Розірвання договору про закупівлю

UA RU
Автор
експерт, консультант з публічних закупівель, канд. екон. наук
Як правильно розірвати договір, варто знати ще до його укладення. За яких умов, обставин і підстав розірвання буде правомірним — роз’яснюємо у статті

Договір про закупівлю, укладений відповідно до вимог Закону № 922 з урахуванням Особливостей це господарський договір, тому подальше його виконання регулюється ЦК та ГК.

Такий договір може бути розірвано, як і будь-який інший договір.

Розірвання договору про публічні закупівлі

Існує декілька умов для розірвання договору про закупівлю:

  • в односторонньому порядку;
  • за згодою сторін;
  • за рішенням суду.

Відповідно до частини 1 статті 651 ЦК, розірвання договору можливе виключно за згодою сторін, окрім випадків, коли таке розірвання передбачене договором або законом. Це твердження відповідає і вимогам частини 1 статті 188 ГК. А саме, що розірвання господарських договорів в односторонньому порядку можливе лише тоді, коли воно встановлене законом або договором. За інших умов розривати договір лише з боку однієї сторони — заборонено.

Тож, якщо під час укладання договору про закупівлю сторони погодилися, що його можна буде розірвати, то потреби для звернення до суду немає

Попри це під час укладання договору слід уважно прописати всі умови, коли такий договір можна буде розірвати. Зокрема, замовник може вказати у договорі, що він може бути розірваний за згодою сторін у випадку:

  • відсутності подальшої потреби в закупівлі ТМЦ/послуг. У такий ситуації потрібно буде переконати потенційного постачальника, що цей пункт є прийнятним, адже замовника можуть реорганузівати/ліквідувати чи обмежити у фінансуванні на певні потреби. Наприклад, лікарня скоріше витратить гроші на закупівлю ліків чи харчування, ніж на придбання нової постільної білизни. За таких обставин постачальнику буде вигідніше розірвати договір за згодою сторін, ніж судитися; 
  • зменшення фінансування. Цей випадок схожий на попередній. Постачальнику буде вигідніше розірвати договір, ніж чекати роками, коли замовник отримає можливість заплатити за постачання;
  • порушення умов договору постачальником. Це спонукатиме постачальника відповідальніше ставитися до своїх зобов’язань. А якщо він не погоджуватиметься підписувати такий пункт у договорі закупівель, це вже може свідчити про його ненадійність;
  • припинення/зміна діяльності постачальника. Якщо постачальника буде ліквідовано або відбудуться інші зміни в його статусі (змінено КВЕД, смерть підприємця тощо), він не зможе виконувати взяті на себе зобов’язання. Тож замовник повинен себе убезпечити від таких випадків.

Залежно від особливості діяльності замовника та предмета закупівель у договорі, можна прописати й інші випадки, коли його можна розірвати за згодою сторін.

Навіть якщо такі випадки у договорі не деталізовано, а ситуація склалася таким чином, що виконання договору для однієї сторони не можливо і інша сторона не проти розірвання такого договору, вони можуть погодити розірвання договору.

Відповідно до п. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

При цьому, вкрай вважливо розуміти, що розірвання договору не позбавляє сторони від відповідальності за його невиконання у разі якщо таке було, і замовнику не слід ігнорувати умови договору щодо сплати штрафних санкцій.

Штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.


Розірвання договору про закупівлю

Скористайтеся калькулятором заборгованності та штрафів

Калькулятор автоматично розраховує суму:

  • заборгованості з урахуванням індексу інфляції за певний період часу (ст. 625 ЦК);
  • штрафних санкцій, а саме:
  • пеню у розмірі облікової ставки НБУ (подвійної, одинарної) на початок заборгованості або пеню у розмірі, зазначеному в договорі (% від суми заборгованості)
  • розмір річних відсотків (3% або інший, зазначений у договорі)

Розрахувати штрафні санкції

Відповідно до статті 231 ГК у разі якщо порушено господарське зобов'язання, в якому хоча б одна сторона є суб'єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов'язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов'язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафні санкції застосовуються, якщо інше не передбачено законом чи договором, у таких розмірах:

  • за порушення умов зобов'язання щодо якості (комплектності) товарів (робіт, послуг) стягується штраф у розмірі двадцяти відсотків вартості неякісних (некомплектних) товарів (робіт, послуг);
  • за порушення строків виконання зобов'язання стягується пеня у розмірі 0,1 відсотка вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості.

Як правильно розірвати тендерний договір

Відповідно до статті 188 ГК, сторона договору, яка потребує внести зміни або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це своєму контрагентові. 

Контрагент, зі свого боку, має повідомити ініціатора розірвання про результати розгляду листа (пропозиції про розірвання) протягом 20 днів після одержання такого повідомлення.

Якщо розриватимете договір за згодою, у пригоді стане зразок додаткової угоди про розірвання договору про закупівлю.

image54 СКАЧАТИ ЗРАЗОК

У випадках, коли сторони не досягли згоди щодо розірвання договору або, якщо відповідь на пропозицію не була отримана у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, зацікавлена сторона має право передати спір на вирішення суду. Отже, доцільно надсилати лист з повідомленням про вручення, щоб бути упевненим, що контрагент таку пропозицію отримав. 

Врахуйте: якщо суд підтримає правову позицію зацікавленої сторони і розірве договір, він вважається розірваним з дня набрання чинності рішення суду (тобто після проходження стадії апеляції), якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду. На практиці рішення набуває законної сили після проходження стадії апеляції.

Тому замовнику, коли він формує пропозицію про розірвання договору, варто вказати на всі несприятливі умови: затримання фінансування, відсутність потреби в додаткових обсягах постачання тощо. За таких обставин постачальник може зважити на потенційну судову тяганину та погодитися розірвати договір. 

Господарське зобов'язання припиняється у разі його розірвання або визнання недійсним за рішенням суду.

Яку інформацію публікувати після розірвання договору про закупівлю

Якщо сторони розірвали тендерний договір замовник повинен оприлюднити звіт про виконання договору про закупівлю, як це передбачено статтею 42 Закону № 922.

Такий звіт оприлюднюється протягом 20 робочих  днів з дня розірвання договору про закупівлю.

Він повинен, крім основної інформації, що передбачена статтею 42 Закону № 922, містити також причини розірвання договору про закупівлю.



зміст

Тетяна Мішта

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді