З початку 2023 року аналітики БЕБ проаналізували понад 30 тисяч тендерів за участі розпорядників державних коштів. Одним із найпоширеніших порушень, є проведення ініціаторами закупівель тендерів за завищеними цінами, наприклад:
- у Дніпрі намагалися купити дизель-генератори на 30% дорожче від ринкової вартості;
- у Києві - вдвічі дорожчі продукти харчування та кабелі для енергетичної компанії;
- у Рівному - медобладнання.
Ще однією поширеною схемою є нецільове використання бюджетних коштів, наприклад:
- службові особи одного з державних підприємств у сфері управління автомобільними дорогами перерахували 1 млрд грн бюджетних коштів на користь комерційного підприємства. Нібито, в якості надання гарантій та виплат за договорами факторингу;
- посадові особи ще однієї державної установи планували витратити на благоустрій та озелення територіїї міста на 40 млн грн;
- деякі підприємства-переможці тендерів не декларують отримані бюджетні кошти.
У поле зору аналітиків, у тому числі, потрапляють суб’єкти господарювання, які стають переможцями тендерів на надання послуг, при цьому не мають ні найманих працівників, ні необхідної матеріально-технічної бази для виконання замовлення. Найбільше порушень при проведенні закупівель за державні кошти аналітики Бюро виявили в місті Києві, Київській, Дніпропетровській та Харківській областях.
Аналітики Бюро направили рекомендаційні листи до державних органів, органів місцевого самоврядування, розпорядників/одержувачів бюджетних коштів щодо виявлених ризиків при проведенні закупівель. За результатами чого низку тендерів були скасовано, а договори з постачання товарів чи надання послуг розірвані чи переукладені з новими умовами. Це дозволило зберегти 691,7 млн грн державних коштів.
Джерело: офіційний сайт БЕБ