У Парламенті готують до розгляду в другому читанні законопроект щодо локалізації у публічних закупівлях

Верховна Рада планує у другому читанні розглянути законопроект №3739 «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості», який було зареєстровано понад рік тому.

❗️ Продовження строку дії договору на 20% наприкінці року: як правильно

 У Парламенті готують до розгляду законопроект щодо локалізації у публічних закупівлях, у другому читанні

Депутати пропонують у найближчі 10 років купувати визначені ними товари машинобудування, лише якщо вони будуть достатньо українськими. Необхідний відсоток локалізації постійно зростатиме, а механізм її підтвердження має встановити Кабмін. У такий спосіб народні депутати планують сприяти розвитку вітчизняного машинобудування.

До другого читання в законопроект додали правку, згідно з якою пункт про локалізацію не буде поширюватися на закупівлі, що підпадають під міжнародні угоди, які ратифікувала Україна. При цьому, під дію Угоди СОТ про державні закупівлі та Угоди про асоціацію з ЄС підпадають майже всі публічні закупівлі очікуваною вартістю понад 133 тис. євро. Відповідно, локалізація пошириться лише на менші за вартістю закупівлі. Попри таке обмеження, в законопроекті залишаються інші шкідливі ідеї.

Насамперед, законопроект порушує базові принципи публічних закупівель: добросовісної конкуренції, недискримінації, об’єктивності і неупередженості, максимальної економії та ефективності. Брати участь в тендерах зможуть лише ті компанії, які підтвердять певний відсоток локалізації товарів. Також поки незрозуміло, як саме органи влади будуть видавати такі підтвердження. Це все створює підґрунтя для корупції.

У такий спосіб депутати штучно обмежать конкуренцію на торгах. Через це пропозиція на ринку публічних закупівель зменшиться, отже, зростуть ціни. Також підприємствам, що пропонують українські товари, буде легше отримати контракти. А для виробників таких товарів буде менше стимулів розвиватися — їхню продукцію придбають і так, просто тому, що вона українська. Можуть виникати ситуації, коли замовникам доведеться купувати менш якісні товари через відсутність локалізованих альтернатив.

Сьогодні не тільки Transparency International попереджає про небезпеки від локалізації, а й Антимонопольний комітет, Національне агентство із запобігання корупції, Київська школа економіки, Головне юридичне управління Верховної Ради, низка громадських організацій та інші. Зрештою, за розрахунками KSE, впровадження локалізації за попередньої редакції законопроекту загрожувало падінням ВВП від 0,5% до 4,6%.

Джерело: Transparency International



УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на розсилку від порталу «Держзакупівлі» та читайте важливі новини першими.

обгрунтування закупівлі

Статті за темою

Усі статті за темою

Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів

Щоб ввести закінчений об’єкт будівництва в експлуатацію, необхідно отримати сертифікат. У статті розглянемо порядок прийняття об’єкта в експлуатацію, необхідні документи та аспекти оплати
150

Оборонні закупівлі в умовах воєнного стану

За кошти державного та місцевого бюджету замовники оплачують товари, роботи та послуги. Оплаті передує укладення договору з постачальником, виконавцем робіт, надавачем послуг. А договір укладають за результатами проведення оборонних та публічних закупівель. В умовах воєнного стану ці закупівлі мають окремі особливості. Розглянемо їх
2420

Локальний кошторис

Неправильне складання кошторису може призвести до завищених витрат, конфліктів між замовником і підрядником та затримок у проекті. Як скласти локальний кошторис так, щоб уникнути помилок? Чому важливо дотримуватися Настанови? У статті розглянемо аспекти, які допоможуть зробити цей процес прозорим і ефективним
77

Приватизація комунального та державного майна в умовах воєнного стану

Порушення умов приватизації може призвести до судових позовів і анулювання результатів торгів. Судова практика свідчить, що навіть незначні порушення процедур стають підставою для скасування угод. У статті розглянемо особливості приватизації державного та комунального майна, зокрема в умовах воєнного стану
1200

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді