Як бути з договором про закупівлю газу, якщо ціна істотно збільшилася

1207

Запитання

Замовник уклав тендерний договір на закупівлю газу. Проте нині ціна збільшилася із 14,95 грн становить майже 29,00. Це вище, ніж 10%, щоб внести зміни до договору і збільшити ціну додатковою угодою. Чи можна розірвати цей тендерний договір, а потім закупити у цього ж постачальника газ за окремим договором?

Відповідь

Так, ви можете розірвати укладений в мирний час договір про закупівлю та укласти новий відповідно до постанови КМУ «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 № 169 (далі – Постанова №169). Пояснимо яких вимог дотримати.

Стаття 41 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон № 922) встановлює основні вимоги до договору про закупівлю та внесення змін до нього — тобто до договору, укладеного за результатами процедури закупівлі/спрощеної закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю після того, як сторони його підписали і допоки не виконали зобов’язань в повному обсязі, можна змінювати лише у випадках, які визначає частина 5 статті 41 Закону № 922.

Один з таких випадків — коли замовнику необхідно збільшити ціну за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Збільшувати ціну на таких умовах можна не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту, коли підписали договір про закупівлю/внесли зміни до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії (п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону № 922).

Ураховуйте, що ця підстава для зміни умов договору про закупівлі не передбачає збільшення ціни за одиницю товару на понад 10%. Тобто змінювати ціну за одиницю товару можете тільки до 10%.

Отже, у вашій ситуації доцільніше розірвати такий договір за згодою сторін або призупинити його виконання з огляду на форс-мажорні обставини. А щоб задовольнити потребу в умовах воєнного стану, слід укласти прямий договір про закупівлю за Постановою № 169.

Тож, щоб забезпечити себе природним газом ви можете визначити обсяги закупівлі з розрахунку потреби у період воєнного стану та провести закупівлю відповідно до Постанови № 169. А в мирний час дозакупити потрібний обсяг вже за вимогами Закону № 922.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Лист про розірвання договору про закупівлю

Упродовж виконання договору про закупівлю можуть виникати різні обставини, через які сторони не матимуть змоги виконати взяті зобов'язання. Розірвання договору у зв'язку з воєнним станом тепер є досить поширеним. У таких випадках вам обов'язково знадобиться зразок листа-повідомлення про розірвання договору
41419

Електронна банківська гарантія

Учасник може подати електронну банківську гарантію для участі у закупівлі. У статті пояснюємо —що таке електронна банківська гарантія та яка її юридична сила
142