Так, через онлайн-аукціони державного та комунального майна 9,8 млрд грн залучено від продажу обʼєктів Фондом держмайна (ФДМУ), 3,8 млрд грн – за підсумками приватизаційних торгів, оголошених громадами.
Пʼять років тому Україна розпочала малу приватизацію – реформу, що стала однією з ключових, як для сфери економіки, так і для держави загалом. За час реформи відбулося майже 5 тисяч успішних приватизаційних аукціонів, з яких:
- 1,7 тис. торгів – продажі Фонду держмайна та його регіональних відділень;
- 3,2 тисячі – завершені торги органів місцевого самоврядування.
Так, у торгах за право придбати державне або комунальне взяли участь понад 9 тис. учасників – представники малого, середнього та великого бізнесу.
«Прийняття законодавства у 2018 році, що запустило малу приватизацію, прискорило і суттєво покращило процес продажу не лише державного, а й комунального майна, а також зробило його прозорим. Щобільше перший приватизаційний аукціон оголосив саме орган місцевого самоврядування – Львівська міська рада. І це показує наскільки очікуваною була реформа», - зазначив заступник голови парламентського комітету з питань економічного розвитку Олексій Мовчан.
«Прозора конкурентна приватизація у 2018 році одразу запустилася за єдиними правилами і для держави, і для громад – через онлайн-аукціони в державній електронній торговій системі Прозорро.Продажі. Це докорінно змінило їхній підхід до логіки управління своїми активами: держава та громади почали бачити можливості для залучення інвестицій в обʼєкти, що роками лише обтяжували бюджети. Сумарна стартова вартість проданого майна складала 6,3 млрд грн, натомість державний та місцевий бюджети отримали у понад два рази більше від їхньої реалізації. Це стало можливим завдяки рівному доступу кожного до участі в торгах та відкритості й прозорості онлайн-аукціонів», - додав Голова Наглядової ради АТ «Прозорро.Продажі» Ілля Михайлов.
Через повномасштабну війну, яку розпочала росія у лютому 2022 року, приватизація держмайна була призупинена на 6 місяців – до серпня 2022 року. На шостому місяці війни парламент відновив продаж державного майна за новими правилами, серед яких – можливість швидше проводити торги після їхнього оголошення та передача обʼєкта у приватні руки лише після сплати повної вартості за майно.
Загалом за час війни до державного та місцевих бюджетів приватизаційні онлайн-аукціони залучили 2,8 млрд грн при стартовій вартості обʼєктів у один мільярд. До пʼятірки найдорожчих обʼєктів, приватизованих за 5 років реформи, увійшли:
- Готель «Дніпро» – 1,1 млрд грн;
- Калуська ТЕЦ – понад 800 млн грн;
- Львівська виправна колонія – 377,5 млн грн;
- готель «Ермітаж» – 311 млн грн;
- «Одесавинпром» – майже 235 млн грн.
Усі ці обʼєкти знаходилися у державній власності.
Джерело: офіційний сайт Мінекономіки