Чи відхиляти ТП, якщо учасник надав трудову книжку з гербом УРСР

651
Автор
експерт із кадрових питань, Київ

Запитання

Деякі працівники мають трудові книжки, які видані за часів СРСР та в яких на титульних листах є герб УРСР. Якщо такі трудові книжки надають учасники в складі ТП, замовники іноді визнають це порушенням у зв’язку з дією законодавства про заборону радянських і російських символів. Чи справді це порушення?

Відповідь

Ні, це не порушення. Обґрунтуємо.

Документи із зображеннями герба СРСР, що видали підприємства, установи організації до 1991 року, не порушують законодавства про заборону пропаганди соціалістичного режиму.

Справді, титульна сторінка зразка трудової книжки, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР і Всесоюзної Центральної ради професійних спілок від 06.09.1973 № 656, передбачає зображення герба СРСР. Однак чинна постанова КМУ «Про трудові книжки працівників» від 27.04.1993 № 301 встановлює, що трудові книжки, видані раніше за встановленим зразком, не обмінюють.

Із 21.05.2015 діє Закон № 317. Він визначає правові основи заборони символіки комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та встановлює порядок ліквідації символів комуністичного тоталітарного режиму.

Частина 3 статті 4 Закону № 317 дозволяє використовувати символіку комуністичного тоталітарного режиму, символіки націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму, зокрема на документах:

  • державних органів та органів місцевого самоврядування (місцевих органів державної влади і управління), прийнятих чи виданих до 1991 року;
  • виданих зак­ладами освіти та науки, підприємствами, установами, організаціями до 1991 року (п. 3 ч. 2 ст. 7 Закону № 317).

Юридичні особи, політичні партії, інші об’єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності Законом № 317, що порушують його вимоги, зо­бо­в’я­зані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність до його вимог (пп. «а» п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону № 3005).

Із 27.07.2023 набрав чинності Закон № 3005. Він забороняє, зокрема, будь-яке зображення державних прапорів, гербів та інших російських та радянських символів та встановлює порядок ліквідації цієї символіки.

Проте Закон № 3005 дозволяє використовувати символіку російської імперської політики, зокрема на документах:

  • державних органів, органів місцевого самоврядування (місцевих органів державної влади і управління), прийнятих чи виданих до набрання чинності цим Законом;
  • виданих зак­ладами освіти та науки, підприємствами, установами, організаціями до набрання чинності цим Законом.

Тож якщо учасник надає у складі тендерної пропозиції копію трудової книжки (сторінок із неї) раніше встановленого зразка, він не порушує законодавства.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Як створити повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей

Якщо під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявили невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у ТП та/або подання яких вимагалося ТД, маєте розмістити в ЕСЗ повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей. Як створити таке повідомлення в електронній системі розглянемо на прикладі.
2616

Фінансова спроможність закупівлі

Фінансова спроможність — це кваліфікаційний критерій, за допомогою якого замовник може оцінити фінансовий стан компанії як учасника закупівлі. Для цього слід розуміти, хто і як з учасників підтверджує свою фінансову спроможність. Правильно оцінити можливості учасника та звести до мінімуму ризики при укладенні договору допоможе роз’яснення експерта
5095

Пов’язані особи в публічних закупівлях 2024

Чи легко встановити, чи пов’язані особи під час тендеру? Не поспішайте відповідати на це запитання. Для початку ознайомтеся з ознаками та прикладами пов’язаних осіб. Вивчіть значущі судові рішеннями та алгоритми дій замовника, у разі встановлення пов’язаності під час проведення закупівлі.
6202

Кінцевий строк подання тендерних пропозицій: що необхідно пам'ятати

Оприлюднюючи інформацію в ЕСЗ, пам'ятайте про строк, після якого закінчиться можливість будь-яких змін в документах та вимогах до учасників. Як правильно його розрахувати — роз'яснюємо у статті
4727