Чи може наразі керівник примушувати працювати понад 8 годин чи у вихідні

Чи може керівник під час воєнного стану змушувати працівників працювати понад 8 годин і без вихідних? Чим це врегульовано?
image88

Моніторинг прямих договорів: дороговказ від Держаудитслужби

Навіть під час воєнного стану не всім працівникам можна збільшити тривалість роботи. А без вихідних працівники працювати не можуть.

Нормальну тривалість робочого часу в період дії воєнного стану можна збільшити до 60 годин на тиждень для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури — в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо. Підстава — частина 1 статті 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136).

Якщо підприємство не належить до об’єктів критичної інфраструктури, підстав збільшити тижневу норму робочого часу немає.

Тривалість щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена до 24 годин (ч. 5 ст. 6 Закону № 2136). Якщо працівники працюють без вихідних, роботодавець не дотримує норми щодо щотижневого безперервного відпочинку.

Ані Кодекс законів про працю України (КЗпП), ані Закон № 2136 не встановлюють вимог до тривалості робочого дня. Тривалість перерви в роботі між змінами має бути не меншою за подвійну тривалість часу роботи в попередній зміні (разом із часом перерви на обід). На це вказує частина 1 статті 59 КЗпП. У деяких випадках законодавство дозволяє збільшити тривалість робочого дня (зміни) до 12 годин.

На всіх підприємствах, в установах, організаціях створюють безпечні та нешкідливі умови праці (ч. 1 ст. 153 КЗпП). Збільшена тривалість робочого дня (зміни) може призвести до перевтоми працівників і, як наслідок, нещасних випадків.

Якщо працівники залишалися працювати надурочно, то протягом дії воєнного стану не діють граничні норми застосування надурочних робіт, зазначені в частині 1 статті 65 КЗпП (ч. 6 ст. 6 Закону № 2136). Однак роботодавець зобов’язаний вести облік надурочних годин (ч. 2 ст. 65 КЗпП) та оплачувати їх у подвійному розмірі (ст. 106 КЗпП).

Якщо керівник залучає працівника до роботи у вихідний день, має погодити з ним вид компенсації (ст. 72 КЗпП).

 

 

 

Статті за темою

Усі статті за темою

Індикатори ризиків публічних закупівель 2025

У вересні 2024 року Мінфін оновив методику визначення та перелік індикаторів ризиків. Пояснимо, що собою являють індикатори ризику, як вони впливають на закупівлі та що потрібно враховувати замовникам у 2025 році
5566

Що таке конфлікт інтересів

Якщо ви проводите публічні закупівлі, маєте чітко розуміти, що таке «конфлікт інтересів». Якщо цього не врахуєте, ризикуєте наразитися на штраф та визнання договору недійсним. Головне про види конфліктів, відповідальність та запобігання їм — роз’яснює експерт
10249

Держаудитслужба: повноваження та перевірки

Розглянемо якими нормативно-правовими актами визначені повноваження Держаудитслужби щодо контролю у сфері публічних закупівель, які контрольні заходи вона може проводити та за наявності яких підстав
17157

Відповідальність у сфері закупівель: судова практика

Кількість порушень у сфері публічних закупівель зростає з кожним роком. Учасники закупівельного процесу несуть як кримінальну так і адміністративну відповідальність. Кого і за що нині можуть притягти до відповідальності — детально у статті
46947

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді