Тендерна документація для спрощених закупівель: перевірте, що саме ви шукаєте
Сьогодні набирають обертів спрощені закупівлі, які також здійснюються шляхом використання електронної системи закупівель, але прикметник «спрощені» все ж має відображення на особливостях проведення цієї процедури. Закцентуємо увагу на ключових її особливостях.
Стаття 1 Закону «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) визначає: спрощена закупівля — придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за:
- 200 тис. грн (для товарів та послуг) та 1,5 млн грн (для робіт) – для замовників, визначених пунктами 1-3 ч. 1 ст. 2 статті 2 Закону (органи державної влади, інші юрособи – розпорядники/одержувачі бюджетних коштів тощо);
- 1 млн грн (для товарів та послуг) та 5 млн грн (для робіт) – для замовників, визначених пунктом 4 ч. 1ст. 2 Закону (певні юрособи та/або суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність в одній або декількох окремих сферах господарювання та мають одну з відповідних ознак (наприклад, частка держоргану більше 50% статутного капіталу тощо).
Оскільки спрощена процедура відносно нова, в новій редакції Закону, їй присвячена окрема стаття, а саме стаття 14. Проаналізуймо її.
Перше, що впадає в око – це заміна тендерної документації, тобто структурованих вимог замовника у формі інструкцій з підготовки тендерних пропозицій і т.д., на оголошення про проведення спрощеної закупівлі.
Тобто тендерної документації для спрощеної процедури не існує.
А от до оголошення про проведення «спрощеної» є свої вимоги. Зокрема, воно має містити:
1) Дані замовника (найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код, його категорію);
2) назву предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (ДК 021:2015);
3) інформацію про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі (можна завантажити як окремим файлом, так і вказати в електронній формі з окремими полями);
4) кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;
5) строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
6) умови оплати;
7) очікувану вартість предмета закупівлі;
8) період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів);
9) кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж п’ять робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель);
10) перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв;
11) розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників, забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає їх надати);
12) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі.
Увага! Оголошення про проведення спрощеної закупівлі, як і ТД, не повинне містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників (наприклад, закуповуючи пальне, не можна вимагати наявність в учасника закупівлі АЗС на конкретній вулиці).
Звичайно, якщо в учасника виникають питання щодо написаного в такому оголошенні, є зауваження щодо вимог до предмета закупівлі та/або вимог щодо усунення порушення під час проведення спрощеної закупівлі, то вони через ЕСЗ звертатимуться до замовника щодо роз’яснень, які мають бути надані протягом одного робочого дня. В цей же строк щодо інших підстав звернення за необхідності мають бути внесені зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та/або вимог до предмета закупівлі.
Памятайте, якщо були внесені зміни в оголошення, то строк для подання пропозицій продовжується мінімум на 2 робочі дні.
В той же час, учасник вже не зможе поскаржитись до АМКУ на умови оголошення про проведення спрощеної закупівлі. Що в його силах – оскаржити дії/рішення замовника в судовому порядку або ж просто звернутись із «претензією» до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або ж до того ж суду.
Звичайно, виникають ситуації, коли замовник, розмістивши оголошення, забув щось суттєве додати (або ж навпаки – видалити несуттєве). В такому разі він має право сам, не чекаючи «скарг» учасників, внести зміни до оголошення та/або вимог до предмета закупівлі. Однак це слід встигнути зробити до початку строку подання пропозицій. Після цього оголошення розміщуватиметься в ЕСЗ у вигляді нової редакції.