Чи можна внести зміни до договору про закупівлю, якщо постачальник під час його виконання став платником ПДВ

4699

Запитання

Замовник оголосив спрощену закупівлю та уклав за її результатами договір з постачальником – неплатником ПДВ. Тепер постачальник змінює свій статус і стає платником ПДВ. Як правильно внести зміни в договір та як оформити додаткову угоду?

Відповідь

Чи можна внести зміни до договору про закупівлю, якщо постачальник під час його виконання став платником ПДВ

Як укладати договір в умовах воєнного часу

Договір про закупівлю за результатами спрощеної закупівлі строни укладають згідно з вимогами статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон).

Відповідно до частини 5 статті 41 Закону істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, які у цій частині передбачені. Один із таких виняткових випадків визначає пункт 6 частини 5 статті 41 Закону: у разі зміни ціни в договорі про закупівлю у зв’язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування.

Ставкою податку визнають розмір податкових нарахувань на (від) одиницю (одиниці) виміру бази оподаткування. Ставки ПДВ встановлюють від бази оподаткування в розмірах 20%; 0%; 7% за окремими операціями, визначеними у статті 193 ПК.

ПК розділяє такі поняття як «операції, звільнені від оподаткування» та «операції, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою» (ст. 197, 195 ПК).

Операції, звільнені від оподаткування, за своєю формою є податковими пільгами платнику ПДВ.

Платник податків звільнений від обов'язку нараховувати та сплачувати податок і збір або ж він може сплачувати податок та збір у меншому розмірі за певних підстав, наприклад, податковою пільгою для платника є знижена ставка податку та збору або звільнення від сплати податку та збору (п. 25.1, п. 30.9 ПК).

Отже, у ситуації, що описана у запитанні, у сторін договору про закупівлю не виникає права на зміну істотних умов договору на підставі пункту 6 частини 5 статті 41 Закону. Під формулюванням «у зв’язку зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування» законодавець має на увазі зміну ставок податків чи запровадження податкових пільг щодо окремих операцій, закріплену законодавчо. Як приклад, можна навести передбачену змінами в ПК на період дії воєнного стану зміну ставки оподаткування операцій з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України певних товарів або ж звільнення згідно з Постановою № 224 від оподаткування ПДВ операцій з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України окремих товарів, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню COVID-19.

Натомість зміна системи оподаткування контрагентом не потрапляє під дію цієї норми.

новини публічні закупівлі

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Локалізовані товари: перелік

Замовник закуповує товари, перелік яких визначений підпунктом 2 пункту 6-1 розділу X «Прикінцевих положень» Закону № 922, виключно якщо їх ступінь локалізації виробництва у 2025 році дорівнює чи перевищує 25%. Дізнайтеся, які товари належать до переліку
1586

Тверда чи динамічна договірна ціна за Настановами

При проведенні тендера замовник повинен визначити вид ціни ще в проекті договору. При цьому він може зазначити, що тверда чи динамічна ціна, вирішиться при переговорах з учасником, якого буде обрано переможцем, на стадії підписання договору
6526

Додаткова угода до договору: зразок

Закон про публічні закупівлі дає можливість замовнику вносити зміни до істотних умов договору лише у виняткових випадках. Якщо зіткнулися з такою ситуацією на практиці під час воєнного стану, вам знадобиться додаткова угода до договору. Ми підготували для вас зразок додаткової угоди, щоб ви знали, на що орієнтуватися
59815

Звіт про укладений договір про закупівлю

Маючи під рукою алгоритм працювати набагато легше. Тож швидко оприлюднити онлайн звіт про укладений договір закупівлі в Прозоро, допоможе ця стаття-інструкція
11107