Індикатори ризиків публічних закупівель 2025
Індикатори ризику: що це
Індикатори ризику це — критерії, які допомагають швидко оцінити, як окремий тендер, так і замовника на предмет ризику неефективного проведення процедури, чи обмеження конкуренції. При цьому, для органів контролю вони вказують на необхідність контролю щодо конкретної процедури закупівлі, а для замовника — можливість виявити певні проблеми у своїх закупівлях.
У п.2 ч.1 ст.1 Закон № 922 дає визначення «автоматичні індикатори ризиків».
Автоматичні індикатори ризиків — це критерії, із заданими наперед параметрами, використання яких дає можливість автоматично здійснювати вибір процедур закупівель, що містять ознаки порушень законодавства у сфері публічних закупівель.
Ризик індикатори ДАСУ
Одразу зазначимо, індикатори ризиків у публічних закупівлях є підставою для здійснення моніторингу органом ДАСУ, а наслідком такого моніторингу може бути негативний висновок, аж до того, що договір закупівлі можуть визнати нікчемним
Рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності, зокрема, даних автоматичних індикаторів ризиків (пп.1 ч.2 ст.8 Закону № 922).
Мінфін своїм наказом від 27.09.24 № 476 затвердив:
- Методику визначення автоматичних індикаторів ризиків;
- Перелік автоматичних індикаторів ризиків;
- Порядок застосування автоматичних індикаторів ризиків.
Розрахунок індикаторів здійснюється ризик-системою за допомогою програмного забезпечення, яке використовує алгоритми розрахунку згідно із заданими параметрами.
Алгоритм розрахунку індикаторів передбачає аналіз інформації з відповідних джерел, як під час проведення окремої процедури закупівлі, так і кількох процедур закупівель того самого замовника упродовж певного періоду. Індикатори розраховуються протягом проведення закупівлі, укладення договору про закупівлю/ державного контракту (договору) та його дії з урахуванням подій в електронній системі закупівель, що вмикають та вимикають індикатори. При цьому, для розрахунку індикаторів ризик-система може використовувати інформацію, що розміщена або оприлюднена у таких джерелах:
- електронна система закупівель;
- єдині державні реєстри;
- бази даних, відкриті для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Дані автоматичних індикаторів ризиків
Важливо! Зараз дійсний наказ Мінфіну від 27.09.20024 № 476 Методика та Порядок СУТТЄВО відрізняються від Наказу від 28.10.20 № 647 тобто мають місце різні підходи до індикаторів та їх пріорітетів!
Під час визначення переліку індикаторів кожному індикатору присвоюється пріоритет ризику:
- високий пріоритет ризику;
- середній пріоритет ризику;
- низький пріоритет ризику.
Пріоритет ризику визначається з урахуванням впливу наявності ознак порушень законодавства у сфері публічних закупівель на результат закупівлі та враховується під час застосування індикаторів для формування переліку ризикових закупівель з метою прийняття прозорого, об’єктивного та неупередженого рішення про початок моніторингу закупівлі відповідно до положень законодавства у сфері закупівель.
Залежно від кількості спрацьованих індикаторів ризик-система присвоює закупівлі ранг ризику:
- 1 ранг ризику — 4 спрацьованих індикатора та більше;
- 2 ранг ризику — 3 спрацьованих індикатора;
- 3 ранг ризику — 2 спрацьованих індикатора;
- 4 ранг ризику — 1 спрацьований індикатор.
Ризик-система в режимі реального часу відповідно до алгоритму розрахунку здійснює автоматичний розрахунок індикаторів в електронній системі закупівель та формує перелік ризикових закупівель з автоматичним розміщенням його у персональному кабінеті. Рішення про початок моніторингу закупівлі приймається на підставі даних індикаторів за переліком ризикових закупівель з урахуванням рангу ризику, пріоритету ризику, джерела фінансування закупівлі та суми очікуваної вартості предмета закупівлі за черговістю.
Першочергово моніторингу підлягають ті закупівлі, щодо який виявлено мінімум один індикатор з високим пріоритетом ризику, в залежності від рангу.
В Порядку це виглядає так:
- в першу чергу щодо закупівель 1 рангу ризику за якими спрацював мінімум один індикатор з високим пріоритетом ризику;
- в другу чергу щодо закупівель 2 рангу ризику за якими спрацював мінімум один індикатор з високим пріоритетом ризику;
- в третю чергу щодо закупівель 3 рангу ризику за якими спрацював мінімум один індикатор з високим пріоритетом ризику;
- в четверту чергу щодо закупівель 4 рангу ризику за якими спрацював один індикатор з високим пріоритетом ризику;
- у п’яту чергу щодо закупівель 1, 2, 3 рангів ризику за якими спрацював (спрацювали) індикатор (індикатори) з середнім, низьким пріоритетом ризику.
Слід зазначити, що в певних випадках, під час прийняття рішення про початок моніторингу закупівлі може бути застосовано додаткові до пріоритетів ризику та рангів ризику, критерії відбору:
- сума очікуваної вартості предмета закупівлі (починаючи з найбільшої суми очікуваної вартості предмета закупівлі у порядку зменшення);
- джерело фінансування закупівлі (за рахунок коштів, що використовуються відповідно до міжнародних угод ратифікованих Україною);
- предмет закупівлі, а саме: товари, роботи та послуги, необхідні для відновлення країни та які закуповуються за державними програмами для забезпечення соціально важливих питань, які мають суспільний інтерес, та товари, внесені до переліку товарів, що є предметом закупівлі з підтвердженим ступенем локалізації виробництва;
- замовник, що включений до реєстру суб’єктів природних монополій.
Ризик індикатори Прозорро
Індикатори ризиків інтегровані у Prozorro: https://risks.prozorro.gov.ua/ .Тож, кожен замовник може перевірити, чи підпадає його закупівля у ризик. Якщо так, то є висока ймовірність, що орган ДАС прийме до нього негативний висновок. Тому, виходячи з обставин варто:
- усі порушення, за якими спрацювали індикатори, усунути;
- процедуру закупівлі відмінити (обов’язково в межах законодавства).
За вказаним посиланням, перевірити процедуру закупівлю може кожен бажаючий, у т.ч. і учасники закупівлі.
Перелік автоматичних індикаторів ризиків
Наразі існують такі автоматичні індикатори ризику:
Високий пріоритет індикатора ризику |
|
Середній пріоритет індикатора ризику
|
|
Низький пріоритет індикатора ризику |
|
Для всіх пріоритетів ризику існують інші індикатори, параметри яких дозволяють автоматично здійснити вибір закупівель, що містять ознаки порушень законодавства у сфері публічних закупівель, та які ідентифіковані органом державного фінансового контролю під час здійснення своїх повноважень.