ТІ Україна закликає депутатів внести зміни у Закон

Які саме оновлення необхідні?

Закупівлі для протидії COVID-19: як замовнику встигати за змінами

ТІ Україна закликає депутатів внести зміни у Закон

У липні Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до розділу X "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі" (щодо виключення можливості здійснення закупівель без використання електронної системи закупівель)», який мав суттєво скоротити перелік того, що можна купувати за прямими контрактами для боротьби з коронавірусом.

Натомість, Закон дозволив купувати за прямими угодами не конкретні товари, а товари з категорій:

  • вакцини і медичні вироби для вакцинації;
  • імунобіологічні препарати;
  • розхідні матеріали;
  • медичне обладнання для ковідних лікарень;
  • системи постачання медичних газів.

Закон виписано так, що для них перелік не потрібен. Це створює корупційні ризики, адже замовники зможуть напряму купувати будь-яке медичне обладнання для лікарень, будь-які вакцини і т. д. Єдине, що треба купувати чітко за переліком — ліки.

Решту товарів для боротьби з COVID-19 взагалі дозволили купувати за спрощеною закупівлею. Це також створює корупційний ризик, адже замовники ніяк не обмежені в тому, що купувати у такий спосіб. Водночас закон ніяк не обмежує, хто може скористатися цією можливістю.

Заступник виконавчого директора з реалізації інноваційних проектів ТІ Україна Іван Лахтіонов зазначив, що: «З кожним днем кількість захворілих на COVID-19 зростає. Однак часто лікарні не знають, як їм закуповувати необхідне: за прямими договорами, за спрощеними, чи на відкритих торгах. Деякі з них продовжують купувати за старим переліком, який уже втратив чинність. Нещодавно уряд із запізненням таки затвердив оновлений перелік лікарських засобів. Але для інших категорій товарів, які можна купувати напряму, переліків немає. Тобто можна купувати будь-що — корупційні ризики дуже високі».

Отже, ТІ Україна закликає депутатів внести зміни у Закон, щоб запровадити два чіткі переліки того, що можна купувати для боротьби з коронавірусом напряму, а що за спрощеними, розширити цей перелік на решту товарів, які можна купувати напряму.

Джерело: TI Україна


УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш FB та читайте важливі новини від порталу «Держзакупівлі» першими.

Статті за темою

Усі статті за темою

Тверда чи динамічна договірна ціна за Настановами

При проведенні тендера замовник повинен визначити вид ціни ще в проекті договору. При цьому він може зазначити, що тверда чи динамічна ціна, вирішиться при переговорах з учасником, якого буде обрано переможцем, на стадії підписання договору
5852

Закупівля програмного забезпечення

Програмне забезпечення це товар чи послуга питання одвічне, адже різні нормативні документи трактують по різному. Що врахувати для закупівлі програмного забезпечення — роз'яснюємо у статті
5111

Проектно-кошторисна документація (ПКД)

Проєктно-кошторисна документація — це основний документ в будівництві, що закладає вимоги до об’єкта. Будь-яке будівництво починається з проектування та складання кошторису витрат. Але чи є розробка ПКД окремим предметом закупівлі, чи це частина робіт з будівництва, хто її має замовляти та на підставі якого документа розробляти? Експерт роз’яснює все детально
73017

Авторське право на проектну документацію

Оскільки проєктна документація є інтелектуальною власністю її розробника, замовник не може вільно оголошувати відкриті торги на її коригування. Маєте врахувати авторське право на проектну документацію, адже виключне право на внесення змін належить лише автору
216

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді