Чи можна укласти прямий договір на зекономлені кошти на закупівлю аналогічного товару
Запитання
Чи може замовник укласти прямий договір на зекономлені кошти на закупівлю аналогічного товару?
Відповідь
Дії залежатимуть від періоду закупівлі та суми зекономлених коштів.
Мінекономіки у листі від 22.04.2022 № 3304-04/16796-06 наголошує, що предмет закупівлі, який замовник визначає для потреб воєнного стану за постановою КМУ «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 № 169 (далі – Постанова № 169), буде новим предметом окремого договору про закупівлю і новим предметом закупівель.
Тож, щоб на зекономлені кошти провести закупівлю товарів, робіт, послуг наразі замовник:
- дотримує порядку закупівель в умовах воєнного стану, який передбачає Постанова № 160;
- вносить зміни до переліку та обсягів товарів, робіт, послуг, які закуповує за Постановою № 169;
- дотримує принципів публічних закупівель;
- укладає договір відповідно до Господарського та Цивільного кодексу України;
- не оприлюднює інформації про закупівлю в ЕСЗ – якщо сума закупівлі до 50 тисяч; або оприлюднює в ЕСЗ звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ, договір про закупівлю та всі додатки до нього не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях – якщо сума закупівлі понад 50 тисяч.
Зважайте, що Постанова № 169 регулює публічні закупівлі товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану та не поширюється на період після його припинення чи скасування. Тому якщо виконання зобов’язань за укладеним на зекономлені кошти договором передбачається після припинення/скасування воєнного стану, ви керуєтеся вимогами Закону «Про публічні кошти». У такому разі орієнтуйтеся на лист Мінекономіки (від 03.09.2020 № 3304-04/54160-06). Вважайте предмет закупівлі новим предметом договору і новим предметом закупівель. Закупівлю проводьте відповідно до річного плану. Вид закупівлі для такого предмету закупівлі визначайте з урахуванням вартісних меж визначених Законом та категорії замовника.
Оскільки замовник планує закупівлі на підставі наявної потреби, то зазначайте очікувану вартість такого предмета закупівлі саме на момент внесення змін до річного плану. А обсяги закупівель за аналогічним предметом закупівлі, що вже проведені у поточному році чи відбуваються під час внесення змін в річний план, у таких випадках не потрібно враховувати.