Чи можна застосувати частину 3 статті 631 ЦК додатковою угодою до укладеного договору

908
Автор
консультант із питань публічних закупівель, Київ

Запитання

Укладений замовником договір не містить посилання на частину 3 статті 631 ЦК. Чи може замовник укласти додаткову угоду до такого договору, у якій застосувати положення статті 631 ЦК щодо умов договору, а саме передбачити оплату за спожиті послуги з 01.01.2023?

Відповідь

Виходитимемо з умов, за якими сторони уклали договір і виконують його.

Укладення договору про закупівлю та внесення до нього змін визначають положення пунктів 17 та 19 Особливостей (п. 17 Особливостей).

Договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 Особливостей укладають відповідно до ЦК і ГК з урахуванням положень статті 41 Закону № 922, крім частин 2—5, 7—9 статті 41 цього Закону та Особливостей (п. 19 Особливостей).

Істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) Особливостей, не можна змінювати після його підписання до виконання зо­бо­в’я­зань сторонами в пов­ному обсязі, крім випадків, визначених у підпунктах 1—8 пункту 19 Особливостей.

Тож у випадку, якщо договір про закупівлю замовник уклав за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 Особливостей (за результатами відкритих торгів, запиту ціни пропозицій, на виняткових підставах незастосування процедури закупівель відкриті торги/запиту ціни пропозицій), застосувати щодо такого договору частину 3 статті 631 ЦК сторони не з­можуть. Адже укладання додаткової угоди, положення якої передбачатимуть можливість застосування умов договору до відносин, які виникли з 01.01.2023 відповідно до частини 3 статті 631 ЦК, свідчитиме про зміну істотних умов договору про закупівлю та вказуватиме на порушення законодавчих вимог.

Якщо ж у запитанні йдеться про договір, укладений відповідно до пункту 11 Особливостей, тобто «прямий» договір, то до договору теоретично можливо вносити зміни в частині допов­нення положень договору нормою частини 3 статті 631 ЦК.

Водночас варто зважати на позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 12.10.2018 у справі № 910/21671/17. А саме: «Відповідно до статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.

Згідно з частиною третьою статті 631 ЦК України сторони ­можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

Водночас вказаною нормою закону не надається право сторонам застосовувати зворотну дію в часі пунктів додаткової угоди або ­договору, які змінюють врегульовані та вже виконані договірні відносини (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.06.2018 зі справи № 910/14082/17, і Суд не вбачає підстав для відступу від вказаної позиції у розгляді цієї справи)».

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Оприлюднення додаткової угоди в Прозоро

Чи потрібно оприлюднювати додаткову угоду до договору про закупівлю— питання скоріш риторичне для закупівельника з досвідом. А ось для фахівця-початківця важливо зрозуміти, як внести додаткову угоду в Прозоро, як і в які терміни її слід опублікувати? Покроковий алгоритм з малюнками ми підготували для вас у статті
29887

Додаткова угода до договору зразок

Закон про публічні закупівлі дає можливість замовнику вносити зміни до істотних умов договору лише у виняткових випадках. Якщо зіткнулися з такою ситуацією на практиці під час воєнного стану, вам знадобиться додаткова угода до договору. Ми підготували для вас зразок додаткової угоди, щоб ви знали, на що орієнтуватися
35948

Головне у червні для закупівельника

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у червні. Це консультації, зразки, довідники, відеороз’яснення, коментарі останніх змін — усе, що знадобиться закупівельнику у щоденній роботі
98