Товари оборонного призначення
Що таке товари оборонного призначення
Щоб зрозуміти поняття товари оборонного призначення звернемось до Закону України «Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 № 808-IX (далі – Закон № 808). До товарів оборонного призначення відносять:
- товари, перелік яких наведено у пункті 29 частини 1 статті 1 Закону № 808;
- будь-які інші товари, якщо діятимуть одночасно дві умови:
- їх закуповують ЦОВВ, інші держоргани, військові формування, якщо їх визначили за рішенням КМУ державним замовником;
- ці товари оборонного призначення закуповують для виконання завдань з відсічі збройній агресії та відвернення загроз національній безпеці, незалежності України, її територіальній цілісності і недоторканності, щодо боротьби з тероризмом, усунення обставин, що зумовили необхідність введення надзвичайного стану.
Такий висновок прослідковується з аналізу термінів, визначених у пунктах 4, 10, 29 частини 1 статті 1 Закону № 808. Тож якщо товари відсутні у переліку товарів оборонного призначення і їх закуповує установа, яка не є ЦОВВ, іншим держорганом, військовим формуванням і за рішенням КМУ її не визначили державним замовником, ці товари за Законом № 808 не відносять до категорії товари оборонного призначення.
Державні замовники за частиною 5 статті 9 Закону № 808 під час оборонних закупівель застосовують:
- Єдиний закупівельний словник (ЄЗС);
- коди та назви інших відповідних класифікаторів предмета закупівлі. Наприклад, Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) за імпортними операціями.
Товари оборонного призначення як предмет закупівлі визначають за показником четвертої цифри ЄЗС, а за окремими лотами – за показниками четвертої–восьмої цифр ЄЗС, обсягом, номенклатурою, місцем поставки товарів. Натомість товари оборонного призначення як предмет закупівлі рамкової угоди визначають за показниками третьої–восьмої цифр ЄЗС. Це вимоги пунктів 8, 53 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою КМУ від 11.11.2022 № 1275.
Перелік товарів оборонного призначення
Озброєння, військова та спеціальна техніка, зброя і боєприпаси, спеціальні комплектувальні вироби для їх виготовлення та експлуатації, матеріали та обладнання, спеціально призначені для їх розроблення, виготовлення або використання – це товари оборонного призначення. Це не повний їх перелік. У пункті 29 частини 1 статті 1 Закону № 808 наведено конкретизований перелік товарів оборонного призначення. Він містить також:
- спеціальні технічні засоби, технічні засоби розвідки, засоби технічного та криптографічного захисту інформації, засоби спеціального зв’язку;
- космічна техніка військового та подвійного призначення;
- засоби індивідуального захисту (бронежилети всіх класів захисту, протиударні, кулезахисні шоломи, комплекти протиударного захисту тощо);
- спеціальні засоби (кайданки, кийки, засоби, споряджені речовинами сльозогінної, світлошумової дії тощо);
- спеціальні (спеціалізовані) транспортні засоби;
- комп’ютерна, оптична, вимірювальна та інша техніка (це все товари оборонного призначення);
- спеціальний формений одяг, необхідний для виконання завдань правоохоронними органами, структурними підрозділами органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, військовими формуваннями з правоохоронними функціями;
- товари подвійного використання для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, розвитку обороноздатності держави та системи національної стійкості.
Конкретизований перелік товарів оборонного призначення, який наведений у пункті 29 частини 1 статті 1 Закону № 808 розглянули. ЄЗС містить окремий код ДК – 35000000-4 «Охоронне, протипожежне, поліцейське та оборонне обладнання», у якому можна знайти відповідний код та назву товару. У інших розділах ЄЗС шукайте товари, які за наведеними у попередньому розділі публікації умовами відноситимуть до категорії товари оборонного призначення.
Звільнення від ПДВ продукції оборонного призначення
Операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів оборонного призначення звільняють від оподаткування ПДВ за підпунктом 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПК. У цьому підпункті наведені у 18 підпунктах (з «а» по «н») групи, товарні позиції та підкатегорії за УКТ ЗЕД, за якими класифікували товари оборонного призначення. При цьому за окремими операціями (які визначені у підпунктах «в», «г») звільнення від ПДВ продукції оборонного призначення можливе за умови постачання (закупівлі) цих товарів для державних замовників з оборонного замовлення.
Нажаль, ПК за цією нормою не привели у відповідність до Закону № 808. Державних замовників з оборонного замовлення визначав Закон України «Про державне оборонне замовлення» від 03.03.1999 № 464-XIV, який втратив чинність на підставі Закону № 808, що наразі визначає державних замовників у сфері оборони.
Щоб перевірити чи підпадають під звільнення від ПДВ товари оборонного призначення потрібно проаналізувати та співставити групи, товарні позиції та підкатегорії за УКТ ЗЕД з підпунктом 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПК.
Окрім цього, у частині 8 статті 287 Митного кодексу України наведено перелік товарів (матеріали, вузли, агрегати, устаткування та комплектувальні вироби), які ввозять на митну територію України в митному режимі імпорту і з яких вироблятимуть товари оборонного призначення. Ці товари, наведені за групами, товарними позиціями та підкатегоріями за УКТ ЗЕД, звільняють від оподаткування ввізним митом, а за пунктом 197.23 ПК звільнення від ПДВ продукції оборонного призначення (складових, з яких її вироблятимуть) передбачено за умови, якщо замовником цих товарів є державний замовник у сфері оборони, визначений рішенням КМУ.