
Варто зазначити, що учасники — юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці, не зобов’язані подавати документи, які не передбачені національним законодавством, ані при подачі тендерної пропозиції, ані під час проведення переговорів у разі застосування переговорної процедури закупівлі. Згідно з цією нормою, відсутність цих документів не може бути підставою для відхилення пропозиції. Підстава — 11 статті 26 Закону № 922.
У тендерній документації замовник може зазначити, що у випадку, якщо учасник-нерезидент або переможець-нерезидент відповідно до норм законодавства країни реєстрації не зобов'язаний подавати якийсь із документів, що вимагає замовник, або не має обов’язку накладати електронний підпис, він повинен надати лист-роз'яснення в довільній формі. У цьому листі учасник-нерезидент має вказати законодавчі підстави для ненадання відповідних документів або ж надати копії роз'яснень від державних органів своєї країни.
Крім того, замовник не вимагає від учасників-нерезидентів надавати підтвердження відсутності підстав для відхилення згідно з пунктом 47 Особливостей № 1178. Це стосується:
- наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань інформації, визначеної пунктом 9 частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань»;
- вимоги щодо наявності антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми для юридичних осіб-учасників, якщо вартість закупівлі товарів, послуг або робіт перевищує 20 млн гривень.
Також варто врахувати, що для участі в закупівлі в межах програми Ukraine Facility учасник-нерезидент повинен відповідати спеціальним вимогам, які встановлені у тендерній документації замовника. Зокрема, учасник має бути з країни, яка належить до Переліку прийнятних країн. Цей перелік включає держави, що мають угоди з Україною щодо співпраці у фінансуванні проєктів через цей механізм. Крім того, замовник може встановити додаткові вимоги до учасників-нерезидентів, щоб забезпечити відповідність специфічним умовам фінансування та безпеки виконання закупівель.