ПДВ у публічних закупівлях

UA RU
Стаття-подарунок від журналу «Держзакупівлі»
журналу «Держзакупівлі»
Автор
експерт, консультант з публічних закупівель, канд. екон. наук
Проконсультуємо, що має знати уповноважена особа про ПДВ під час публічних закупівель. Дамо поради, як діяти під час оцінки пропозицій з ПДВ та без ПДВ, щоб не дискримінувати учасників

Що таке ПДВ

Податок на додану вартість (далі — ПДВ) — це непрямий податок, який  нараховується та сплачується відповідно до норм Розділу V Податкового кодексу України, та належить до загальнодержавних податків і зборів.

ПДВ включається у вартість товарів та послуг на кожному етапі їх обігу, від виробника до кінцевого споживача. ПДВ сплачує той, хто купує в момент здійснення покупки товару чи сплати за послуги. Проте, відраховують ПДВ до держбюджету особи, які здійснюють реалізацію відповідних товарів та/або послуг.

Врахуйте такі поняття:

Податковий кредит – це сума, на яку платник ПДВ має право зменшити податкове зобов’язання  за звітний період.

До податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:

  • придбання або виготовлення товарів та послуг;
  • придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного капіталу та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
  • отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
  • ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;
  • ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Податкове зобов’язання – загальна сума ПДВ, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим ПКУ.

Операції звільнені від оподаткування ПДВ

Операції, звільнені від оподаткування перераховані у статті 197 ПКУ. Втім, окремі товари залежно від обставин можуть бути звільнені від ПДВ додатковими нормами чи постановами КМУ.

Наприклад, постанова КМУ від 20 березня 2020 р. № 224  «Про затвердження переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита», що вже втратила чинність.

У період дії воєнного стану до ПКУ було внесено п. 87 прим.1 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» яким тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, але не більш як до 01 січня 2026 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України (у тому числі переміщення (пересилання) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях) у митному режимі імпорту товарів, визначених п. 9 прим. 36 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI (далі – МКУ).

При цьому, п. 9 прим. 36 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ звільнення від оподаткування ввізним митом передбачено для товарів, що ввозяться на митну територію України (у тому числі переміщуються (пересилаються) на митну територію України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях) для вільного обігу та класифікуються за такими кодами згідно з УКТ ЗЕД:

  • 8406 (крім 8406 10 00 00), 8410 (тільки турбіни гідравлічні та їх частини),
  • 8483 40 21 00, 8502 20 40 90, 8502 20 60 90, 8502 20 80 90, 8411 (крім турбогвинтових та турбореактивних двигунів та їх частин),
  • 8501 64 00 00, 8504 40 84 00 (крім інверторних зварювальних апаратів),
  • 8504 40 88 00 (крім інверторних зварювальних апаратів),
  • 8504 40 90 00 (крім інверторних зварювальних апаратів),
  • 8507 60 00 00 (крім установок зберігання енергії потужністю менш як 300 Вт змінного та/або постійного струму та окремих літій-іонних комірок ємністю менш як 200 А•год),
  • 8541 43 00 00, 8537 (крім 8537 10 98 10), 8503 00 99 00 (тільки для вітроенергетичних електрогенераторних установок).

Вимоги тендерної документації: зазначати ціну з ПДВ чи без

Для замовників завжди залишається актуальним питання втрати податкового кредиту, коли до них на тендер приходить учасник закупівлі не платник ПДВ. Тому, вони намагаються встановити різні обмеження для таких учасників, що здебільшого є ФОП, наприклад прописати заборону участі неплатникам ПДВ.

Так робити не можна, адже відповідно до ст. 5 Закону № 922 учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах. Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.

Оцінка тендерних пропозицій з ПДВ та без ПДВ

Коли в тендері, де очікувана вартість розрахована із ПДВ бере участь неплатник ПДВ, то його ціна завжди буде менша ніж та, що може запропонувати платник ПДВ.

Здавалось би це має бути вигідно замовнику, але в частині сплати ПДВ, у цьому випадку він втрачатиме податковий кредит, що багатьма трактується як сплата ПДВ натомість учасника.

Щоб надати учасникам платникам ПДВ і неплатникам ПДВ рівні умови для участі у закупівлі у Примірній тендерній документації, що затверджена наказом Міністерства економіки України від 06 грудня № 27593, передбачено, що оцінка тендерних пропозицій проводиться електронною системою закупівель  автоматично на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, шляхом застосування електронного аукціону. У разі якщо єдиним критерієм оцінки тендерних пропозицій є ціна, то замовник зазначає інформацію про включення / не включення до ціни податку на додану вартість (ПДВ).

Приклади

Ціна тендерної пропозиції вказується із ПДВ (стосується учасників, які є платниками ПДВ. Учасники, які не є платниками ПДВ, подають тендерну пропозицію без ПДВ).

або

Ціна тендерної пропозиції вказується без ПДВ. У разі якщо переможець процедури закупівлі є платником ПДВ, під час укладення договору про закупівлю ПДВ буде нараховуватися відповідно до законодавства України.



зміст

новини публічні закупівлі

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді