Відкриті торги — за планом 2019 року, а переговорка — 2020-го: чи можливо

525

Запитання

Замовник двічі провів відкриті торги за річним планом закупівель 2019 року. Утім змушений був їх відмінити через відсутність достатньої кількості учасників. Оскільки потреба залишилася, замовник запланував її у річному плані 2020 року. Чи може він тепер провести переговорну процедуру на підставі пункту 4 частини 2 статті 35 Закону № 922?

Відповідь

▶ Перша в Україні експертно-правова система для закупівельників ◀Ні, не може. Пояснимо чому.

Переговорну процедуру закупівлі замовник застосовує як виняток — лише у випадках, визначених у частині 2 статті 35 Закону № 922. Якщо замовник двічі відмінив торги через відсутність достатньої кількості учасників і не змінив вимог у тендерній документації щодо предмета закупівлі, його технічних та якісних характеристик, а також до учасника, він має право провести переговорну процедуру закупівлі. Але тільки для того, щоб забезпечити потребу відповідного року.

Так, замовники визначають потребу у закупівлі певних товарів, робіт послуг на рік. Тож якщо в цьому році відкриті торги двічі не відбулися, і замовник не встиг провести переговорної процедури закупівлі — він залишився без цієї потреби.

Потреба наступного року — це вже інша історія. Адже може змінитися ситуація на ринку, замовник може переосмислити вимоги до предмета закупівлі або учасників.

До того ж варто уважно придивитися до ситуації на ринку: проаналізувати, чому потенційні учасники не прийшли на відкриті торги до замовника. Можливо, проблема в неправильно порахованій очікуваній вартості чи складних умовах тендерної документації. З’ясувати допоможе аналіз тендерів інших замовників: чи змогли вони задовольнити аналогічну потребу, як у них відбувалися подібні тендери. Це може показати, чому саме у замовника не відбуваються відкриті торги на той предмет закупівлі, на який в інших вони відбуваються успішно.

Крім цього, замовнику варто провести консультації з ринком. Запитати, чого потенційні учасники не беруть участі у торгах. Можливо, певні вимоги не влаштовують постачальників? Тільки після того, як замовник проведе роботу над помилками, він розумітиме, у чому причина неуспішного тендера. І зможе, щоб задовольнити потребу наступного року, провести насамперед нову конкурентну процедуру.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш FB та читайте важливі новини від порталу «Держзакупівлі» першими.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Інструменти та сервіси для закупівельника

Онлайн-інструменти закупівельника — це калькулятори й пошукові сервіси, які значно спростять вашу професійну рутину. Пропонуємо огляд найбільш затребуваних у закупівельній діяльності
8878

Стаття 631 ЦК: у договорі про закупівлю та у додаткових угодах

Замовники часто звертають увагу на положення частини 3 статті 631 ЦК, коли укладають договори про закупівлі. Проконсультуємо, коли можна застосувати цю норму у період воєнного стану, а колі — ні. Пояснимо ризики
48421

Настанови щодо етичної поведінки

Мінекономіки рекомендує використовувати Настанови щодо етичної поведінки замовників під час здійснення публічних закупівель, зокрема для розробки внутрішніх документів замовників. У статті — текст Настанов та 6 правил етичної поведінки
75

Запит пропозицій постачальників (запит ціни пропозицій)

Запит пропозицій постачальників замовники вже давно використовують як альтернативу відкритим торгам для закупівлі товарів. За яких умов можна використовувати запит пропозицій постачальників та як діяти на кожному етапі такої закупівлі — розбираємо
80983