Чи може стороння організація проводити закупівлі замість замовника
Запитання
У замовника діє тендерний комітет. Чи може замовник призначити будь-якого члена тендерного комітету уповноваженою особою? Чи повинна уповноважена особа додатково отримувати посвідчення чи здавати екзамени на підтвердження кваліфікації? Чи відповідатиме вона після 19 квітня за проведення тендеру, якщо замовник залучає сторонню організацію для закупівель?
Відповідь
▶ Перша в Україні експертно-правова система для закупівельників ◀Відповімо на всі запитання по черзі.
Замовник може утворювати тендерний комітет (ТК) для організації та проведення процедур закупівель. Уповноважену особу (УО) він визначає або призначає відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.
Якщо сьогодні у замовника діє ТК, його члени вже мають певний досвід того, як організувати закупівлі. Тож керівнику замовника справді варто розглянути таку модель переходу на закупівлі УО. Тобто призначити УО того працівника, що вже має досвід, знання й уміння, як організовувати і проводити закупівлі.
Чи потрібно для такої особи додатково отримувати посвідчення чи складати екзамен? Звернімося до законодавства.
По-перше, УО, повинна мати вищу освіту. Тобто призначати УО працівника без вищої освіти за новою редакцією Закону про публічні закупівлі з 19 квітня не можна.
По-друге, УО обов’язково має підтвердити базовий рівень знань у сфері публічних закупівель під час тестування. Це тестування буде реалізоване в електронній системі закупівель (ЕСЗ) наприкінці 2020 — у 2021 році. Коли з’явиться можливість пройти тестування, нею варто користуватися. Але! Обов’язковим тестування для УО стає з 1 січня 2022 року. До того часу усі УО, які працюватимуть в ЕСЗ, будуть зобов’язані пройти тестування та підтвердити свій рівень знань.
Нині ж екзамени для підтвердження кваліфікації не передбачені. І УО має час, аби підвищити свою компетенцію.
Як бути УО із закупівлями сторонньою організацією? Насамперед пам’ятати, що жодна стороння організація не може проводити закупівель замість замовника. Виняток — ЦЗО, що створена у передбаченому законом порядку. Тобто сьогодні існує лише одна можливість аутсорсингу проведення тендеру — через ЦЗО. Жодна інша юридична особа не має права проводити закупівлі замість замовника.
Отже, УО, що повністю відповідає за проведення і організацію закупівель, можуть бути лише працівники замовника, які перебувають із таким замовником у трудових правовідносинах.
Сторонні організації можуть бути залучені лише як консультанти. Однак враховуйте, що відповідальності за дії, вчинені УО за рекомендацією, такі організації не несуть.
УВАГА!
Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш FB та читайте важливі новини від порталу «Держзакупівлі» першими.