Оборонні закупівлі в умовах воєнного стану

UA RU
Автор
консультант з обліку та оподаткування, Київ
За кошти державного та місцевого бюджету замовники оплачують товари, роботи та послуги. Оплаті передує укладення договору з постачальником, виконавцем робіт, надавачем послуг. А договір укладають за результатами проведення оборонних та публічних закупівель. В умовах воєнного стану ці закупівлі мають окремі особливості. Розглянемо їх

Що таке оборонні закупівлі

Оборонні закупівлі – це коли Міноборони та інші державні замовники у сфері оборони закуповують:

  • товари, роботи і послуги для виконання державних програм у сферах національної безпеки і оборони – їх розробляють міністерства та інші ЦОВВ відповідно до статті 33 Закону України «Про національну безпеку України» від 21.06.2018 № 2469-VIII, а фінансове забезпечення за цими програмами визначено у додатку 3 до закону про державний бюджет на відповідний рік. По суті, це один із напрямів, за яким проводять оборонні закупівлі 2024 року;
  • інші товари, роботи і послуги, які необхідні державним замовникам щоб виконувати завдання з відсічі збройній агресії та відвернення загроз національній безпеці, незалежності України, її територіальній цілісності і недоторканності, щодо боротьби з тероризмом, усунення обставин, що зумовили необхідність введення надзвичайного стану. Це інший напрям, за яким проводять закупівлі для потреб оборони.

До державних замовників у сфері оборони відносять за рішенням Уряду:

  • центральні органи виконавчої влади;
  • інші держоргани, військові формування, утворені відповідно до законів України (п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 № 808-IX; далі – Закон № 808).

Перелік державних замовників, які проводять закупівлі в сфері оборони, КМУ визначив постановами від 03.03.2021 № 363 та від 29.12.2023 № 1415.

Окрім державних замовників оборонні закупівлі проводять служби державного замовника, військові частини, організації (установи, заклади), що уповноважені рішенням державного замовника у сфері оборони на проведення закупівель та укладення державних контрактів (договорів). Надалі по тексту (для зручності) їх усіх називатимемо державними замовниками.

Наказ про призначення УО військової частини

Які НПА врахувати для оборонних закупівель в умовах воєнного стану

Основними нормативно правовими актами (НПА), які врегульовують оборонні закупівлі в умовах воєнного стану, є Закон № 808 та Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою КМУ від 11.11.2022 № 1275. Саме ці НПА визначають як державним замовникам планувати та проводити закупівлі під час воєнного стану.

Також слід врахувати затверджені постановою КМУ від 03.03.2021 № 363:

  • Порядок планування, формування, особливості розміщення, коригування оборонних закупівель, здійснення контролю та звітування про їх виконання, а також оприлюднення інформації про оборонні закупівлі – закупівля для потреб оборони у період воєнного стану за цим Порядком не враховує положення щодо визначення ціни державного контракту (договору) на основі розрахунково-калькуляційних матеріалів та не враховує обмеження прибутку у складі ціни товарів, робіт і послуг оборонного призначення.
  • Порядок проведення переговорів та укладення державного контракту (договору) з єдиним виконавцем – цей НПА враховуємо, якщо оборонні закупівлі в умовах воєнного стану передбачають укладення державного контракту з єдиним виконавцем, який внесений до Електронного реєстру учасників відбору та виконавців державних контрактів (договорів). Механізм внесення виконавця до реєстру та доступ до нього державного замовника врегульований постановою КМУ від 17.03.2021 № 233, якою затверджений відповідний порядок.
  • Критерії та методику оцінювання найбільш економічно вигідної пропозиції учасника закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про оборонні закупівлі».

Постановою КМУ від 03.03.2021 № 363 затверджені типові форми державних контрактів. Державні замовники використовують ці форми, якщо закупівлі для потреб оборони є закритими.

Окрім цього, державні замовники застосовують в роботі:

  • Порядок формування та коригування очікуваної вартості товарів, робіт і послуг оборонного призначення, закупівля яких здійснюється за неконкурентною процедурою, затверджений постановою КМУ від 17.03.2021 № 309, – якщо проводиться закупівля товарів для потреб оборони (робіт, послуг) за неконкурентною процедурою.
  • Порядок постачання товарів оборонного призначення під час особливого періоду, введення надзвичайного стану, проведення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та у період проведення антитерористичної операції, затверджений постановою КМУ від 25.02.2015 № 345, – цей НПА потрібно врахувати державним замовникам при укладенні державного контакту (договору), якщо проводиться закупівля для потреб оборони, а також при поданні пропозицій щодо внесення змін до планів закупівель на відповідний бюджетний період.
  • Порядок розроблення, освоєння та випуску нових видів продукції оборонного призначення, а також припинення випуску існуючих видів такої продукції, затверджений постановою КМУ від 03.03.2021 № 234, – цей НПА слід враховувати, якщо проводяться закупівлі для потреб оборони, за якими укладають державний контракт на виконання дослідно-конструкторської роботи. Як правило, це стосується розроблення нової та/або модернізації наявної продукції оборонного призначення.

Якщо проводиться закупівля для потреб оборони продуктів харчування, послуг з забезпечення/організації харчування, державні замовники додатково мають враховувати:

  • Порядок визначення предмета закупівлі під час здійснення закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення  комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації  харчування для особового складу Збройних Сил, затверджений постановою КМУ від 11.11.2022 № 1275;
  • Порядок застосування Каталогу продуктів харчування, затверджений наказом Міноборони від 29.04.2020 № 140.

Державні замовники та виконавці державного контракту мають враховувати НПА з митної справи та оподаткування, оскільки вони визначають особливості закупівлі для потреб оборони щодо звільнення операцій з ввезення товарів від ввізного мита та податку на додану вартість. Такими НПА окрім Податкового та Митного кодексів є:

  • Порядок ввезення, першого постачання та цільового використання товарів, визначених частиною восьмою статті 287 Митного кодексу України, для використання у виробництві товарів оборонного призначення, затверджений постановою КМУ від 16.03.2016 № 170;
  • Перелік окремих товарів, ввезення яких на митну територію України та/або переміщення територією України транзитом здійснюється без надання митним органам забезпечення сплати митних платежів, затверджений постановою КМУ від 27.09.2022 № 1091.

Наведений перелік НПА не є вичерпним, державні замовники проводячи оборонні закупівлі в умовах воєнного стану також мають враховувати окремі НПА, які стосуються окремих замовників або лише замовників, які входять до сфери управління державного замовника, який видав НПА.

    Закупівлі для потреб оборони: види договорів

    Провівши закупівлі для потреб оборони державний замовник укладає державний контракт (договір). Умовно можна виділити державні контракти (договори), які укладають:

    За напрямами призначення оборонних закупівель:

    • для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони;
    • гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони;

    За предметом закупівлі:

    • на виготовлення та поставку товарів оборонного призначення;
    • виконання робіт оборонного призначення, у т. ч. виконання дослідно-конструкторської (науково-дослідної, технологічної) роботи оборонного призначення;
    • надання послуг оборонного призначення;

    За формою проведення оборонних та публічних закупівель:

    • відкриті;
    • закриті.

    Продовжувати класифікувати державні контракти можна й надалі за іншими критеріями, однак суть від цього не зміниться. Головне проводячи оборонні закупівлі слід дотримати усіх НПА, які стосуються того чи іншого предмету закупівлі. І якщо є типові форми – їх слід використати при оформленні державного контракту (договору).



    зміст

    Останні новини

    Усі новини

    Гарячі запитання

    Усі питання і відповіді