У Парламенті знову планують внести зміни до Закону «Про публічні закупівлі»

Верховна Рада готується к розгляду у другому читанні законопроекту «Про внесення змін до розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» щодо особливостей застосування переговорної процедури закупівлі», який було зареєстровано 03.11.2021, під номером 6273.

7 запитань‑відповідей про продовження дії договору на 20%

 У Парламенті знову планують внести зміни до Закону «Про публічні закупівлі»

Зміни дозволять ТОВ «Оператор ГТС України» та дочірнім компаніям групи НАК «Нафтогаз України» здійснювати закупівлі робіт, послуг та супутніх товарів для будівництва, реконструкцій та ремонту об’єктів, а саме ремонтувати компресорні станції газопроводів та будувати Дністровську ГАЕС без визначеної Законом процедури.

Дністровська гідроакумулююча електростанція (ГАЕС) — масштабний проект, який зводять у 3 черги. Станція має стати найбільшою в Європі. ГАЕС передбачає 7 гідроагрегатів — це конструкції з турбін і генераторів електричної енергії. Поки що повноцінно працює тільки 3 агрегати, 4-й будують. Щоб довести його до кінця, лише згідно з кошторисом треба ще 2,9 млрд грн. Будівництво агрегаторів №5-7 оцінюють у 8 млрд грн.

Попередні черги щонайменше частково також будували за переговорними процедурами. Загальна вартість договорів, які уклали в часи Prozorro, сягнула 11,7 млрд грн. Генеральний підрядник — консорціум «Науково-виробниче об’єднання «Укргідроенергобуд». Цієї осені правоохоронні органи повідомили про розслідування розтрат бюджетних коштів на будівництві попередніх агрегатів: СБУ — про 20 млн грн, Нацполіція — про 60 млн грн. У корупційних схемах брали участь службовці ПрАТ «Укргідроенерго», «Укргідроенергобуд» та ще один підрядник.


Скільки грошей піде без тендерів на станції газопроводів, оцінити важче. Там без конкуренції пропонують дозволити купувати роботи, необхідні для ремонту, модернізації чи реконструкції 18 компресорних станцій. Придбати їх можна буде лише в підприємства, яке виробляє газотурбінне обладнання і включене до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Ймовірно, йдеться про ДП “Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект»”.

Обсяги цих ремонтів не відомі. Зараз у Prozorro можна знайти закупівлі від декількох десятків мільйонів гривень до понад 2 млрд грн. Водночас конкуренція на них є: як-от на тендер для реконструкції підстанції КС “Долина” прийшло 7 учасників.

Проведення закупівель для ГАЕС та станцій газопроводів за переговорною процедурою хочуть обмежити в часі до 1 жовтня 2022 року. Однак депутати пропонують дозволити надалі збільшувати суму укладених договорів до 50%.

“Спроб вивести закупівлі з-під конкурентних тендерів стає все більше. Наче після того, як це вдалося зробити одним, так само захотілося всім. І це дуже небезпечно — йдеться про мільярди гривень платників податків, які хочуть розподіляти в ручному режимі” — коментує ситуацію заступник виконавчого директора з реалізації інноваційних проектів ТІ Україна Іван Лахтіонов.

Нагадаємо, цьогоріч за переговорною процедурою вже дозволили закуповувати все необхідне до Дня Конституції та Дня Незалежності України, включно з інфраструктурними проектами до річниці. Міністерство фінансів загалом оцінило ці закупівлі у 5,4 млрд грн. Також депутати вивели з-під дії Закону “Про публічні закупівлі” будівництво Київської окружної дороги. Вартість її південного півкола торік оцінювали щонайменше у 85 млрд грн.

Джерело: Трансперенсі Інтернешнл УкраїнаУВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на розсилку від порталу «Держзакупівлі» та читайте важливі новини першими.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Головне у червні для закупівельника

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у червні. Це консультації, зразки, довідники, відеороз’яснення, коментарі останніх змін — усе, що знадобиться закупівельнику у щоденній роботі
100

Методрекомендації щодо закупівель електроенергії: що передбачило Мінекономіки та в чому ризики замовників

Проведемо огляд Методрекомендацій Мінекономіки щодо закупівель електроенергії. Розберемо пропозиції щодо визначення очікуваної вартості, нюанси та ризики тендерної документації, технічних специфікацій, формульного ціноутворення, проєкту договору та умов щодо зміни ціни
189

Національна програма інформатизації 2024

З 8 лютого 2024 року діє новий порядок погодження проєктів за Національною програмою інформатизації. У статті розглянемо, що врахувати замовнику, щоб погодити проєкти з Мінцифри
8388

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді