Чи відхиляти ТП, якщо учасник надав трудову книжку з гербом УРСР

1080
Автор
експерт із кадрових питань, Київ

Запитання

Деякі працівники мають трудові книжки, які видані за часів СРСР та в яких на титульних листах є герб УРСР. Якщо такі трудові книжки надають учасники в складі ТП, замовники іноді визнають це порушенням у зв’язку з дією законодавства про заборону радянських і російських символів. Чи справді це порушення?

Відповідь

Ні, це не порушення. Обґрунтуємо.

Документи із зображеннями герба СРСР, що видали підприємства, установи організації до 1991 року, не порушують законодавства про заборону пропаганди соціалістичного режиму.

Справді, титульна сторінка зразка трудової книжки, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР і Всесоюзної Центральної ради професійних спілок від 06.09.1973 № 656, передбачає зображення герба СРСР. Однак чинна постанова КМУ «Про трудові книжки працівників» від 27.04.1993 № 301 встановлює, що трудові книжки, видані раніше за встановленим зразком, не обмінюють.

Із 21.05.2015 діє Закон № 317. Він визначає правові основи заборони символіки комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та встановлює порядок ліквідації символів комуністичного тоталітарного режиму.

Частина 3 статті 4 Закону № 317 дозволяє використовувати символіку комуністичного тоталітарного режиму, символіки націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму, зокрема на документах:

  • державних органів та органів місцевого самоврядування (місцевих органів державної влади і управління), прийнятих чи виданих до 1991 року;
  • виданих зак­ладами освіти та науки, підприємствами, установами, організаціями до 1991 року (п. 3 ч. 2 ст. 7 Закону № 317).

Юридичні особи, політичні партії, інші об’єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності Законом № 317, що порушують його вимоги, зо­бо­в’я­зані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність до його вимог (пп. «а» п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону № 3005).

Із 27.07.2023 набрав чинності Закон № 3005. Він забороняє, зокрема, будь-яке зображення державних прапорів, гербів та інших російських та радянських символів та встановлює порядок ліквідації цієї символіки.

Проте Закон № 3005 дозволяє використовувати символіку російської імперської політики, зокрема на документах:

  • державних органів, органів місцевого самоврядування (місцевих органів державної влади і управління), прийнятих чи виданих до набрання чинності цим Законом;
  • виданих зак­ладами освіти та науки, підприємствами, установами, організаціями до набрання чинності цим Законом.

Тож якщо учасник надає у складі тендерної пропозиції копію трудової книжки (сторінок із неї) раніше встановленого зразка, він не порушує законодавства.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Інструкція з підготовки тендерної пропозиції

Підготувати тендерну пропозицію відповідно до вимог тендерної документації буває нелегко. Наша стаття зекономить ваш час, коли вирішите подати свою тендерну пропозицію на участь у публічній закупівлі
7480

Кваліфікований електронний підпис (КЕП) у публічних закупівлях

Під час закупівель і замовник, і учасник підписують документи в електронній системі закупівель. Це можливо зробити виключно за допомогою електронного ключа. Які ключі можна застосовувати та які вимоги до них в електронній системі закупівель розглянемо у статті
4987

Строки відкритих торгів з Особливостями

Враховуючі часті зміни до закупівельного законодавства, зорієнтуватися у строках проведення відкритих торгів буває не легко. Замовник також має вчасно оприлюднити необхідну інформацію під час проведення відкритих торгів. Наша шпаргалка допоможе визначити строки відкритих торгів з Особливостями
1774

Належне обгрунтування АНЦ

Дізнайтеся, яка позиція судів щодо належного обгрунтування аномально низької ціни та які вимоги варто встановити у тендерній документації щодо такого обгрунтування
1831