Закупівля природного газу
Ми допоможемо правильно визначити предмет закупівлі, розрахувати очікувану вартість та обрати процедуру закупівлі газу.
Що таке природний газ
Визначення природного газу, нафтового (попутного) газу, газу (метану) вугільних родовищ та газу сланцевих товщ, газу колекторів щільних порід, газу центрально-басейнового типу наведено у п. 31 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу».
Природний газ – це суміш вуглеводнів та невуглеводневих компонентів, що перебуває у газоподібному стані за стандартних умов (тиск – 760 міліметрів ртутного стовпчика і температура – 20 градусів за Цельсієм) і є товарною продукцією.
Отже, природний газ – це товар.
Тендерна документація на закупівлю природного газу
Код ДК природний газ
Предмет закупівлі природного газу може бути визначений за кодом ДК 021:2015 – 09120000–6 «Газове паливо», а номенклатурний код ДК 021:2015 – 09123000–7 «Природний газ».
Плануємо закупівлю природного газу
Кожен споживач має право на вільний вибір постачальника, шляхом укладення з ним договору постачання природного газу відповідно до умов та положень, передбачених Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496.
Оскільки предмет закупівлі природного газу конкурентний, то його слід закуповувати за відповідною процедурою закупівлі, як правило, це відкриті торги.
Якщо організація замовника працює не перший рік і стабільно, то замовник може визначити потрібний обсяг закупівлі природного газу з огляду на потреби попередніх років. Якщо ж у замовника відбулися чи очікуються зміни, варто врахувати, що під час підписання договору про закупівлю, постачальники газу для кожного пункту постачання закріплюють за собою на платформі Укртрансгазу ЕІС-коди. У такий спосіб додати нові об’єкти з унікальними ЕІС-кодами без попереднього закріплення відповідно до договору неможливо. А отже, якщо у замовника збільшиться кількість пунктів постачання, він не зможе швидко забезпечити постачання природного газу.
Очікувана вартість природного газу на 2025 рік
Визначити очікувану вартість закупівлі природного газу непросто, оскільки ціна на газ постійно збільшується. Особливо це складно у період воєнного стану.
Постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених Законом України «Про ринок природного газу».
Перевірте свої знання — пройдіть тестування
Для замовників у бюджетній сфері у період воєнного стану порядок закупівлі газу змінився.
З метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального періоду 2024–2025 року КМУ затвердив відповідну постанову. А саме Постанова КМУ від 19.07.2022 № 812 затверджує Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу щодо особливостей постачання природного газу виробникам теплової енергії та бюджетним установам».
КМУ передбачає такі спеціальні обов’язки на ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг». «Нафтогаз Трейдинг» забезпечує постачання природного газу споживачам, що є:
- бюджетними установами відповідно до Бюджетного кодексу України;
- закладам охорони здоров’я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо);
- закладам охорони здоров’я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо).
«Нафтогаз Трейдинг» постачає з 1 вересня 2022 р. до 30 квітня 2025 р. (включно) природний газ бюджетним установам на умовах договору постачання, укладеного з цим товариством на період до 31 грудня 2022 р., а також з 1 січня 2024 р. до 30 квітня 2025 р. (включно) з ресурсів природного газу українського походження релігійним організаціям на умовах договору постачання, укладеного з цим товариством у строк до 31 грудня 2023 р., за ціною, що становить 16 390 гривень з урахуванням податку на додану вартість за 1000 куб. метрів газу (без урахування тарифу на послуги з транспортування природного газу для точки виходу та коефіцієнта, який застосовується у разі замовлення потужності на добу наперед).
Тобто, Постанова № 812 визначає «Нафтогаз Трейдинг» як постачальника, що може запропонувати найнижчу ціну, якій інші постачальники не можуть забезпечити конкурентність.Через це замовникам стає недоречно проводити конкурентні види закупівель.
Вид закупівлі природного газу
З огляду на ситуацію, до Особливостей № 1178 внесли зміни, у яких передбачили, що замовники можуть придбати товари і послуги (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень:
- шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару;
- у разі, коли закуповують природний газ суб’єктом ринку природного газу, на якого Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» покладено спеціальні обов’язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (пп. 18 п. 13 Особливостей № 1178).
При цьому, не заборонено застосовувати процедуру відкритих торгів.