Замовник не дізнався вчасно про постачання природного газу ПОН: як діяти

582

Запитання

У листопаді 2021 року під час переходу від однієї газопостачальної компанїї до ГК «Нафтогаз Трейдинг» КНП кілька днів обслуговував ПОН. Однак КНП про це не поставили до відома. У вересні 2022 року ПОН подав претензію на оплату за 4 дні листопада 2021 року. Як КНП оплатити заборгованість і чи оприлюднювати договір через ЕСЗ?

Відповідь

Постачальник «останньої надії» (ПОН) — визначений КМУ постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу (ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII; далі — Закон № 329).

КМУ розпорядженням від 22.07.2020 № 917-р визначив ПОН строком на три роки як переможця конкурсу ГК «Нафтогаз України».

ПОН постачає природний газ споживачу у порядку, визначеному правилами для ПОН, та на умовах типового договору постачання ПОН, що затверджує НКРЕКП, якщо:

  • постачальник ліквідований, визнаний банкрутом;
  • його ліцензію на провадження діяльності з постачання природного газу анульовано або її дію зупинено;
  • в інших випадках, передбачених правилами для ПОН.

Договір постачання між ПОН і споживачем вважають укладеним з моменту початку фактичного постачання природного газу такому споживачу (ч. 1 ст. 15 Закону № 329).Укладення договору

Звітування про договір з ПОН

Якщо сума оплат за договором не перевищує 200 тис. грн, то замовник може придбати товари, роботи і послуги, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 та 2 частини 1 статті 3 Закону № 922, без застосування порядку проведення спрощених закупівель, встановленого Законом, в окремих випадках. Одним із них є випадок, коли роботи, товари чи послуги може виконати, поставити чи надати винятково певний суб’єкт господарювання у разі, зокрема, укладення договору про закупівлю з постачальником «останньої надії» на постачання електричної енергії або природного газу (п. 2 ч. 7 ст. 3 Закону № 922).

Замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю (ч. 1 ст. 10 Закону № 922).

Зважте, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, якщо замовник проводить закупівлю без використання ЕСЗ, за умови що вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тис. грн, він оприлюднює в ЕЗС звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ, не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору (п. 3-8 розд. X «Прикінцеві та перехідні положення Закону № 922).

Якщо вартість природного газу, який поставив замовнику ПОН, вище 200 тис. грн, то замовник до постачання мав як виняток провести переговорну процедуру закупівлі відповідно до частини 2 статті 40 Закону № 922. А за її результатами — опублікувати в ЕСЗ договір з ПОН.

Зважте: замовник може, щоб укласти договір з ПОН, застосувати статтю 631 ЦК.

У ситуації, що склалася, замовник може діяти з огляду на пункт 1 Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496. А саме, що на письмове звернення споживача ПОН зобов’язаний протягом 10 робочих днів з дня отримання такого письмового звернення надати споживачу підписаний уповноваженою особою постачальника примірник договору постачання природного газу.

Звернення замовника допоможе обґрунтувати строки оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ, або договору про закупівлю, які визначає Закон № 922.

Тож надішліть відповідне письмове звернення до ПОН та зафіксуйте це документально. Виходячи з отриманих документів, публікуйте інформацію в ЕСЗ.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Головне у червні для закупівельника

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у червні. Це консультації, зразки, довідники, відеороз’яснення, коментарі останніх змін — усе, що знадобиться закупівельнику у щоденній роботі
93

Методрекомендації щодо закупівель електроенергії: що передбачило Мінекономіки та в чому ризики замовників

Проведемо огляд Методрекомендацій Мінекономіки щодо закупівель електроенергії. Розберемо пропозиції щодо визначення очікуваної вартості, нюанси та ризики тендерної документації, технічних специфікацій, формульного ціноутворення, проєкту договору та умов щодо зміни ціни
162

Національна програма інформатизації 2024

З 8 лютого 2024 року діє новий порядок погодження проєктів за Національною програмою інформатизації. У статті розглянемо, що врахувати замовнику, щоб погодити проєкти з Мінцифри
8240