Президент підписав Закон, який регулює виробництво та обіг дієтичних добавок
Додаткова закупівля до 50 тис. ліків і медвиробів
- вводить чітке визначення дієтичної добавки;
- встановлює механізми введення дієтичних добавок в обіг; та
- головне — усуває можливість реєстрації ліків під виглядом дієтичних добавок, що знижує ризики для здоров'я споживачів.
МОЗ зазначає, Закон також посилює відповідальність за виробництво та реалізацію дієтичних добавок, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема через значні штрафи для недобросовісних підприємців.
Наприклад, якщо підприємець надає споживачам неправдиву інформацію щодо дієтичних добавок, він може отримати штраф у розмірі:
- п’ятдесяти п’яти мінімальних заробітних плат — для юридичних осіб; та
- сорока п’яти мінімальних заробітних плат — для фізичних осіб-підприємців.
Важливо: згідно з вимогами Закону, МОЗ упродовж шести місяців затвердить перелік вітамінів, мінеральних речовин та інших речовин з їх максимально допустимими дозами, дозволеними до застосування у дієтичних добавках. Порушення переліку також передбачатимуть штрафи для виробників.
Дієтичні добавки, що відповідали вимогам законодавства, що діяло до введення в дію Закону № 4122-IX, але не відповідають його вимогам можуть:
- ввозитися на територію України, вироблятися; та/або
- вводитися в обіг протягом року після набрання чинності Законом;
- перебувати в обігу до настання мінімального терміну придатності або дати «вжити до…», але не довше трьох років з дня набрання чинності цим Законом.
Оператори ринку зобов’язані протягом шести місяців з дня набрання чинності Законом подати до Держпродспоживслужби повідомлення про намір першого введення в обіг дієтичної добавки, яка перебувала в обігу на території України до набрання чинності цим Законом та планується до обігу після введення в дію цього Закону.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та буде введений в дію 27 вересня 2025 року.
Джерело: офіційний сайт МОЗ