Як перевірити антикорупційну програму в учасника

480
Автор
експерт, консультант з публічних закупівель, канд. екон. наук

Запитання

Очікувана вартість закупівлі робіт дорівнює 20 млн грн. Як замовнику перевірити, що учасник не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми?

Відповідь

Замовник зобов’язаний ухвалити рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли юридична особа, яка є учасником процедури закупівлі (крім нерезидентів), не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми (п. 10 п. 47 Особливостей). Цю вимогу замовник застосовує за умови, коли вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 млн грн (у тому числі за лотом).

Яку інформацію і в яких реєстрах перевіряти за пунктом 47 Особливостей

Тож якщо замовник не зорієнтує учасника, як саме підтверджувати відсутність/наявність цієї підстави, він ризикує й не отримати можливості її перевірити.

Не кожен учасник оприлюднює таку інформацію в ЕСЗ.

До того ж спосіб підтвердження відсутності таких підстав для учасника закон не встановлює.

А отже, учасник має сам визначити, що подавати та у якій формі. І його рішення повинно задовольнити замовника — підтвердити відсутність підстав для відмови йому в участі у процедурі закупівлі.

Свого часу щодо аналогічної вимоги статті 17 Закону № 922 Мінекономіки зазначало, що замовник не вимагає від учасників підтвердження відсутності підстав, зокрема передбачених пунктом 10 частини 1 статті 17 Закону № 922, та перевіряє їх самостійно під час процедури закупівлі (лист від 03.06.2020 № 3304-04/34835-06). Однак у додатку до цього листа Мінекономіки зазначило, що учасники надають копію антикорупційної програми або копію наказу про призначення уповноваженого з реалізації антикорупційної програми.

Тож, щоб уникнути непорозумінь, радимо обом сторонам закупівельного процесу перевірити/довести відсутність цієї підстави для відхилення тендерної пропозицій з огляду на:

  • вимоги статті 62 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII;
  • наказ НАЗК «Про затвердження Типової антикорупційної програми юридичної особи» від 10.12.2021 № 794/21;
  • рішення НАЗК «Про затвердження Порядку підготовки, подання антикорупційних програм на погодження до Національного агентства з питань запобігання корупції та здійснення їх погодження» від 08.12.2017 № 1379.

! НАЗК оновив Типову антикорупційну програму юрособи

Нова редакція набирає чинності 21.08.2024 Детальніше >>>

Замовник може рекомендувати учаснику надати у складі ТП документи, передбачені цими рішеннями для антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми. А учаснику варто такою рекомендацією скористатися.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Перевірка довідки (витягу) про несудимість для тендеру

Замовнику необхідно встановити, чи немає причин для відмови учаснику в участі в закупівлі, на підставі п.44, п.47 Особливостей № 1178. З’ясуймо, в якій формі подають довідку про несудимість учасник і переможець, коли і як перевірити документ
1166

Як провести відкриті торги з публікацією англійською мовою

Із 9 квітня 2024 року до замовників повернулась можливість для закупівлі товарів, послуг, робіт застосовувати євроторги. В якому порядку, в які терміни та від якої суми проводити євроторги — пояснюємо у статті
8081

Національна програма інформатизації 2024

З 8 лютого 2024 року діє новий порядок погодження проєктів за Національною програмою інформатизації. У статті розглянемо, що врахувати замовнику, щоб погодити проєкти з Мінцифри
8334

Кінцевий бенефіціарний власник: що врахувати у 2024 році

Хто такий кінцевий бенефіціарний власник та як замовник має перевірити інформацію про кінцевого бенефіціарного власника учасника? Чи можна відмовити в участі у процедурі закупівлі, якщо відсутній кінцевий бенефіціарний власник? Розв’язуємо законодавчі головоломки у статті
3462