Довідка ТПП в публічних закупівлях
Торгово-промислові палати (ТПП) створюються з метою сприяння розвитку народного господарства та національної економіки, її інтеграції у світову господарську систему, формуванню сучасних промислової, фінансової і торговельної інфраструктур, створенню сприятливих умов для підприємницької діяльності, всебічному розвиткові усіх видів підприємництва, не заборонених законодавством України, науково-технічних і торговельних зв'язків між українськими підприємцями та підприємцями зарубіжних країн.
Основні завдання ТПП визначені Законом України «Про Торгово промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР (далі – Закон № 671), зокрема організація взаємодії між суб'єктами підприємницької діяльності, координація їх взаємовідносин з державою в особі її органів.
Торгово-промислові палати мають право, зокрема:
- проводити на замовлення українських та іноземних підприємців експертизу, контроль якості, кількості, комплектності товарів (у тому числі експортних та імпортних) і визначати їх вартість;
- засвідчувати і видавати сертифікати про походження товарів, сертифікати визначення продукції власного виробництва підприємств з іноземними інвестиціями та інші документи, пов'язані із здійсненням зовнішньоекономічної діяльності.
- здійснювати інші повноваження, що не суперечать законодавству України.
ТПП у своїй діяльності може засвідчувати форс-мажорні обставини відповідно до умов договорів за зверненнями суб'єктів господарської діяльності, що здійснюють будівництво житла (замовників, забудовників).
Крім того, на виконання завдань про експертизу, аналізувати вартість та надавати інформацію про ціни.
Документ ТПП про форс-мажор
ТПП та уповноважені нею регіональні ТПП засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб’єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб’єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Порядок та умови надання сертифікату про форс-мажор визначає Регламент засвідчення ТПП та регіональними ТПП форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затверджений рішенням президії ТПП України 15.07.2014 № 40(3).
Документ ТПП про коливання ціни
Відповідно до інформації на офіційному порталі ТПП право на проведення експертизи і контролю якості, кількості, комплектності товарів (у тому числі імпортних) та визначення їх вартості для ТПП прямо передбачено ст.11 Закону №671, а експертні документи, видані ТПП в межах їх повноважень, є обов’язковими для застосування на всій території України.
ТПП використовує для аналізу види цін: світові, біржові, довідкові, експортні, імпортні, індикативні ціни, котирування тощо на сировину, продукцію, вироби, обладнання тощо на ринку України або на світових ринках та ін.
Цінова довідка ТПП використовуються учасникам ринку для:
- обґрунтування ринкової вартості продукції;
- аргументації в суперечках з контролюючими органами;
- аналізу/розрахунку очікуваної вартості продукції, що закуповується;
- підтвердження відповідності цінової пропозиції рівню ринкових цін;
- підтвердження факту зміни ціни на ринку.
У сфері публічних закупівель найчастіше довідку ТПП про ціни застосовують для підтвердження можливості змінити ціну договору відповідно до пп. 2 п. 19 Особливостей № 1178. Нагадаємо, істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) Особливостей № 1178, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема:
погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Замовникам важливо аналізувати чи дійсно довідка ТПП містить підтвердження коливання ціни товару.
Суди зазвичай зауважують, що чинне законодавство про публічні закупівлі не визначає, які органи, установи чи організації мають право надавати інформацію щодо коливання цін на ринку і які документи можуть підтверджувати таке коливання. Такі органи і такі документи можуть визначатися замовником при формуванні тендерної документації, а сторонами — при укладенні договору про закупівлю (відповідно до тендерної документації).
В документах, які видає компетентна організація, має бути зазначена:
- чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до умов договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників такого коливання, що стали підставою для попередніх змін до договору.
- належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.
Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.