Одностороннє розірвання договору про закупівлю

Стаття в подарунок від журналу «Держзакупівлі»
Автор
експерт, консультант з публічних закупівель, канд. екон. наук
Розірвати договір в односторонньому порядку замовник зможе, якщо передбачить відповідні умови у договорі про закупівлю. Роз'яснимо, як розірвати договір в односторонньому порядку в умовах війни та наведемо приклади з практики

Порядок розірвання договору в односторонньому порядку

Відповідно до частини 1 статті 651 ЦК, розірвання договору можливе виключно за згодою сторін, окрім випадків, коли таке розірвання передбачене договором або законом. Тож, щоб мати можливість розірвати договір про закупівлю в односторонньому порядку, сторони повинні були передбачити таку можливість у договорі. І оскільки проект договору є частиною тендерної документації і формує його замовник, то саме йому варто потурбуватися про наявність відповідних положень у договорі.

Підстави для розірвання договору в односторонньому порядку можуть бути доволі різні, але у разі їх настання сторона, що ініціює розірвання договору, повинна повідомити іншу сторону про це, надіславши листа. Такий лист повинен містити:

  • посилання на положення договору, що дають право розривати договір в односторонньому порядку;
  • дату з якої такий договір вважається розірваним.

Зважайте, що інша сторона договору може не погодитися із розірванням договору в односторонньому порядку і оскаржити його до суду.

Які наслідки має розірвання договору про закупівлю в односторонньому порядку

Сторони мають право розірвати договір в односторонньому порядку, але винятково тоді, коли це передбачають умови договору або вимоги закону.

Замовник має чітко передбачити у договорі, у яких випадках одна сторона договору зможе його розірвати, вказати підстави та окреслити, що саме повинна порушити інша сторона, щоб виникла підстава для розірвання.

Утім, коли таку опцію сторони не узгодили, тобто згадки про неї немає у договорі, то стаття 652 ЦК надає шанс розірвати договір через істотну зміну обставин, які діяли на момент укладання договору, але змінилися.

Тобто, договір можна розірвати за згодою сторін, якщо інше не передбачене у договорі чи не вбачається зі суті зобов'язання. Пам’ятайте, що зміна обставин є істотною, якщо такі обставини змінилися настільки, що сторони не могли їх передбачити, а якщо і передчували такі зміни, то не укладали б договір або зробили б це на інших умовах.

Частина 2 статті 652 ЦК встановлює, що у випадку, коли сторони не досягли згоди щодо його розірвання, договір може бути розірваний (а з підстав, встановлених у частині 4 цієї статті — змінений) за рішенням суду за наявності одночасно таких умов:

  • на момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
  • зміну обставин зумовили причини, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення;
  • виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала під час укладення договору;
  • із суті договору або звичаїв ділового обороту не вбачається, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Якщо ж сторона договору не зможе довести, що всі чотири умови були наявні, суд такий договір не розірве

Отже, замовнику, перш ніж укладати договори, варто прорахувати всі потенційні небезпеки та вказати у договорі обставини, які дозволять розірвати договір передчасно. У разі проведення відкритих торгів, ці умови мають бути прописані у проєкті договору. Якщо учасник з ними буде не згоден, він може оскаржити умови договору до Органу оскарження.

Розірвання договору в односторонньому порядку під час війни

Особливостями розірвання договору в односторонньому порядку під час війни є настання форс-мажорних обставин, коли учасник не може виконувати умови договору не зі своєї вини, а через відповідні обставини.

Відповідно до Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні й невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими й іншими нормативними актами.

Однак, умови настання форс-мажорних обставин та порядок їх застосування також мають бути обумовлені договором, зокрема і можливість розірвати договір.

Втім, сама по собі наявність форс мажорних обставин може звільнити сторону договору від відповідальності за порушення його умов, однак не звільняє від їх виконання, крім якщо сторони це не передбачили у договорі.

Також, слід ураховувати, що не вважаються форс мажорними обставинами:

  • фінансова та економічна криза;
  • дефолт;
  • зростання офіційного та комерційного курсів іноземної валюти до національної валюти;
  • недодержання/порушення своїх обов'язків контрагентом боржника;
  • відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів;
  • відсутність у боржника необхідних коштів тощо.

