Станьте слухачем Вищої школи Закупівельника,
щоб швидко опановувати всі закупівельні зміни в умовах воєнного стану
Змодельовано корупційні ризики щодо:
- процесів формування та підтримання даних Реєстру пошкодженого або знищеного майна;
- діяльності комісій з розгляду питань щодо надання компенсацій;
- створення та адміністрування фонду тимчасового житла;
- фіксації фактів пошкоджень об’єктів, їхнього обстеження та складення висновку про можливість подальшої експлуатації;
- визначення права на компенсацію, ухвалення відповідного рішення та отримання компенсації;
- діяльності Фонду ліквідації наслідків і Фонду відновлення зруйнованого майна та інфраструктури;
- прийняття рішень про демонтаж будівель за результатами обстежень;
- визначення розміру шкоди завданих збитків.
Проаналізувавши корупційні ризики, НАЗК сформулювало низку рекомендацій щодо їхньої мінімізації та усунення. Передусім потрібно внести зміни до:
- Земельного кодексу України,
- Закону України №2923-ІХ,
- Закону «Про Державний земельний кадастр»
- низки постанов Кабінету Міністрів України та інших нормативно-правових актів.
Крім того, НАЗК надало пропозиції щодо запровадження антикорупційних запобіжників під час верифікації інформації, що вноситься до відповідних реєстрів, а також використання цифрових інструментів при відбудові об’єктів нерухомого майна.
Імплементація запропонованих НАЗК рекомендацій має превентивний характер і допоможе коригувати відповідні рішення, усунувши можливі корупційні схеми та негативні репутаційні, соціальні та економічні наслідки. Це дослідження покликане стати дорожньою картою для Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, обласних державних (військових) адміністрацій, органів місцевого самоврядування під час підготовки концепцій та програм відбудови, а також мінімізації корупційних ризиків під час ухвалення рішень.
Довідково
22 травня 2023 року набрав чинності Закон України, що визначає правові та організаційні засади надання компенсацій за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.
За час повномасштабного вторгнення росії в Україну було пошкоджено або зруйновано велику кількість житлових будинків та об’єктів громадської інфраструктури. В березні 2023 року Світовий банк оновив оцінку коштів, які знадобляться Україні для відновлення та відбудови – ця сума зросла до 411 млрд дол. США.