Чи може замовник закуповувати у фізосіб за цивільно-правовими договорами

1681
Автор
експерт, заступник директора департаменту публічних закупівель, конкурентної політики та гуманітарної сфери Мінекономіки

Запитання

Як замовнику бути з цивільно-правовими договорами, які він укладає на закупівлю послуг у фізосіб? Адже такі договори — не господарські.

Відповідь

Замовник насамперед має розуміти, на підставі чого вирішив придбати послугу без закупівлі. Чому укладає цивільно-правовий договір? Чому він не оголошує закупівлю?

Фізична особа так само, як і будь-який інший учасник, може брати участь у закупівлі. Адже в розумінні закону учасником у закупівлі може бути фізична особа, фізособа-підприємець чи юридична особа — резидент або нерезидент, зокрема об’єднання учасників.

Тож будь-яка фізична особа може зареєструватися в системі і брати участь в закупівлях на абсолютно ідентичних засадах з фізособами-підприємцями, юридичними особами. Жодних обмежень у цьому немає.

Законодавство у сфері закупівель не встановлює винятку, що передбачав би можливість укладати цивільно-правові договори поза ЕСЗ та не застосовувати вимоги Закону № 922. Тому замовник, якому потрібні певні послуги, на загальних засадах оголошує закупівлю. На цю закупівлю до нього можуть прийти і фізособа-підприємець, і фізична особа, яка сама від себе може надати такі послуги, і юридична особа.

Тобто лише з виду договору — з того, що укладають цивільно-правовий договір, — не можна робити висновок, що не треба застосовувати законодавство.

Інша справа — трудові відносини. Їх законодавство у сфері закупівель не регулює.

А ось якщо йдеться про договір про надання якихось послуг, де людина повністю відповідає за свою роботу, то підхід такий самий, як і до будь-якої закупівлі послуг. Виходимо з того, що замовник у розумінні Закону № 922 щось придбаває. Якщо він придбаває потрібну послугу, то має це робити в спосіб, передбачений законодавством. А коли під час придбання замовник перевищує вартісні межі, таке придбання має робити через ЕСЗ.

Отже, замовникам треба визначитися, про що йдеться. Якщо про придбання послуг, товарів, чи робіт — це придбання на загальних засадах. І тут немає жодних винятків лише через те, що сторони в результаті укладають цивільно-правовий договір.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Враховуємо вимоги локалізації закупівлі

Локалізація в публічних закупівлях набуває дедалі більшого значення, адже законодавці зосереджують увагу на підтримці вітчизняного виробника. У статті – про умови локалізації виробництва у 2025 році та особливості вимог тендерної документації щодо локалізованих товарів
8537

Запит пропозицій постачальників (запит ціни пропозицій)

Запит пропозицій постачальників замовники вже давно використовують як альтернативу відкритим торгам для закупівлі товарів. За яких умов можна використовувати запит пропозицій постачальників та як діяти на кожному етапі такої закупівлі — розбираємо
114195

Як внести зміни до тендерної документації

Доволі часто замовники змушені вносити зміни до тендерної документації. Розглянемо, як внести зміни до тендерної документації у відкритих торгах за Особливостями № 1178. Про підстави, порядок та строки внесення змін до тендерної документації — у статті
20590