АМКУ про проблемні питання закупівель послуг з управління небезпечними відходами

Автор
редактор стрічки новин порталу «Держзакупівлі»
Комісією АМКУ з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель здійснюється розгляд скарг про порушення замовниками порядку проведення процедур публічних закупівель у тому числі — послуг з управління небезпечними відходами

АМКУ про проблемні питання закупівель послуг з управління небезпечними відходами

Перевірка та моніторинг закупівель

Комісією АМКУ з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Комісія) відповідно до положень Закону «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) та постанови КМУ «Про затвердження Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості) здійснюється розгляд скарг про порушення замовниками порядку проведення процедур публічних закупівель у тому числі — послуг з управління небезпечними відходами.

Увага: враховуючи соціальну важливість цього ринку та значну кількість скарг щодо порушень з боку замовників зазначених процедур закупівель, Комісією було надіслано запит до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, зокрема, щодо роз’яснення положень законодавства в частині порядку визначення кодів операцій з управління відходами за кожним відповідним кодом відходів.

У відповідь на запит Комісії Міндовкілля повідомило, що вичерпного переліку кодів операцій з управління відходами за кожним кодом відходів згідно Національного переліку чинним законодавством України не встановлено.

Міндовкілля повідомило, що, відповідно до положень ст. 16 та 17 Закону «Про управління відходами», перелік відходів та перелік операцій з управління відходами визначає сам суб’єкт господарювання при отриманні дозволу на здійснення операцій з оброблення відходами, виходячи з:

  • переліку основного технологічного обладнання;
  • устаткування для оброблення відходів, які він має;
  • наявної проєктної документації; а також
  • висновку з оцінки впливу на довкілля, яким оцінено допустимість провадження планованої діяльності та екологічні умови її провадження.

Враховуючи практику розгляду Комісією відповідних скарг та інформацію, надану Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, АМКУ звертає увагу замовників, що тендерна документація обов’язково повинна містити інформацію про коди відходів (згідно з Порядком класифікації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2023 р. № 1102), послуги з управління якими є предметом закупівлі.

Водночас, перелік кодів операцій з управління відходами за кожним відповідним кодом відходів визначає сам суб’єкт господарювання, який отримав необхідні дозвільні документи та несе відповідальність за невиконання відповідних ліцензійних умов, у разі притягнення його до такої відповідальності органом, уповноваженим на здійснення контролю за дотриманням таких ліцензійних умов.

АМКУ зазначає, практика розгляду скарг свідчить, що встановлення замовником у тендерній документації конкретного переліку кодів операцій з управління відходами може бути некоректним та дискримінаційним по відношенню до потенційних учасників процедур закупівель, що призводить до збільшення кількості скарг суб’єктів господарювання щодо наведених вище питань та відповідно — до затягування процедур закупівель послуг з управління небезпечними відходами.

Орган оскарження звертає увагу на необхідність врахування зазначеної інформації замовниками під час підготовки тендерної документації.

Джерело: офіційний сайт АМКУ

Статті за темою

Усі статті за темою

Індикатори ризиків публічних закупівель 2025

У вересні 2024 року Мінфін оновив методику визначення та перелік індикаторів ризиків. Пояснимо, що собою являють індикатори ризику, як вони впливають на закупівлі та що потрібно враховувати замовникам у 2025 році
7119

Що таке конфлікт інтересів

Якщо ви проводите публічні закупівлі, маєте чітко розуміти, що таке «конфлікт інтересів». Якщо цього не врахуєте, ризикуєте наразитися на штраф та визнання договору недійсним. Головне про види конфліктів, відповідальність та запобігання їм — роз’яснює експерт
10747

Держаудитслужба: повноваження та перевірки

Розглянемо якими нормативно-правовими актами визначені повноваження Держаудитслужби щодо контролю у сфері публічних закупівель, які контрольні заходи вона може проводити та за наявності яких підстав
18297

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді