Чи може головний розпорядник визначати ЦЗО для підпорядкованих замовників

275

Запитання

Департамент охорони здоров’я є головним розпорядником бюджетних коштів для підпорядкованих йому медичних закладів та установ. Чи може він для цих закладів та установ: • проводити централізовану закупівлю предметів довгострокового користування, наприклад обладнання, техніки; • визначати розпорядників коштів із забезпечення централізованих закупівель окремих товарів, робіт та послуг?

Відповідь

10 підстав, коли замовник зобов'язаний відхилити учасникаНа місцевому рівні рішення про визначення централізованої закупівельної організації (далі — ЦЗО) приймають органи місцевого самоврядування — міська та обласна ради (п. 3 Особливостей створення та діяльності централізованих закупівельних організацій, затверджених постановою КМУ від 27.12.2018 № 1216; далі — Особливості).

Утім не кожна міська та обласна рада має право на таке рішення. КМУ встановив обмеження щодо розміру міста чи області, у яких ухвалюватимуть рішення про визначення ЦЗО, — чисельність населення міста або області має становити або перевищувати 1 млносіб.

Якщо чисельність населення перевищує встановлену межу, міська чи обласна рада може визначити як ЦЗО комунальну установу або комунальне підприємство — чи то новостворені, чи ті, що вже існують.

Щоб належно виконувати свої функції, ця ЦЗО повинна мати:

  • не менше чотирьох уповноважених осіб, які організовуватимуть та проводитимуть процедури закупівель;
  • структурні підрозділи, до завдань і функцій яких належать аналіз ринку товарів і послуг, взаємодія з клієнтами, організація та проведення процедур закупівлі, юридичний супровід діяльності організації.

Органи місцевого самоврядування рішення про визначення ЦЗО готують та приймають в установленому законодавством порядку з урахуванням Особливостей.

Орган місцевого самоврядування, коли визначатиме ЦЗО, може встановити замовників, в інтересах яких така ЦЗО проводитиме закупівлі. А також — товари та послуги (окрім поточного ремонту), закупівля яких через ЦЗО є обов’язковою для цих замовників. У такому разі діяльність ЦЗО фінансують за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.

Якщо ж у рішенні про визначення ЦЗО не конкретизовані замовники, товари і послуги, закупівлі яких обов’язково проводитиме ЦЗО, то замовники можуть користуватисяпослугами цієї ЦЗО на добровільних засадах. За організацію та проведення тендеру вони сплачуватимуть ЦЗО винагороду.

Розмір винагороди для кожної ЦЗО встановлює орган, який ухвалив рішення про її визначення. Однак такий розмір не може бути більшим за розміри, окреслені пунктом 17 Особливостей. До того ж замовники не сплачуватимуть винагороди, якщо торги були відмінені або визнані такими, що не відбулися.

СТАТТЯ ДО ТЕМИ

Зелене світло для централізованих закупівель — Уряд затвердив постанову

Отже, щоб проводити обов’язкові централізовані закупівлі окремих товарів та послуг для медичних закладів (установ), підпорядкованих департаменту охорони здоров’я, слід визначити:

  • по-перше, комунальну установу або комунальне підприємство, що спроможні виконувати таку функцію;
  • по-друге, замовників, в інтересах яких ЦЗО проводитиме тендери, а також перелік товарів, послуг (крім поточного ремонту), закупівлю яких планують проводити через ЦЗО;
  • по-третє, розрахувати орієнтовний річний бюджет ЦЗО та економічні прогнози її діяльності, проаналізувати можливі ризики майбутньої діяльності ЦЗО.

І тільки потім із обгрунтуванням доцільності створення ЦЗО потрібно звернутися до органів місцевого самоврядування з пропозицією ухвалити таке рішення.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш FB та читайте важливі новини від порталу «Держзакупівлі» першими.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Фінансова спроможність закупівлі

Фінансова спроможність — це кваліфікаційний критерій, за допомогою якого замовник може оцінити фінансовий стан компанії як учасника закупівлі. Для цього слід розуміти, хто і як з учасників підтверджує свою фінансову спроможність. Правильно оцінити можливості учасника та звести до мінімуму ризики при укладенні договору допоможе роз’яснення експерта
5083

Службова записка на закупівлю

У статті розглянемо, у яких випадках складають службову записку на закупівлю. А також надамо зразок такого документа
3384

Які наслідки, якщо замовник відмовляється від підписання договору про закупівлю

Іноді, коли замовник вже обрав переможця торгів, він відмовляється від підписання договору про закупівлю з таким потенційним постачальником. Чи правомірно це робити, які наслідки чекають на замовника та що каже судова практика – розглянемо
10215

Як провести відкриті торги з публікацією англійською мовою

Із 9 квітня 2024 року до замовників повернулась можливість для закупівлі товарів, послуг, робіт застосовувати євроторги. В якому порядку, в які терміни та від якої суми проводити євроторги — пояснюємо у статті
8077