Загальна кількість замовників минулого року була близько 30 тисяч, з них 16 тисяч оголошували конкурсні закупівлі. Загальна кількість учасників торгів була близько 181 тисячі, а в конкурсних торгах брали участь 33 тисячі учасників.
Топ-5 закупівель 2022 року виглядають наступним чином:
- продукти харчування - 25 тисяч;
- будівельні роботи - 23 тисячі;
- медичне обладнання - 20 тисяч;
- нафтопродукти - 15 тисяч;
- сільськогосподарська продукція - 8 тисяч.
«Минулий рік став роком жорстких випробувань для всієї країни, і для системи публічних закупівель зокрема. В умовах широкомасштабного вторгнення публічні закупівлі мали забезпечити всебічну підтримку громадянам, державі і Збройним Силам України. Протягом року система закупівель продемонструвала гнучкість, реагуючи на виклики, що постали перед державою. І при цьому зуміла зберегти ключові принципи: прозорість, конкуренцію, відкриті дані - наскільки це можливо в умовах воєнного часу.
Такий підхід ми використовуємо і сьогодні, зокрема, з рішенням щодо тимчасового припинення трьохраундових аукціонів. Таке вимушене рішення є реакцією на бомбардування енергетичної інфраструктури і проблеми з енергопостачанням в учасників тендерів. Але навіть за таких умов ми зберегли принцип рівного доступу до тендерів і можливості для конкуренції», - розповіла Надія Бігун.
За її словами, ефективність гнучкого регулювання в умовах війни підтверджує статистика Prozorro.
«Після падіння конкурентних процедур до 28% на початку широкомасштабного вторгнення в період з 24 лютого до 27 червня, вже наприкінці 2022 року ми вийшли на рівень конкурентних процедур в системі - 44%», - говорить Надія Бігун.
Попри війну система публічних закупівель продовжує розвиватись. Зокрема, стартувала інтеграція з Реєстром корупційних правопорушень, що значно спростить роботу учасникам торгів. Також систему адаптують для роботи з іноземними партнерами.
«Зараз завершується розробка процедури за дизайном Світового банку, що дозволить запустити в Prozorro закупівлі за проєктами відбудови, що фінансуватимуться міжнародними організаціями. Власне, активна участь в процесах відбудови є одним з головних напрямків стратегічного розвитку сфери закупівель», - резюмувала Надія Бігун.
Джерело: офіційний сайт Мінекономіки