Істотні умови договору про закупівлю не можна змінювати після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім зокрема зміни курсу іноземної валюти у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни (п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону № 922).
Тож порядок зміни курсу валюти у договорі замовник визначає самостійно, у тому числі й умови за яких сторони змінюватимуть ціну договору. У цих умовах слід передбачити, зокрема, відсоток збільшення курсу валюти, за якого відбудеться відповідна зміна, та формулу перерахунку курсу валюти.
Зважте: для зміни ціни договору на підставі коливання валюти замовник має орієнтуватися на те, що предмет договору повинен бути або імпортного походження або ж мати імпортну складову.
Орієнтуйтеся також на лист Мінекономіки від 24.11.2020 № 3304-04/69987-06. У ньому уповноважений орган пояснює, що зміна істотних умов договору про закупівлю у випадках, встановлених частиною 5 статті 41 Закону № 922, можлива саме у разі та у спосіб, що передбачені договором про закупівлю. Порядок зміни умов договору про закупівлю замовник визначає замовником самостійно та з дотриманням законодавства в цілому.
Внесення змін до договору про закупівлю у випадках, які передбачені Законом та умовами такого договору, має відбуватися шляхом укладення додаткової угоди, а також бути обґрунтованим та документально підтвердженим у спосіб, встановлений у договорі.
Кожен із цих випадків замовник застосовує залежно від підстав, що спричинили внесення змін до договір про закупівлю. Позаяк зміни у передбачених випадках можуть відбуватися як в бік збільшення, так і в бік зменшення, ціну договору про закупівлю можна змінювати залежності від таких змін без зміни обсягу закупівлі.
Вносити зміни до договору про закупівлю в частині істотних умов можна за наявності однієї або кількох підстав, визначених частиною 5 статті 41 Закону № 922. Однак сторони мають окремо обґрунтувати та документально підтвердити кожний випадок. Закон № 922 не містить обмежень щодо укладення однієї або одночасно декількох додаткових угод до договору про закупівлю у разі застосування кількох підстав.
Отже, якщо у замовника виникає потреба змінити істотні умови договору про закупівлю за кількома підставами, визначеними частиною 5 статті 41 Закону № 922, він може це робити.