Довідка про кінцевого бенефіціарного власника: зразок

UA RU
Автор
консультант з публічних закупівель
Під час відкритих торгів замовник перевіряє інформацію про кінцевого бенефіціарного власника учасника, щоб перевірити наявність підстав для відхилення його тендерної пропозиції. Розглянемо, як з’ясувати цю інформацію та що робити, якщо реєстри не працюють

НПА, щоб сформувати довідку про кінцевого бенефіціара

  • Постанова КМУ «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 19.10.2022 № 1178  — далі Особливості № 1178.
  • Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 року
    № 755-IV — далі Закон № 755.
  • Закон України «Про санкції» від 14.08.2014 № 1644-VII — далі Закон № 1644
  • Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» 06.12.2019 року № 361-IX — Закон № 361.

Навіщо потрібна довідка про кінцевого бенефіціарного власника

Особливості № 1178 містять дві підстави для відхилення, що стосуються кінцевого бенефіціара. Замовник відхиляє учасника, який:

  • підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 Особливостей № 1178 (абз. 3 пп. 1 п. 44 Особливостей № 1178);
  • зареєстрований в Україні, але має кінцевого бенефіціара з часткою 10% і більше в статутному капіталі, пов’язаного з російською федерацією, республікою білорусь або ісламською республікою іран, включно з громадянами цих країн. Виняток — особи, які проживають в Україні на законних підставах (абз. 9 пп. 1 п. 44 Особливостей № 1178).

Пункт 47 зобов’язує замовника прийняти рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі, коли:

  • до кінцевого бенефіціарного власника учасника застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом № 1644;
  • у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (ЄДР) відсутня інформація про учасника, передбачена пунктом 9 частини 2 статті 9 Закону № 755. Ця вимога не стосується нерезидентів.

Зверніть увагу! Якщо в юридичної особи немає кінцевого бенефіціарного власника, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника її засновника, якщо засновник — юридична особа, ЄДР міститиме відмітку щодо обґрунтованої причини його відсутності (абз. 2 п. 9 ч. 2 ст. 9 Закону № 755)

Дивіться вебінари для успішної участі у публічних закупівлях 👇

vebinar_gif.gif
Готуємо тендерну пропозицію без помилок та за змінами законодавства

дивитися запис вебінару >>>
cкачати презентацію з вебінару>>>
vebinar_gif.gif
Як перемогти в публічних закупівлях та успішно укласти договір: практичні поради

дивитися запис вебінару >>>
cкачати презентацію з вебінару>>>
image87
Що має знати учасник тендеру про укладення та зміни договорів із державними замовниками

дивитися запис вебінару >>>
cкачати презентацію з вебінару>>>

Довідкові дані про кінцевого бенефіціарного власника

ЄДР містить дані, що дають змогу встановити кінцевого бенефіціарного власника: прізвище, ім’я та (за наявності) по батькові, країна громадянства та постійного місця проживання, дата народження, характер та міра (рівень, ступінь, частка) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу) (п. 15 ч. 1 Закону № 361).

Замовник не вимагає документально підтверджувати інформацію про відсутність підстав для відхилення пропозиції відповідно до пункту 47 Особливостей № 1178, якщо вона:

  • є публічною — оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» віл 13.01. 2011 № 2939-VI; та/або
  • міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним; та/або
  • може бути отриманою електронною системою закупівель шляхом обміну інформацією з іншими державними системами та реєстрами (п. 28 Особливостей).

Тому замовник самостійно перевіряє інформацію щодо кінцевого бенефіціарного власника на сайті Мін’юсту за допомогою коду ЄДРПОУ або назви учасника.

Як перевірити кінцевого бенефіціара, коли реєстри не працюють

Через кібератаку на державні реєстри у 2024 році деякі реєстри не працювали, в тому числі ЄДР.

У цьому разі Мінекономіки в листі від 03.01.2024 № 3323-04-861-06 пропонує замовникам, поки до ЄДР немає доступу, скористатися публічною інформацією щодо учасника, що містить електронна система закупівель.

Відповідно до 54 Особливостей № 1178 замовник може внести зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів та продовжити строк для подання тендерних пропозицій. У цьому разі замовник у змінах передбачає можливість здійснити перевірку інформації щодо відсутності в учасника процедури закупівлі підстави, визначеної в підпункті 9 пункту 47 Особливостей № 1178, згідно з даними, документами або інформацією, які містяться на prozorro.gov.ua, за іншими відкритими торгами:

  • шляхом самостійного пошуку; або
  • за посиланням на ідентифікатор закупівлі, де така інформація наявна. Його надає учасник процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції.

Це інформація має бути актуальною, сформованою на дату, найближчу до дати подання тендерної пропозиції.

Отже, замовник може прописати вимоги у ТД щодо довідки про кінцевого бенефіціарного власника для підтвердження:

  • відсутності зв'язків із рф/рб/Іраном;
  • наявності чи відсутності кінцевого бенефіціара — коли доступ до державних реєстрів обмежений, а саме для учасників, що не брали  участі в публічних закупівлях і відповідно не зможуть підтвердити таку інформацію із джерел електронної системи закупівель.

Довідка про кінцевого бенефіціара: зразок

Законодавства не встановлює форми довідки про кінцевого бенефіціарного власника. Отже, цю довідку замовник може вимагати в довільній формі.

Довідка про кінцевого бенефіціарного власника: зразок Скачати приклад довідки повністю

Відхилення учасника через неналежного кінцевого бенефіціара

Відхилення через пов’язаність кінцевого бенефіціара із рф/рб (закупівля UA-2024-02-14-011979-a)

Замовник відхилив пропозицію учасника через те, що інформації його про кінцевого бенефіціарного власника в ЄДР не було. Цікаво, що в інформації про технічні, якісні й кількісні характеристики товарів учасник зазначив виробника з Німеччини. Цей виробник заснував компанію, яка веде господарську діяльність на території росії.

Відхилення в разі застосування санкцій до кінцевого бенефіціара (закупівля UA-2023-03-13-011286-a)

Замовник був змушений скасувати те, що кінцевий бенефіціар переможця закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України «Про санкції».

Моніторинг встановив: у складі тендерної документації учасник надав лист-гарантію щодо не перебування під санкціями. Однак те, що кінцевого бенефіціара учасника внесли до реєстру осіб щодо яких РНБО застосувала санкції, підтверджують офіційні публічні реєстри:

  • opendatabot.Ua/p/2BHG179
  • opendatabot.ua/open/rnbo-citizens.

Замовник не тільки не відхилив тендерної пропозиції учасника, але й визнав його переможцем. Так, замовник порушив вимоги підпункту 11 пункту 44 Особливостей № 1178. Тому процедура закупівлі була скасована.

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді