Закупівля електроенергії через запит ціни пропозиції

UA RU
Автор
експерт, консультант з публічних закупівель, канд. екон. наук
Закупівля електроенергії через Прозорро Маркет для багатьох замовників є швидким вирішенням забезпечення потреби. Умови закупівлі спрощуються і все більше замовників схиляється до думки, що це оптимальний вихід для багатьох закупівель, які необхідні у найкоротший строк. Як закуповувати електроенергію через Прозорро Маркет — роз’яснює експерт

Як закупити електроенергію через Прозорро Маркет

Нагадаємо, що Prozorro Market (Прозорро Маркет) — це електронний каталог, тобто систематизована база актуальних пропозицій, що формується та супроводжується централізованою закупівельною організацією в електронній системі закупівель та використовується замовником з метою відбору постачальника товару (товарів), вартість якого (яких) є меншою за вартість, що встановлена для проведення процедур закупівель. Це свого роду собі електронний маркет за публічні кошти.

Відповідно до пункту 10 Особливостей № 1178 замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють закупівлі товарів, вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу» (далі – Порядок № 822), з урахуванням положень, визначених цими особливостями.

Тобто, Прозорро Маркет може бути альтернативою відкритим торгам і закупівля через нього не обмежена вартісними межами.

Насамперед слід зазначити, що відповідно до вимог Порядку № 822, для замовників користування електронним каталогом є безоплатним.

Для того, щоб ним скористатися замовнику, у якого немає електронного кабінету, необхідно створити такий кабінет через один із електронних майданчиків, що підключені до електронної системи закупівель Прозорро Маркет.

Увага! На сьогодні, майже всі електронні майданчики підключені до електронного каталогу.

Тож в електронному кабінеті замовники можуть обрати Prozorro Market (Прозорро Маркет).

запит ціни пропозиції електроенергія

Нагадаємо, що електронний каталог складається з категорій товару та профілів товару.

Порядок закупівлі електроенергії через Прозорро Маркет

Електрична енергія — це товар, і Прозорро Маркет має кваліфікованих учасників, що його пропонують. Для того щоб їх знайти замовник в Прозорро Маркеті має обрати розділ «електрична енергія».

електроенергія прозоро

Для закупівлі електроенергії в Prozorro Market пропонуються такі категорії:

  • електрична енергія з розподілом;
  • електрична енергія без розподілу.

електроенергія прозороДодатково замовник може вказати фільтри з огляду на вимоги, що він встановлює для закупівлі:

закупівля електроенергії прозоро

Профіль товару «Електроенергія» в Прозорро Маркет

Обравши категорію закупівлі електроенергії,замовник має переглянути профіль товару.

Параметри

Інформація про товар

Електрична енергія, без розподілу

Код ДК021

09310000-5 - Електрична енергія

Відповідність ДСТУ EN 50160:2023, та іншим вимогам згідно держстандарту

так

Послуги розподілу включено

Ні

 

Параметри

Інформація про товар

Електрична енергія, з розподілом

Код ДК021

09310000-5 - Електрична енергія

Відповідність ДСТУ EN 50160:2023, та іншим вимогам згідно держстандарту

так

Послуги розподілу включено

Так

З інформації у профілі товару розуміємо, що у замовника є вибір за якими умовами провести закупівлю електроенергії в Прозорро Маркеті.

Електроенергія з розподілом в Прозорро Маркет

Обираючи профіль з умовою, що послуги з розподілу включено, замовник отримає постачальника, який погоджується з тим, що саме він сплачуватиме за послуги з розподілу. При цьому, замовнику потрібно в очікуваній вартості закупівлі врахувати ціну (тариф) на послугу з розподілу того оператора системи, до мереж якого приєднані об’єкти замовника.

Такі ціни (тарифи) є регульованими. Їх встановлює НКРЕКП та оприлюднює на сайті НКРЕКП та офіційних сайтах операторів системи.

Електроенергія без розподілу в Прозорро Маркет

Якщо замовник обере профіль «без розподілу», то навпаки він повинен буде виключити з очікуваної вартості суму таких послуг і самостійно укласти договір з оператором системи розподілу. Зробити йому це буде не складно, адже оператори системи розподілу є суб'єктами природних монополій.

Відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» розподіл електричної енергії – це діяльність із транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу (ОСР), крім постачання електричної енергії. Послуги із розподілу електричної енергії надають оператори систем розподілу (суб’єкти природних монополій) за тарифами, які встановлюються НКРЕКП. Господарська діяльність з розподілу (передачі) електричної енергії її споживачу провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії. Ліцензія видається Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Тож, замовник може скористатися умовами пп. 5 п. 13 Особливостей № 1178, що передбачає можливість укладання прямого договору у разі, коли роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання у разі відсутності конкуренції з технічних причин, яка повинна бути документально підтверджена замовником.

Після того як замовник обере профіль закупівлі електричної енергії він має натиснути «Почати створення ЗЦП» та перейти у кошик, де розпочати формування вимог закупівлі.

Закупівля електроенергії через запит пропозицій постачальників

Замовник вказує інформацію про:

  • найменування;
  • очікувану вартість;
  • кількість;
  • строк, місце поставки товару, умови його оплати;
  • кінцевий строк подання постачальником ціни пропозиції (строк для подання постачальником ціни пропозиції не може бути меншим, ніж два робочих дні з дня оприлюднення замовником запиту пропозицій постачальників в електронній системі закупівель).

У запиті пропозицій постачальників щодо закупівлі товару замовник може визначити виключно інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення в межах специфікації товару, визначеної адміністратором. Запит пропозицій постачальників не повинен містити вимог до постачальника та інших документів, які не передбачені Порядком № 822.

Слід зважати на вимоги п. 14 Особливостей № 1178, що встановлю умову, що у запиті пропозицій постачальників щодо предмета закупівлі товару, вартість якого є меншою ніж 500 тис. гривень, замовник може визначити інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення в межах специфікації товару, визначеної адміністратором електронного каталогу.

Запит ціни пропозиції щодо предмета закупівлі товару, вартість якого дорівнює або перевищує 500 тис. гривень, здійснюється відповідно до специфікації товару, сформованої адміністратором електронного каталогу, яка не передбачає можливості замовника самостійно визначати інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення.

За будь-яких умов, запит пропозицій постачальників повинен містити проект договору з обов’язковим зазначенням підстав та у разі потреби із зазначенням порядку змін його умов. Водночас, проект договору не повинен містити характеристики товару, що не визначені запитом пропозицій постачальників в обраному профілі товару.

Електронною системою закупівель автоматично через Прозорро Маркет надсилається постачальникам, кваліфікованим до відповідної категорії, повідомлення про запит пропозицій постачальників в момент оприлюднення запиту пропозицій постачальників в електронній системі закупівель.

Зацікавлений учасник може подати пропозицію відповідно до вимог, установлених замовником у запиті пропозицій постачальників в електронній системі закупівель.

Він не може подати пропозицію, товар в якій не відповідає специфікації товару, що зазначена запиті замовник.

Подання пропозиції постачальником вважається підтвердженням наміру укласти договір.

Після закінчення строку для подання пропозицій постачальників, визначеного замовником в запиті пропозицій постачальників, розкривається вся інформація, зазначена в пропозиції постачальників.

Постачальник, пропозиція якого за результатами оцінки електронною системою закупівель визначена економічно вигідною, визначається переможцем відбору. Визначатиме його таким електронна система закупівель автоматично проводячи оцінку пропозицій постачальників на основі інформації, зазначеної замовником в запиті пропозицій.

Замовник розглядає таку пропозиції та приймає рішення щодо її відхилення чи все ж таки укладання із цим постачальником договору про закупівлю.

Замовник відхиляє пропозицію переможця відбору, якщо постачальник:

  1. не підписав договір у строк, визначений абзацом першим пункту 66 цього Порядку;
  2. письмово відмовився від укладення договору на умовах, визначених замовником у запиті пропозицій постачальників, зокрема у проекті договору, що є складовою частиною запиту пропозицій постачальників;
  3. пропонує товар походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь.

У разі відхилення пропозиції переможця відбору замовник обов’язково зазначає причину такого відхилення та оприлюднює таке рішення в електронній системі закупівель протягом одного робочого дня з дня його прийняття.

У разі відхилення замовником пропозиції переможця відбору електронна система закупівель визначає переможцем відбору постачальника, пропозиція якого є наступною економічно вигідною.

Якщо ж замовник вирішив укласти договір із переможцем відбору він має підтвердити це у Прозорро маркеті та укласти договір не пізніше ніж через п’ять календарних днів з дня визначення електронною системою закупівель постачальника переможцем відбору. У разі обґрунтованої потреби строк для укладення договору може бути продовжений до 10 календарних днів.

Умови договору не можуть відрізнятися від умов, визначених замовником у запиті пропозицій постачальників, зокрема у проекті договору, що є складовою частиною запиту пропозицій постачальників, та/або пропозиції переможця відбору, крім випадку зменшення ціни договору без зміни обсягу.

За результатами проведеного відбору постачальника через електронний каталог замовник оприлюднює звіт про договір, укладений без використання електронної системи закупівель протягом трьох робочих днів.

Відповідно до пункту 10 Особливостей № 1178 за результатами здійснення закупівлі шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару в електронній системі закупівель замовником оприлюднюється договір про закупівлю та додатки до нього відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей.

Повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору про закупівлю у випадках, передбачених пунктом 19 Особливостей № 1178, оприлюднюються відповідно до вимог Закону № 922 з урахуванням цих Особливостей № 1178.

Слід ураховувати, що пунктом 12 Особливостей № 1178 встановлено, що у разі  коли закупівля товару, вартість якого становить або перевищує 100 тис. гривень, з використанням електронного каталогу не відбулася, замовник здійснює закупівлю шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному Особливостями № 1178, або шляхом запиту пропозицій постачальників в електронному каталозі відповідно до Порядку № 822.

Тож, якщо на запит пропозицій постачальників замовнику ніхто з учасників не подав пропозицію, йому варто переглянути умови закупівлі та спробувати ще раз.



зміст

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді