АМКУ дав рекомендації для закупівлі електроенергії на основі практики оскарження

Розгляд скарг про порушення замовниками порядку проведення процедур публічних закупівель, у тому числі – електричної енергії, здійснюється комісією АМКУ з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель

АМКУ дав рекомендації для закупівлі електроенергії на основі практики оскарження

Рекомендації НКРЕКП для закупівлі електроенергії

Комісією АМКУ з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) та постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі – Особливості) здійснюється розгляд скарг про порушення замовниками порядку проведення процедур публічних закупівель, у тому числі – електричної енергії.

Враховуючи соціальну важливість цього ринку та значну кількість порушень з боку замовників процедур закупівель електричної енергії, що встановлюються Комісією під час розгляду скарг, у минулому році Комітетом було здійснено та оприлюднено на своєму веб-порталі узагальнення практики органу оскарження щодо зазначених закупівель.

Узагальнення відображають перелік основних порушень порядку проведення відповідних процедур закупівель та містять пропозиції органу оскарження, врахування яких замовниками та учасниками процедур сприятиме підвищенню ефективності підготовки тендерної документації та загалом на проведення процедур закупівель.

Питання щодо проведення замовниками закупівель електричної енергії залишаються актуальними у зв’язку з постійним зростанням кількості скарг, що надходять до органу оскарження.

service_slovnik.gif

Перевірте, чи правильно обрали CPV код для свого предмета закупівлі. Скористайтеся автоматизованим пошуком в системі Експертус Держзакупівлі

Скористатися пошуком

АМКУ наголошує, що більше половини від загальної кількості розглянутих Комісією скарг у сфері закупівель електричної енергії стосуються саме питання встановлення замовниками неправомірних вимог у тендерній документації.

Серед найчастіше оскаржуваних вимог тендерної документації під час закупівель електричної енергії є вимоги до предмета закупівлі, що не передбачені відповідним національним стандартом.

Відповідно до п. 29 Особливостей у разі проведення відкритих торгів згідно з цими особливостями для закупівлі, зокрема, електричної енергії положення п. 1 і п. 2 ч. 2 ст. 16 Закону замовником не застосовуються.

У разі здійснення закупівель, визначених абз. 1 цього пункту, замовники не можуть установлювати вимоги до предмета закупівлі, що не передбачені відповідним національним стандартом (за наявності національного стандарту для відповідного предмета закупівлі).

Разом з цим, значна кількість замовників під час формулювання умов тендерної документації щодо закупівель електричної енергії не дотримуються зазначених вище положень Особливостей, не враховують також практику органу оскарження, що призводить до зростання кількості скарг у цій сфері та відповідно – до затягування процедур закупівель.

Враховуючи наведене, АМКУ звертає увагу замовників на необхідність дотримання ними зазначених вище положень Закону та Особливостей та врахування практики розгляду Комісією відповідних скарг.

Джерело: офіційний сайт АМКУ

Статті за темою

Усі статті за темою

Держаудитслужба: повноваження та перевірки

Розглянемо якими нормативно-правовими актами визначені повноваження Держаудитслужби щодо контролю у сфері публічних закупівель, які контрольні заходи вона може проводити та за наявності яких підстав
16421

Відповідальність у сфері закупівель: судова практика

Кількість порушень у сфері публічних закупівель зростає з кожним роком. Учасники закупівельного процесу несуть як кримінальну так і адміністративну відповідальність. Кого і за що нині можуть притягти до відповідальності — детально у статті
45322

Штрафи у сфері публічних закупівель

Помилки у публічних закупівлях можуть коштувати надто дорого. З’ясуймо: хто, на кого та в яких розмірах складає штрафи в публічних закупівлях за статею 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення
8306

Моніторинг публічних закупівель

Хто і за яких підстав проводить моніторинг публічних закупівель у 2024 році, які строки проведення моніторингу закупівлі — у консультації
6111

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді