Чи можна закупити прямим договором, якщо не уклали договір за результатами спрощеної закупівлі
Запитання
Замовник провів спрощену закупівлю до воєнного часу, але у зв'язку з воєнним часом не встиг підписати договір про надання послуг. Чи може він наразі прямим договором закупити з цією ж організацією послуги без системи?
Відповідь
БЕЗПЛАТНИЙ ДОСТУП ДО ЖУРНАЛУ "ДЕРЖЗАКУПІВЛІ"
Так, ви можете укласти прямий договір на необхідні послуги у період воєнного стану з тою ж організацією, яка була визнана переможцем спрощеної закупівлі в мирний час.
Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон № 922) дозволяє укласти договір про закупівлю, з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня, коли прийняли рішення про намір укласти договір (ч. 15 ст. 14 Закону № 922). Але якщо замовник не уклав договір у ці строки, він повинен відмінити спрощену закупівлю. Підстава — неможливість усунути порушення, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель (ч. 17 ст. 14 Закону № 922).
Якщо ж після оголошення воєнного стану потреба залишилась, щоб її задовольнити маєте діяти за порядком установленим в постанові КМУ «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 № 169 (далі — Постанова №169).
Наразі положення Постанови № 169 застосовуються до всіх замовників без виключення. Тому сформуйте потребу та визначте її орієнтовний обсяг на період воєнного стану у переліку закупівель, передбаченому Постановою № 169. Умови договору пропишіть з огляду на строк дії воєнного стану в Україні та можливість його продовження. У такому разі, якщо строк дії воєнного стану буде продовжений, за потреби зможете внести зміни до договору. Також передбачте в договорі умови щодо його розірвання, якщо контрагент не зможе виконувати умови договору.
Важлива умова — замовник має дотримати принципів закупівель, коли укладає договір.
Отже, щоб забезпечити себе певними послугами, ви можете визначити обсяги закупівлі з розрахунку потреби у період воєнного стану та провести закупівлю відповідно до Постанови № 169. А за потреби в мирний час дозакупити потрібний обсяг вже за вимогами Закону № 922.
Разом з експертом опануємо зміни в правовому полі, розкажемо, як підготувати та укласти договір про закупівлю, розберемо алгоритм закупівель за Постановою № 169. Бронюйте своє місце в онлайн-семінарі та отримайте професіну підтримку під час війни.