Коли учасник не може виконати вимоги тендерної документації самостійно, він має право звернутися за допомогою до субпідрядника або співвиконавця у публічних закупівлях. Натомість замовник має упевнитися, що така їхня допомога відповідає вимогам законодавства. Зорієнтуємо, як це зробити.
Субпідрядник: хто це
Субпідрядник — це суб’єкт господарювання, якого переможець залучить до виконання робіт в обсязі не менше ніж 20% вартості укладеного договору про закупівлю.
Співвиконавець: хто це
Співвиконавець — це суб’єкт господарювання, якого переможець залучить до надання послуг в обсязі не менше ніж 20% вартості укладеного договору про закупівлю.
Коли учасник залучає субпідряника у публічних закупівлях
У разі закупівлі робіт або послуг тендерна документація має містити вимогу до учасника зазначити у тендерній пропозиції інформацію (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб’єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20% вартості договору про закупівлю (п. 18 ч. 2 ст. 22 Закону № 922).
Проігнорувати таку законодавчу норму і не встановити вимоги в тендерній документації замовник не може. Мінекономіки зазначає, що Закон № 922 встановлює імперативну норму про необхідность надати у ТП інформацію про субпідрядників/співвиконавців, яких учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг, якщо обсяг таких робіт чи послуг становить не менше 20% вартості договору про закупівлю.

- Чи можна змінами до договору підряду передбачити можливість залучення субпідрядника
- Чи може учасник залучити для виконання основної частини робіт субпідрядну організацію, керівником якої є його близький родич
- Як змінювати субпідрядників і співвиконавців під час виконання договору
- Чи повідомляти замовника у разі залучення субпідрядника, якщо обсяг субпідрядних робіт до 20%
Умови ТД для залучення субпірядника/співвиконавця
Умови тендерної документації щодо субпідрядника/співвиконавця формуйте з огляду на положення Закону № 922 щодо вимог до замовника.
Найперше про вимоги до субпідрядника/співвиконавця ми згадуємо тоді, коли в тендерній документації для закупівлі робіт або послуг прописуємо кваліфікаційні критерії до учасника за статтею 16 Закону № 922. Зокрема, передбачаємо такі кваліфікаційні критерії, як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід. Адже в цьому випадку й маємо зважати на право учасника, яке передбачив законодавець, — щоб підтвердити свою відповідність такому критерію, учасник може залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Не обмежуйте це право учасника, щоб не отримати скаргу. На підтвердження — рішення Колегії АМКУ.
У разі коли учасник процедури закупівлі має намір залучити інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців в обсязі не менш як 20 % вартості договору про закупівлю у разі закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини 3 статті 16 Закону (у разі застосування таких критеріїв до учасника процедури закупівлі), замовник перевіряє таких суб’єктів господарювання щодо відсутності підстав, визначених пунктом 47 Особливостей (п. 47 Особливостей № 1178).
Документи для залучення субпідрядника/співвиконавця у публічних закупівлях
Вимоги в тендерній документації, а також перелік документів, якими учасник повинен підтвердити свою відповідність цим вимогам, замовник визначає самостійно. У такому разі:
- дійте згідно із законодавством;
- виходьте зі специфіки предмета закупівлі;
- ураховуйте частину 4 статті 5 Закону № 922 та дотримуйте принципів, закріплених у статті 5 Закону.
Зважайте на вартісні межі. Учасник зазначає інформацію про субпідрядника/співвиконавця тільки тоді, коли планує залучати його до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20% вартості договору про закупівлю. І стосується це кожного окремого субпідрядника/співвиконавця.
Якщо ж учасник залучає кілька субпідрядників/співвиконавців, але обсяг їхньої участі менше 20% вартості договору про закупівлю, про них можна не згадувати у ТП.