Самітом ЄС затверджено можливість участі європейських партнерів у колективній закупівлі газу

Глави держав та урядів ЄС затвердили заходи зі стабілізації ринку енергії та підтримки європейської економіки в умовах енергетичної кризи.
image85

Моніторинг прямих договорів: дороговказ від Держаудитслужби

Після тривалої дискусії, яка завершилася пізно вночі з 20 на 21 жовтня 2022 року, глави держав та урядів ЄС затвердили заходи зі стабілізації ринку енергії та підтримки європейської економіки в умовах енергетичної кризи.

Зокрема, про це йдеться у висновках саміту щодо енергетики й економіки, які оприлюднені на сайті Європейської Ради за підсумками першого дня роботи зустрічі ЄС на найвищому рівні.

«Перед фактом російських дій з перетворення енергії на зброю, Європейський Союз залишатиметься єдиним у захисті своїх громадян та здійснює необхідні заходи як невідкладну справу. Європейська Рада погодилася, що у світлі триваючої кризи мають бути прискорені та інтенсифіковані заходи зі скорочення попиту, зміцнення безпеки постачання, уникнення нормування та зі зниження цін для домогосподарств та бізнесу в усьому Європейському Союзі, з метою збереження цілісності Єдиного ринку», - зазначається у документі.

Раді міністрів ЄС та Єврокомісії доручено невідкладно представити конкретні рішення щодо додаткових заходів на виконання такого рішення, безумовно, беручи до уваги поточну ситуацію на ринку та вплив таких рішень на вже чинні контракти, включаючи необхідність не допустити порушень довгострокових контрактів з огляду на чинний енергетичний баланс та національні обставини, в яких перебувають країни ЄС.

Першим пунктом у переліку таких заходів є положення про можливість спільної закупівлі газу силами об'єднань покупців, що створюватимуться на добровільній основі.

«Це передбачає… добровільну участь у закупівлях газу, за виключенням обов’язкової вимоги щодо забезпечення обсягу, еквівалентного 15-ти відсоткам від місткості заповнення сховищ, відповідно до національних потреб, та прискорення переговорів із надійними партнерами для пошуку взаємовигідного партнерства, шляхом використання колективної ринкової ваги Європейського Союзу та повного використання Енергетичної платформи ЄС, яка є також відкритою для Західних Балкан та для трьох асоційованих Східних партнерів», - вказано у документі.

Також в ході реалізації цих заходів передбачається відпрацювання нових оціночних показників для більш точної оцінки умов ринку газу, що мають бути представлені на початку 2023 року. Має бути також представлений «тимчасовий динамічний ціновий коридор» для поставок природного газу, з метою негайного зниження кількості випадків надмірних цін на газ.

Пропонується також, у якості захисного заходу, розробити тимчасові рамкові умови з метою обмеження граничної ціни на газ, що використовується для генерації електроенергії, що має включати аналіз вартості та прибутку, без змін порядку такої генерації, з метою уникнення зростання обсягів споживання газу. Все це має бути реалізовано з урахуванням системи фінансування та розподілу газу, включаючи вплив на його потік за межами кордонів ЄС.

Документ висвітлює загальні положення, які полягають у вдосконаленні функціонування енергетичного ринку, підвищення його прозорості та захисту від стресів у сфері ліквідності внаслідок нестабільності цін на газ, з урахуванням потреб збереження фінансової стабільності.

Пропонується у тому числі швидке проведення дозвільних процедур для виробництва та транспортування енергії з відновлювальних джерел в спрощеному форматі.

Раді ЄС та Єврокомісії запропоновано представити заходи «енергетичної солідарності» на випадок припинення постачання газу на національному, регіональному рівнях, а також на рівні усього ЄС, які будуть обов’язковими для виконання державами-членами, за умови відсутності між ними двосторонніх угод про таку допомогу та солідарність.

Також йде мова про посилення заходів зі збереження енергії та можливість мобілізувати для цього всі наявні інструменти на національному рівні та на рівні ЄС.

«Водночас невідкладним пріоритетом є захист домогосподарств та бізнесів, які є особливо вразливими у наших суспільствах. Збереження глобальної конкурентоспроможності Європейського Союзу також залишається ключовим фактором. Всі відповідні інструменти на національному рівні та на рівні ЄС мають бути мобілізовані для посилення стійкості наших економік, з одночасним збереженням глобальної конкурентності Європи та рівні умови та цілісність на Єдиному ринку», - наголошується у документі.

Європейська Рада погодилася з потребою збільшення обсягів інвестування в енергоефективність, у розвиток енергетичної інфраструктури, включаючи засоби взаємопоєднання, сховища та новітні інноваційні технології з виробництва поновлювальної енергії.

«Європейська Рада запрошує Європейську Комісію прискорити роботу із проведення структурної реформи ринку електроенергії, включаючи оцінку його вразливості, та закликає до подальшого прогресу у формуванні повноцінного Енергетичного Союзу, який слугуватиме подвійній меті забезпечення європейського енергетичного суверенітету та кліматичної нейтральності», - йдеться у висновках Європейського саміту.

Наголошується, що Європейська Рада приділятиме постійну увагу виконанню викладених вище рішень.

 

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Закупівля природного газу

Щоб отримати газ вчасно та безперебійно, скористайтеся порадами експерта для закупівлі газу на наступний рік. Пам’ятайте, що закупівля газу є конкурентною, а його ціна нестабільною, а це ускладнює проведення закупівлі
9801

Закупівля електроенергії на 2025 рік

Тримайте поради для закупівлі електроенергії: від визначення коду ДК до укладення договору на постачання електроенергії
10948

Закуповуємо розподіл електроенергії

Щороку замовники стикаються із закупівлею послуг розподілу електроенергії. У статті — поради для укладення договору та код ДК для розподілу електричної енергії
1417

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді