Чи матиме юридичну силу додаткова угода, яку уклали в електронній формі
Запитання
Підприємство уклало договір про закупівлю в паперовій формі. Сторони підписали додаткову угоду про використання електронного документообігу. Згодом договір вирішили розірвати. Додаткову угоду планують укласти в електронній формі та посвідчити електронним підписом. Чи матиме юридичну силу така додаткова угода й чи припинить вона дію основного договору?
Відповідь
Так, матиме. Пояснимо докладніше.
Електронний документ — документ, у якому інформація зафіксована у вигляді електронних даних, у т. ч. обов’язкові реквізити документа.
Такий документ створюють, передають і зберігають електронними засобами. Але його можна перетворити у візуальну форму, якою є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для сприймання його змісту людиною.
Щоб ідентифікувати автора електронного документа, потрібний електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершують створення електронного документа.
Повертаємося до форми договору. Правочин можна вчиняти усно або в письмовій (електронній) формі (ст. 205 ЦК). Сторони мають право обирати форму правочину, якщо іншого не встановлює закон.
Електронний документообіг в організації: чим керуватися та яка користь
Водночас правочин вважають вчиненим у письмовій формі, якщо його зміст зафіксували в одному чи кількох документах (у т. ч. електронних), листах, телеграмах, якими обмінялися сторони або надіслали до інформаційно-телекомунікаційної системи, якої вони послуговуються. Якщо зміст правочину зафіксований у кількох документах, його зміст можна також зафіксувати шляхом посилання в одному з них на інші документи, якщо іншого не передбачає закон.
- Як уникнути поділу предмета закупівлі під кінець року замовнику, що в зоні бойових дій
- Чи проводити закупівлю для оплати членських внесків
- Як визначити, чи належить населений пункт до територій з бойовими діями в Переліку
- Що робити, якщо погрожує учасник, пропозицію якого відхилили
- Чи можна анулювати підписаний акт виконаних робіт
- Чи має право на повторне працевлаштування працівник, якого звільнили через відмову виконувати функції УО
Правочин вважають вчиненим у письмовій формі, якщо сторони виразили свою волю за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв’язку.
Тож із погляду ЦК договір, укладений в електронній формі, вважають укладеним у письмовій формі. Тому додаткову угоду в електронній формі, до письмового договору в розуміння ЦК є укладеною у письмовій формі. Інакше кажучи, законодавець за юридичними наслідками не розмежовує договір, укладений на папері, та електронний договір. Отже, договір, що уклали на папері, цілком можете «закрити», уклавши додаткову угоду в електронній формі.