ТПП, Держмитслужба та Мінекономіки про країну походження товару з прийнятних країн за Юкрейн Фасіліті
Підпишіться на Telegram-канал Держзакупівлі. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води
Ukraine Facility plan: закупівлі за програмою ЄС
Тобто участь у закупівлях можуть взяти особи, що фактично зареєстровані в прийнятних країнах, однією з яких є Україна.
За роз’ясненнями представників Генерального директорату Європейської Комісії з питань розширення та східного сусідства (DG ENEST) для підтвердження відповідності вимогам статті 11 Регламенту замовники мають перевірити, що:
- постачальник фактично зареєстрований у прийнятній країні (крок 1);
- постачання походить з прийнятної країни (крок 2).
Крок 1 (правила щодо прийнятності фізичних та юридичних осіб): щоб підтвердити відповідність критерію «фактичної реєстрації», юридична особа має довести, що вона:
- зареєстрована відповідно до законодавства прийнятної країни;
- є фактично створеною, тобто її реальне місцезнаходження — в прийнятній країні. Під «фактичним місцезнаходженням» слід розуміти місце, де знаходиться правління та центральна адміністрація, або основне місце діяльності.
Крок 2 (правила щодо походження товарів та матеріалів): якщо застосовуються вимоги походження, учасник повинен зазначити у ТП, що всі товари відповідають таким вимогам та вказати країну походження.
Учасник зобов'язаний подати документ, якій підтверджує походження товару. Такий документ:
- видає компетентний орган країни походження товару або постачальника (наприклад, торгова палата);
- має відповідати міжнародним угодам, підписаним цією країною.

Акцент
Декларація про походження не є вичерпним доказом походження. Її слід розглядати не як юридичний доказ, а як корисний елемент для визначення походження, який може, у разі виникнення сумнівів, полегшити подальшу перевірку.
Якщо постачальник/підрядник не відповідає умовам Кроку 1, замовник не зможе прийняти ТП, навіть якщо походження поставок та матеріалів відповідає умовам Кроку 2. Таку ТП замовник відхилить. Тож і Крок 1, і Крок 2 мають бути виконані, щоб закупівля відповідала вимогам статті 11 Регламенту і була прийнята для подальшої оцінки.
Мінекономіки звернулося до Держмитслужби та ТПП за роз’ясненням щодо щодо документального підтвердження країни походження для поставок та матеріалів, які закуповують за інструментом Ukraine Facility.
Думка
Про країну походження товару із прийнятних країн
Декларування країни походження товарів виконує декларант під час переміщення товарів через митний кордон України (декларування товарів) відповідно до положень розділу ІІ Митного кодексу України (МК) на підставі документів про походження за статтею 41 МК.
Документами про походження є:
- сертифікат про походження товару;
- засвідчена декларація про походження товару;
- декларація про походження товару;
- сертифікат про регіональне найменування товару.
Зважте, на момент проведення закупівель документи про походження товарів будуть відсутні, оскільки згідно з міжнародними договорами про вільну торгівлю та установленою міжнародною торговельною практикою документи про походження товарів складаються/видаються експортерами на кожну партію товарів на момент забезпечення фактичного їх експортування.
Лист Держмитслужби від 24.06.2025 № 15/15-03/5.2/3686
ТПП повідомила, зокрема, про визначення походження товарів та видання і засвідчення сертифікатів походження різних форм відповідно до Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР.
Для застосування на митній території України (без факту експорту) ТПП видають сертифікати:
- походження У-1: для підтвердження українського походження.
- походження Т-1: для підтвердження походження інших країн.
Ці сертифікати можуть підтверджувати походження товару як у рамках Ukraine Facility, так і в інших випадках, коли необхідно підтвердити походження товару, що обертається/закуповується в межах митної території України.
Лист ТПП від 19.06.2025 № 1598/11.0-6
Джерело: лист від 14.07.2025 № 3323-04/48400-07