Зменшення обсягу закупівлі в договорі, укладеному за пунктом 11 Особливостей
Запитання
Замовник уклав прямий договір за пунктом 11 Особливостей на послуги з техобслуговування. Згодом він виявив, що одна з послуг за цим договором не потрібна. Чи можна додатковою угодою внести зміни до специфікації і зменшити суму договору? Чи потрібно керуватися підставою пункту 19 Особливостей щодо зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника?
Відповідь
Замовник керується тим порядком, який передбачив для зміни умов в укладеному договорі. Пояснимо чому.
Для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою, ніж 100 тис. грн, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою, ніж 200 тис. грн, робіт, вартість яких є меншою, ніж 1,5 млн грн, замовники можуть використовувати ЕСЗ відповідно до умов, визначених адміністратором ЕСЗ, зокрема електронний каталог для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання ЕСЗ замовник обов’язково дотримує принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом № 922, вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює відповідно до пункту 3-8 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922 в ЕСЗ звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ. У разі закупівлі, вартість якої є меншою, ніж 50 тис. грн, без використання ЕСЗ замовник не оприлюднює в ЕСЗ такого звіту (п. 11 Особливостей).
Договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 Особливостей замовник укладає відповідно до Цивільного (ЦК) і Господарського (ГК) кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону № 922, крім частин 2—5, 7—9 статті 41 Закону № 922, та Особливостей (п. 17 Особливостей).
Пункт 19 Особливостей визначає випадки зміни істотних умов договору про закупівлю, укладеного саме відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 і 15 пункту 13) Особливостей.
Тобто, договором про закупівлю у розумінні Особливостей є договір:
- який замовник укладає за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 Особливостей;
- на який поширюються норми пунктів 17 і 19 Особливостей в частині укладання договору та зміни істотних умов договору.
Натомість у разі закупівлі за пунктом 11 Особливостей сторони договору визначають редакцію положень такого договору під час його укладення на власний розсуд, а зміни до договору вносять керуючись положеннями ЦК, ГК та такого договору.