Зважайте, що не завжди наявність форс мажорних обставин, що окреслюються введенням воєнного стану, можуть бути підставою для невиконання умов договору, зокрема за умови, що такий договір було укладено під час вже введеного воєнного стану. Наведемо позицію Верховного суду

Судова справа № 910/11841/22

Постановою КГС ВС від 21.09.2023 зафіксовано рішення, що договір укладений у травні 2022 року, тобто, після запровадження воєнного стану в Україні, відповідно доводи позивача про наявність підстав для внесення змін у договір у зв`язку з істотною зміною обставин пов`язаних з війною та відповідними передбачуваними її економічними наслідками не знайшли свого підтвердження.

Судова справа № 910/21100/21

У постанові КГС ВС від 06.06.2023 зазначено, що продовження строку дії договору та строку виконання зобов`язань внаслідок форс-мажору чи інших обставин є можливим лише, якщо сторони це прямо вказали в умовах договору або уклали додаткову угоду про це за взаємною згодою сторін вже після виникнення таких обставин.

Розірвання договору в односторонньому порядку: судова практика

Суди досить прискіпливо вивчають обставини на які посилається сторона договору, що ініціює його розірвання.

У більшості випадків суди трактують, що зміна умов договору має відбуватись за волевиявленням обох сторін.  Норма Закону № 922 не надає право одній зі сторін вимагати від іншої внесення змін до договору в судовому порядку (подібна правова позиція міститься також у пункті 101 постанови Верховного Суду від 31.08.2022 у справі № 910/15264/21).

Водночас зміна договору за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони допускається у разі істотної зміни обставин з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті 652 ЦК України, та за наявності одночасно умов, встановлених частиною другою цієї статті.

Судова справа № 910/7583/22

У постанові КГС ВС від 20.06.2023 зазначено, що істотна зміна обставин є оціночною категорією, яка полягає у зміні договірного зобов`язання таким чином, що його виконання для однієї зі сторін договору стає більш обтяженим, ускладненим чим суттєво змінюється рівновага договірних стосунків.

Аналіз статті 652 ЦК свідчить про те, що закон пов`язує можливість внесення змін до договору безпосередньо не з наявністю істотної зміни обставин, а з наявністю одночасно чотирьох умов, визначених частиною другою статті 652 ЦК, при істотній зміні обставин.

Також, досить часто суди звертають увагу на врахування сторонами договору підприємницьких ризиків.

Судова справа № 910/2659/18

У постанові КГС ВС від 25.09.2018 зазначено, що суд погоджується з апеляційним господарським судом та враховує те, що укладаючи договір, позивач шляхом вільного волевиявлення зобов`язався виконати роботи у встановлений у цьому договорі строк, та прийняв настання відповідних несприятливих для нього наслідків, що передбачені цим договором у разі порушення його умов.

Навіть документально підтверджені об’єктивні підстави засвідчені компетентним органом, мають бути за своєю природою саме такими, які сторони дійсно не могли передбачити при укладанні договору та унеможливлюють належне (своєчасне) виконання зобов`язань. Всі решта обставин мають характер звичайних ризиків підприємницької діяльності та можуть бути передбачені сторонами при укладенні договору.

Таким чином, не завжди звернення до суду з вимогою про розірвання договору про закупівлю може мати результат у вигляді розірвання договору. В деяких випадках, договір доведеться виконувати, навіть, за невигідних умов, якщо не довести наявність всіх чотирьох обставин, визначених статтею 652 ЦК.

Розірвання договору в односторонньому порядку: що публікувати в Прозорро

Незалежно від причин і порядку розірвання тендерного договору, замовник повинен оприлюднити звіт про виконання договору про закупівлю, як це передбачено статтею 42 Закону № 922.

Такий звіт повинен містити причини розірвання договору про закупівлю та оприлюднюється протягом 20 робочих днів з дня розірвання договору про закупівлю.

Яким чином зазначати такі причини законодавство не встановлює, тому замовник може зазначити, що договір розірвано в односторонньому порядку відповідно до пункту договору, що надавав сторонам договору таке право.

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді