Чи подавати антикорупційну декларацію уповноваженій особі, яку призначили у листопаді 2023-го
Запитання
Працівника комунального підприємства призначили уповноваженою особою із закупівель у листопаді 2023-го. Чи потрібно подавати антикорупційну декларацію?
Відповідь
Антикорупційна декларація: хто і що декларує
Не потрібно, якщо така уповноважена особа є посадовою особою комунального підприємства, але не перебуваєте на посаді, зазначеній в абзаці 9 частини 1 статті 1, частині 5 статті 62, статті 64 Закону № 1700. Пояснимо докладно.
Обов’язок подавати антикорупційні декларації для посадових осіб юридичних осіб публічного права передбачає Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон № 1700).
Заглядайте на сторінку з анонсовими статтями — редакція двічі на тиждень публікує там новий матеріал. Адже чекати цілий місяць у вирі змін чи й просто робочих запитань і несподіваних закупівельних ситуацій, поки настане дата виходу чергового номера, — це якось безвідповідально. Гарячі статті квітня вже чекають на вас
До суб’єктів, на яких поширюється дія Закону № 1700, є:
- особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Їх перелік наведений у пункті 1 частини 1 статті 3 Закону № 1700. Це, зокрема, сільські, селищні, міські голови, державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування;
- особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Це, зокрема, посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини 1 статті 3 Закону (пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700);
- особи, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, або спеціально уповноважені на виконання таких обов’язків у юрособах приватного права незалежно від організаційно-правової форми, а також інші особи, які не є службовими особами та які виконують роботу або надають послуги відповідно до договору з підприємством, установою, організацією, — у випадках, передбачених Законом № 1700.
Державні та комунальні підприємства, а також навчальні заклади, спільні комунальні підприємства належать саме до юридичних осіб публічного права, безвідносно до мети їхньої діяльності (ч. 2 ст. 167 та ч. 2 ст. 169 Цивільного кодексу України; ЦК).
До посадових осіб юридичних осіб публічного права належать (абз. 9 ч. 1 ст. 1, ч. 5 ст. 62, ст. 64 Закону № 1700):
- голова та члени наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (реорганізації, ліквідації);
- ліквідатор;
- керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар;
- особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники;
- голова та члени іншого органу управління (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачає закон або статут юридичної особи;
- особа, відповідальна за реалізацію антикорупційної програми в юридичній особі, яка відповідає вимогам статті 62 Закону № 1700.
Під формулюванням «заступник керівника» слід розуміти осіб, які обіймають штатні посади заступників керівників, а у разі відсутності таких посад — осіб, які виконують (можуть виконувати) посадові обов'язки керівника на час його відпустки, хвороби, відсутності, звільнення та/або здійснюють повноваження з керування (управління) юридичною особою публічного права або забезпечення її діяльності.
Отже, не потрібно подавати антикорупційної декларації посадовій особі комунального підприємства, яку призначили/визначили уповноваженою особою, що відповідає за організацію та проведення закупівель комунального підприємства, якщо така особа не перебуває на посаді, зазначеній в абзаці 9 частини 1 статті 1, частині 5 статті 62, статті 64 Закону № 1700.