Закупівлі послуг з лізингу після законодавчих змін
Почнемо зі змін у Законі № 922, які запрацювали 26.06.2021.
Що змінилося у закупівельному Законі
Поняття «послуги»
Поняття «послуги» законодавець доповнив такою послугою, як «лізинг». Тепер цей вид послуг містить пункт 21 частини 1 статті 1 Закону № 922 у редакції, яку ввів Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель» від 03.06.2021 № 1530-IX.
Попри те що попередня редакція поняття «послуги» не містила конкретної назви такої послуги, як лізинг, й без неї і оперативний, і фінансовий лізинг замовники могли зараховувати до поняття «послуги» у розумінні Закону № 922.
Оперативний лізинг зараховували до поняття «послуги» з огляду на таке формулювання у визначенні, як «будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема…». Можливість віднести фінансовий лізинг до поняття «послуги» давало посилання у визначенні цього поняття на фінансові послуги.
Наразі ж, як бачимо, законодавець окремо визначив у переліку послуги лізингу та фінансові послуги.
❗️ Предмет закупівлі товарів, робіт, послуг: як визначати
Винятки, що поза законом
Змінилися й винятки, у яких замовники Закон № 922 не застосовують.
Раніше під час закупівлі послуг з оперативного лізингу замовники мусили застосовувати Закон № 922, а послуги з фінансового лізингу могли закуповувати поза ним. Наразі ж пункт 13 частини 5 статті 3 Закону № 922, що передбачав такий виняток, посилання на «лізинг» не містить (див. табл.).
До 26.06.2021 | Після 26.06.2021 |
Дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є… послуги фінансових установ, у тому числі міжнародних фінансових організацій, щодо надання кредитів, гарантій, лізингу та послуги, допоміжні до фінансових послуг; | Дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є… послуги фінансових установ щодо надання кредитів, гарантій, а також послуги, необхідні для підготовки та реалізації інвестиційних проектів, проектів державно-приватного партнерства, у тому числі проектів, що здійснюються на умовах концесії, які надаються міжнародними фінансовими організаціями. Для цілей цього Закону міжнародними фінансовими організаціями є Міжнародний банк реконструкції та розвитку, Міжнародна фінансова корпорація, Багатостороннє агентство з гарантування інвестицій, Міжнародна асоціація розвитку, Європейський банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк, Північний інвестиційний банк, Північна екологічна фінансова корпорація, інші міжнародні фінансові організації, членом яких є Україна. Для цілей цього Закону термін «фінансова установа» вживається у значенні, наведеному в Законі України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», якщо надавачем послуг є резидент. Якщо надавачем послуг є нерезидент, під фінансовою установою розуміється юридична особа, яка має право надавати фінансові послуги відповідно до законодавства країни його реєстрації, про що замовнику надається документальне підтвердження |
Тобто раніше Закон № 922 не поширювався на невиключний перелік послуг фінансових установ, зокрема й на такі фінансові послуги, як лізинг. Натомість нині поза дією Закону № 922 є тільки передбачений в ньому перелік послуг фінансових установ. А саме щодо надання кредитів, гарантій, а також послуги, необхідні для підготовки та реалізації інвестиційних проектів, проектів державно-приватного партнерства.
Отже, із 26.06.2021 Закон № 922 передбачає виключний перелік послуг фінансових установ, на які його дія не поширюється. Фінансового лізингу в цьому переліку немає.
Щоб зрозуміти, що таке фінансова установа і фінансові послуги, звернімося до Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 № 2664-III (далі — Закон № 2664).
Фінансова установа — це юрособа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги/операції, пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесені до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінустанов належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юрособи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, які прямо визначає закон, — інші послуги/операції, пов'язані з наданням фінансових послуг (п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону № 2664).
Однією з фінансових послуг є фінансовий лізинг (п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону № 2664).