Чи можна за пунктом 42 Особливостей відхилити учасника, який надав не повністю виконані аналогічні договори
Запитання
Відбувся аукціон на закупівлю дров, учасник-переможець надав два аналогічних договори, як вимагає ТД. Проте, коли замовник їх перевірив, то з’ясував, що ці договори учасник не виконав у повному обсязі. Чи може це бути підставою для відхилення учасника відповідно до абзацу 1 пункту 42 Особливостей?
Відповідь
Замовник формує тендерну документацію (ТД) відповідно до вимог статті 22 Закону № 922 з урахуванням Особливостей (п. 28 Особливостей).
У ТД замовник має зазначити, зокрема:
- один або кілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону № 922 з урахуванням положень Особливостей;
- інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників процедури закупівлі установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством.
Пункт 3 частини 2 статті 16 Закону № 922 визначає з-поміж кваліфікаційних критеріїв такий, як наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів).
Законодавство про публічні закупівлі не передбачає, яким документом учасник може підтвердити свою відповідність цьому критерію. Саме замовник повинен передбачити обсяг і склад документального підтвердження, що, на його думку, достатній для визначення відповідності учасника певному кваліфікаційному критерію. Опис такого достатнього документального підтвердження він зазначає в ТД до закупівлі.
Тож, якщо у ТД замовник не передбачив подання інформації про повністю виконаний аналогічний договір, у нього немає підстав відхилити тендерну пропозицію (ТП) учасника.
Інша справа, якщо замовник передбачив подання інформації про повністю виконаний аналогічний договір, а учасник його не надав. У такому випадку замовник має діяти у спосіб, визначений пунктом 43 Особливостей. Щоб надати учаснику 24 години на виправлення помилок у ТП, замовник має розмістити повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в ЕСЗ.
Якщо протягом цього часу учасник не надасть інформації про повністю виконаний аналогічний договір, замовник зможе його відхилити на підставі абзацу 5 підпункту 1 пункту 44 Особливостей. А саме, коли учасник процедури закупівлі не виправив виявлені замовником після розкриття ТП невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї ТП, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в ЕСЗ повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Своєю чергою, замовник повинен правильно застосовувати абзац 1 пункту 42 Особливостей. Він передбачає право замовника звернутися за підтвердженням інформації, яку надав учасник/переможець процедури закупівлі, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.
Положення пункту 42 Особливостей не може слугувати підставою для відхилення учасника в цій ситуації за двома причинами.
По-перше, перелік підстав, які зобовʼязують замовника відхилити ТП, наведений у пункті 44 Особливостей. Тож посилатися для відхилення на пункт 42 Особливостей — некоректно.
По-друге, звернення до інших осіб, яке передбачає пункт 42 Особливостей, замовник застосовує лише, щоб підтвердити або заперечити вже надану учасником інформацію.
У цій ситуації замовник може підтвердити в іншого замовника виконання саме тієї частки договору, підтвердження виконання якої вже надав йому учасник. Адже замовник не може запитувати іншу інформацію у третіх осіб для підтвердження кваліфікації, якої не містить ТП.